top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Ako črevné parazity infikujú ľudí

Keď sa zamyslíme nad tým, ako sa môžeme nakaziť parazitmi, zídu nám na um možnosti ako napríklad konzumácia nakazeného mäsa či neumytej zeleniny, prípadne prostredníctvom nedostatočného neumývania si rúk.

To je všetko pravda, no nie je to ten najčastejší spôsob nakazenia sa. Kým vám prezradíme, ktorý to je, poďme sa najprv stručne pozrieť na vyššie spomenuté spôsoby infikovania.

Tu sú 3 bežné spôsoby infikovania sa parazitmi (avšak nie tie najčastejšie):

1. Nakazené mäsové výrobky

K nakazeniu nemusí dochádzať len pri konzumácii surového mäsa (suši) alebo slabo tepelne upraveného mäsa (tatársky biftek).

Možno ste o tom nevedeli, no mnohé mäsové výrobky ako sú napríklad salámy alebo klobásy sa spracovávajú bez tepelnej úpravy – buď fermentáciou, alebo údením.

Ani pri fermentácii, ani pri údení sa však nezničia vajíčka parazitov. Preto sa tu výrobcovia mäsových výrobkov spoliehajú na kontrolu mäsa. Žiadna kontrola však nie je 100%-ná a tak sa môže ľahko stať, že s vašou salámou alebo údenou šunkou do tela dostanete aj vajíčka parazitov.

To isté platí o rybách. U tých dokonca existuje riziko nakazenia sa najdlhším druhom pásomnice, ktorá dorastá do neuveriteľných 10 metrov!

2. Neumytá zelenina

Neumytá zelenina je ďalší pomerne bežný spôsob infikovania sa parazitmi.

V tomto prípade sa zvyčajne jedná o druhy zeleniny, ktoré je ťažko dôkladne umyť – ako je napríklad kapusta, ktorá sa skladá z veľa na seba poukladaných listov.

Na jej dôkladne umytie by ste ju museli najprv „rozobrať“ a každý list dôkladne poumývať. To je však pomerne náročné a zdĺhavé, preto to mnoho ľudí nerobí. Najväčší problém je zrejme v reštauráciách, kde kuchári nemajú dostatok času, aby sa takejto dôkladnej očiste dostatočne venovali.

Vo vašej zeleninovej prílohe sa tak kľudne môžu vyskytovať larvy alebo vajíčka parazitov.

3. Nedostatočné umývanie si rúk

O dôležitosti umývania si rúk počul už zrejme každý, no málokto to aj skutočne dodržiava.

Pritom tu nejde len o prevenciu pred chrípkou či žltačkou. Špinavými rukami sa môžu prenášať aj vajíčka parazitov.

Ako? Vajíčka parazitov sa môžu na vaše ruky dostať doslova všade:

  • z kľučky dverí verejnej toalety, ktorú predtým chytil infikovaný človek po veľkej potrebe a neumyl si pritom ruky

  • z kľučky akýchkoľvek iných dverí, ktorú chytil nakazený človek (v obchode, na úrade, vo vchodových dverách na vašej bytovke)

  • z nákupného vozíka v hypermarkete

  • z držadla v autobuse MHD či operadla vo vlaku

Tých spôsobov nákazy je skutočne veľa a niekedy sa im nedá vyhnúť, lebo nemôžte si umývať ruky zakaždým ako sa niečoho chytíte.

Najčastejší spôsob nakazenia sa parazitmi

Tak a postupne prejdeme k tomu zrejme najčastejšiemu spôsobu nakazenia sa parazitmi. Tým sú naše domáce zvieratá – mačky a psy.

Ak máte doma psa alebo mačku, zrejme ju pravidelne chodíte k veterinárovi „odčrevovať“. Ani to však nedáva záruku, že nie sú nakazené medzi jednotlivými ošetreniami.

Mačky a psy predsa len nedodržiavajú hygienu tak ako my ľudia. Vonku na prechádzke často behajú po tráve, ňuchajú a oblizujú výkaly iných zvierat. No a vtedy sa zvyknú aj nakaziť.

Následne sa v ich črevách parazity rozmnožia, nakladú vajíčka a tie potom roznášajú doslova po celej vašej domácnosti a neubránite sa tomu, ani keby ste ich kúpali 2 krát denne.

