top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Veteráni z války ve Vietnamu bojují se zákeřným parazitem

Veteráni z války ve Vietnamu bojují se zákeřným parazitem. Způsobuje vzácnou formu rakoviny. Parazit se do těla vojáků dostal ze špatně tepelně upravených nebo syrových ryb.

Po desetiletích od konce války ve Vietnamu mnoho amerických válečných veteránů bojuje se vzácným typem rakoviny. Její příčinou je parazit, který se dostal do jejich těla v neznámém prostředí.

Nová pilotní studie naznačuje, že překvapivě velký počet veteránů z války ve Vietnamu je infikován takzvanou Jaterní motolicí, což je parazit, který může vyvolat vzácný typ rakoviny. Studie byla vypracována na základě zkoumání krevních vzorků padesátky bývalých vojáků, kteří delší dobu působili ve Vietnamu. Z výsledků testů provedených národní univerzitou v jihokorejském Soulu byla až u 20 % vzorků zjištěna přítomnost protilátek proti Jaterní motolici. Výsledky jsou ale předběžné a bude potřeba širší výzkum s početnějším vzorkem. Dvacetiprocentní pozitivita je pro vědce velice alarmující, protože tento parazit může způsobovat vážné poškození jater nebo žlučníku, včetně vzácné formy rakoviny, která je s výskytem tohoto parazita často spojována.

Rodina parazitů motolice se vyskytuje zejména ve východní Asii a nákaza je úzce spjata s konzumací špatně tepelně upravených nebo syrových ryb. Po konzumaci se plochý parazit dostává do prokrvených jater, odkud nasává krev hostitele. Nezpůsobuje dlouhou dobu žádné zdravotní problémy, a právě v tom spočívá jeho zákeřnost.

Motolice způsobují poškození tkání, které přechází do vředovitých lézí a chronického zánětu. Jejich imunitními buňkami obalená vejce jsou zapuštěna do jaterní tkáně, kde mohou blokovat žlučové cesty, které vylučují žluč z jater do tenkého střeva. Paraziti také vylučují toxické metabolity, které mohou způsobit trvalé poškození buněk, což vede k rozvoji rakoviny žlučovodů.

Tato rakovina je velice vzácná a vyskytuje se asi u dvou ze sta tisíc lidí. Během posledních patnácti let bylo ze záznamů zjištěno více než 700 veteránů z Vietnamu, u kterých se tento nádor objevil.

Nový výzkum má za cíl dohnat k odpovědnosti americké ministerstvo obrany a zajistit těmto lidem nadstandardní péči spojenou s léčbou tohoto onemocnění. Dosud totiž neexistoval žádný odborný posudek, který by dokázal, že je rakovina žlučovodu častější u veteránů z Vietnamu než u jiných lidí.

Autor: Lukáš Bauer | inStory.cz

180 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page