top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Nejzákeřnější tvor na planetě?

Tvorem, který má na Zemi na svědomí nejvíce zabití, je překvapivě drobný komár

Možná jste si někdy položili otázku, jaký je nejnebezpečnější tvor na Zemi. Většina lidí by vám odpověděla, že žralok, had, nebo možná člověk. Pro nás lidi je ale nejnebezpečnějším tvorem létající hmyz, zejména různé druhy komárů. První, co vás asi napadne, když se řekne nebezpečné zvíře, je tygr, žralok, had, nebo medvěd. Pravdou ale je, že ani jeden zástupce těchto tvorů na předních příčkách nejnebezpečnějších tvorů planety není. Na vrcholu tohoto žebříčku totiž najdete nejzákeřnější druh hmyzu, kterým jsou komáři. Většina lidí vnímá komáry jako otravný hmyz, který štípe a asi každý z nás si vzpomene na nepříjemné bzučení kolem uší, když se zrovna pokoušíte usnout. Málokoho už ale napadne, že co se počtu zabitých lidí týče, komáři jsou skutečná monstra.

Velikost nehraje roli

Nebezpečná zvířata nemusejí být veliká pro to, aby musela být nebezpečná. Právě ti nejmenší mají totiž jednu velkou výhodu. Nejenže jsou velmi špatně vidět a mohou na nás zaútočit zcela nepozorovaně, ale často využívají k lovu svou početní převahu.

Klasickým příkladem mohou být mravenci, kteří dokáží v organizované armádě ulovit kořist až tisíckrát větší, než jsou oni sami. Komáři mohou zase neslyšně klidně i několik hodin sát krev z našich žil, ale jejich nejzákeřnější zbraní je to, že dokáží člověka nakazit velice vážnými onemocněními.

Komárů je na světě přibližně 2 500 druhů a jsou doslova všude. Odhaduje se, že na Zemi žijí stovky miliard komárů. Během vrcholného období rozmnožování mají komáři populaci větší než jakékoliv jiné zvíře kromě mravenců. Na Zemi existují už stovky milionů let a zdá se, že jsou doslova nezničitelní.

Přestože většina těch nejhorších druhů komárů se nachází v teplých tropických oblastech kolem rovníku, jejich výskyt je hojný po celém světě, dokonce i ve velmi chladných severních oblastech. Jediné oblasti, kde nežijí, jsou Antarktida, Island a většina ostrovů v polárních oblastech.

Pouze malé množství z celkového počtu druhů komárů je neškodné. Mnoho z nich naopak přenáší zákeřné a smrtelné choroby, jako je žlutá horečka, virus západního Nilu, horečka denaru, virus Zika a také nejhorší ze všech nemocí malárie. Pouze malárie má ročně na svědomí až šest set tisíc životů.

Pro srovnání jiná nebezpečná zvířata, jako je velký bílý žralok nebo hroch, zabijí zlomek lidí oproti komárům. U hrocha se eviduje asi 500 úmrtí ročně, u žraloka kolem deseti obětí. Jeden z nejagresivnějších druhů krokodýla má na svědomí každý rok 800 lidských životů. Na celkový žebříček vybraných druhů se můžete podívat v naší galerii. Oproti tomu komáři zabijí ročně až 750 tisíc lidí, což je tisíckrát více než u zmíněného krokodýla.

Článek byl publikována na serveru Věda a vesmír

158 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page