top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

V Česku se rozmáhají spalničky

Polovina případů v zemi je z Ukrajiny

Počet evidovaných případů spalniček v Česku stoupá a podle ministerstva zdravotnictví tak kopíruje zvýšený výskyt tohoto onemocnění v Evropě. Od začátku letošního roku bylo hlášení 30 případů onemocnění spalničkami, z nichž se ve 14 případech jednalo o zavlečení onemocnění z Ukrajiny. Hygienici v Praze zaznamenali letos už 23 případů spalniček. Navíc proočkovanost české populace klesá, lékaři se domnívají že další epidemie budou následovat.


Počet evidovaných případů spalniček v ČR v letošním roce stoupá a odpovídá trendu výskytu spalniček v Evropě. Od začátku letošního roku bylo do 8. kalendářního týdne hlášeno celkem 30 případů onemocnění spalničkami, z nichž se ve 14 případech jedná o import onemocnění z Ukrajiny. Vzhledem k poměrně nepříznivému vývoji epidemiologické situace ve výskytu spalniček v Evropě nelze vyloučit další nárůst nemocnosti i v Česku.

Nárůst spalniček v celé Evropě

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) informovalo, že z třiceti evropských zemí bylo hlášeno více než 14 400 případů. Předloni to bylo kolem 4600 případů. Na výrazném nárůstu se podílely především epidemie v Rumunsku, Itálii, Řecku a Německu. Od roku 2016 ECDC zaznamenalo 50 případů úmrtí na spalničky.

Nákaza vedoucí až k zánětu mozku

Spalničky jsou vysoce infekční nákaza šířící se kapénkami, která patří globálně k nejčastějším příčinám úmrtí dětské populace.


Onemocnění začíná horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech na sliznici tváří se mohou objevit bělavé tečky se zarudlým okolím.

Čtvrtý až pátý den je patrná sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny. Onemocnění může zkomplikovat zápal plic, zánět středního ucha, vedlejších dutin nosních nebo zánět mozku.

Kráceno, zdroj blesk.cz

151 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page