Od nich sa potom nakazíte vy alebo vaše deti – či už priamym kontaktom, hladením, cez koberce, nábytok, kreslá či iné predmety, ktorých sa predtým vaši domáci maznáčikova dotkli alebo sa o dané predmety obtreli.

Najzraniteľnejšie sú v tomto ohľade deti, ktoré sa s domácimi zvieratami najviac maznajú a častejšie si tiež kladú ruky do úst.

Prečo o svojej nákaze parazitmi nemusíte vôbec vedieť

Väčšina ľudí si predstavuje, že nakazenie parazitmi by na sebe určite spozorovali – začal by ich svrbieť konečník alebo by mali v stolici červíky. Takto to však vôbec nemusí byť.

Parazity sú inteligentné tvory. Najväčšiu šancu na prežitie vo svojom hostiteľovi majú vtedy, ak v ňom žijú nepozorovane. Inak by hostiteľ podnikol opatrenia na ich odstránenie. Preto si počas miliónov rokov svojho vývoja vyvinuli spôsoby, ako byť čo najviac nenápadné.

Napríklad, také pásomnice sa nemusia dlhú dobu sa vôbec prejavovať, ani svrbením, ani červíkmi v stolici, keďže ony samé sú dlhý červ, ktorý sa prichytí na stenu čriev a z človeka nevylieza. Prejaviť sa môže napríklad chudnutím, no nie vždy.

Navyše, mnohé iné druhy parazitov sú jednobunkovce, ktoré sú voľným okom neviditeľné. Len malá časť sa prejavuje tak, že si ich ľahko všimnete. Väčšina vo vás môže žiť nepozorovane celé roky.

Ich prejavy sú často zamieňané za iné ochorenia, ako napríklad únava, anémia, znížená imunita, hnačky, poruchy spánku, alergie, astma, kožné problémy (ekzémy, akné) a mnohé ďalšie príznaky.

Prečo je liečba parazitov jedna z najviac zanedbávaných

Prvým krokom k riešeniu akéhokoľvek problému je uvedomenie si, že ten problém existuje.

Pri parazitoch však dochádza k paradoxnej situácii – napriek tomu, že sa jedná o jeden z najzávažnejších zdravotných problémov súčasnosti, jeho liečbe sa venuje zrejme najmenšia pozornosť. To je však obrovská chyba. Prečo je tomu tak? Dôvodov je hneď viacero…

Prvým je prehliadanie príznakov a neuvedomovanie si, že za naše zdravotné problémy môžu byť zodpovedné práve parazity. Ak si to aj človek uvedomí, ďalšou prekážkou je ostýchavosť ísť s tým k lekárovi. Predsa len, nosiť vzorky stolice nie je nič príjemné.

Navyše, veľa lekárov podceňuje a zľahčuje význam parazitov a pacienta na ich prítomnosť preto odmietne vyšetriť. Namiesto toho predpisujú lieky na ochorenia, ktoré sú len prejavmi parazitálnej infekcie, nie chorobami samotnými.

Ak už aj lekár pristúpi na vyšetrenie na prítomnosť parazitov, štandardné testy sú nespoľahlivé a je potrebné ich opakovať. Napríklad testy sledujúce prítomnosť vajíčok ich odhalia iba v čase, keď parazity vajíčka kladú. To sa však nedeje vždy, ale len z času na čas.

No a netreba zabúdať ani na to, že klasické lieky majú množstvo nežiaducich účinkov a nadmerne zaťažujú orgány, hlavne pečeň.

Všetky tieto faktory prispievajú k tomu, že až 99% prípadov infekcie parazitmi sa nijako nelieči. Výsledkom je výrazne znížená kvalita života a časom rozvoj chronických ochorení ako cukrovka, autoimunitné ochorenia či dokonca rakovina.

Čo sa s tým dá urobiť, ako sa parazitov zbaviť?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je črevnými parazitmi nakazených približne 3,5 miliardy ľudí, čo je 50% svetovej populácie. Okrem črevných parazitov však existujú aj mnohé ďalšie druhy.

Je teda šanca, že na viac ako 50% ste aj vy parazitmi nakazení. Pri takomto veľkom čísle už preto dáva zmysel podstúpiť preventívnu očistnú kúru

Zdroj: badatel

217 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page