top of page
 • Obrázek autoraIng. Hana Bláhová

Nebezpečné sinice

Teplo a málo srážek rychle zhoršuje vodu v rybnících, na dvou už se přemnožily sinice

Kvůli vysokým teplotám v posledních týdnech se rychle zhoršuje kvalita vody ke koupání. Hygienici varují před Staňkovským rybníkem v jižních Čechách, v Sykovci na Vysočině už koupání kvůli přemnoženým sinicím zakázali.

Hygienici rozlišují pět stupňů kvality vody, jednička značí nejkvalitnější vodu, pětka znamená zákaz koupání. Na počátku letní sezony bývá voda vesměs dobrá. S přibývajícími týdny se však může vlivem počasí kvalita horšit kvůli přemnožení sinic. Voda pak může mít horší vlastnosti, může být kalná nebo cítit rybinou.

Výskyt sinic, které produkují zdraví škodlivé látky, mohou lidé ověřit jednoduchým testem. Vodu naberou do plastové lahve a po půl hodině se podívají, zda se zelené částice shromáždily u hladiny. Pokud ano, jsou to sinice. Pokud zůstane voda rovnoměrně zakalená v celém objemu nebo se začne tvořit větší zákal u dna, pravděpodobně jsou to řasy.

Nebezpečné sinice

Pozor na náhodné polknutí vody

Sinice produkují různé další jedovaté látky (toxiny). Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, se mohou lišit zdravotní problémy.

"Od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy," upozorňuje Maršálek. Statistiky sice zatím nepopisují žádný případ, kdy by na otravu sinicemi při vodní rekreaci někdo zemřel, ale vyskytly se případy úhynu zvířat, která pila vodu obsahující sinice.

"Dokonce jsou známy i případy úmrtí lidí po pravidelném pití vody vyrobené ze zdroje s masovým rozvojem sinic," varuje Maršálek.

Lidé při koupání často nechtěně vypijí jeden až dva decilitry vody a s ní i přítomné sinice, včetně toxinů v nich obsažených. Riziko se zvyšuje u dětí, které vody vypijí zpravidla více a jejich tělesná hmotnost je menší.

"Při vodních hrách děti mnohdy nevnímají, co se děje kolem nich. Opatrní by proto měli být především rodiče a omezit koupání dětí ve vodě, u které hygienici upozorňují na sníženou kvalitu," dodává Radmila Koubová z Krajské hygienické stanice v Plzni.

Vodní květ je životu nebezpečný

Některé sinice mají schopnost vystoupat ke hladině a hromadit se na ní v podobě zelené kaše nebo drobných, až několik milimetrů velkých částeček. "Takovému nahromadění sinic u hladiny se říká vodní květ sinic. Nejčastěji se vodní květy sinic vyskytují koncem léta, ale v posledních letech a zejména v některých lokalitách dochází k jejich rozvoji už v průběhu června," vysvětluje Blahoslav Maršálek.

Pokud sinice netvoří vodní květ, není pravděpodobné, že po jednom vykoupání vznikne vážné onemocnění. "U citlivějších osob se mohou objevit různé kožní reakce nebo záněty. I toto nebezpečí se dá snížit tím, že se hned po koupání svlékneme z plavek a osprchujeme," doplnila Koubová. Vážné poškození zdraví může nastat, pokud dojde k náhodnému polknutí vody, ve které se objeví vodní květ.

Kvalitu vody můžeme prověřit i sami

Zda jsou ve vodě sinice, nebo řasy, lze podle odborníků rozeznat poměrně jednoduchým způsobem. "Láhev se zúženým hrdlem naplníme zcela vodou a necháme alespoň 20 minut stát v klidu na světle. V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru 'sekaného jehličí nebo zelené krupice', a voda přitom zůstane čirá, jedná se z největší pravděpodobností o sinice. Jestliže zůstane voda zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy," popisuje Maršálek.

Ještě jednodušším testem je vstupovat do vody tak, aby se nezvířily usazeniny ze dna, a pozorovat, zda se okolo kolen ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky. Když ano, jedná se pravděpodobně o sinice. "O snížené kvalitě vody varuje i to, když stojíme po kolena ve vodě, a nevidíme si na prsty u nohou. To je vzdálenost přibližně půl metru," doplnila Martina Fišarová z jihlavské hygienické stanice.

Voda řazená do škatulek

1. Koupaliště ve volné přírodě.

To jsou místa, za která má někdo odpovědnost a nechává sledovat na své náklady jakost vody a zabezpečuje další služby na břehu. Povinně je to sběr odpadků, provoz záchodů a údržba ploch na koupališti.

2. Povrchové vody využívané ke koupání, takzvané koupací oblasti.

Jedná se o vodní plochy, které nemají provozovatele, ale které využívá ke koupání větší počet lidí. Nevybírá se tu vstupné. Starost o kontrolu vody má krajská hygienická stanice.

3. Ostatní vodní plochy. Tedy místa, kde není koupání zakázáno.

Kvalitu vody z hlediska využití pro vodní rekreaci v tomto případě nikdo nesleduje. Koupání zde probíhá na vlastní riziko.

Několik rad:
1. Koupání ve vodě obsahující vodní květ (sinice) odborníci nedoporučují. 2. Pokud vás bude zajímat kvalita vody ve vaší rekreační nádrži, obraťte se na příslušnou krajskou hygienickou stanici. 3. Pokud se chcete koupat ve volné přírodě, kdekoliv, zkuste před vstupem do vody jednoduchý test kvality vody (viz výše). 4. Pokud jste se rozhodli pro koupání ve vodě obsahující sinice, doporučují odborníci se po vykoupání osprchovat čistou vodou. 5. Varujte děti před kontaktem se sinicemi a vysvětlete jim, proč jsou nebezpečné. 6. Sledujte, zda nejsou na březích výstražné tabule.

Informace z webu ČT vydané dne 8.6.2018:

 • Na Vysočině hygienici prověřili jen přírodní koupaliště, která měla sníženou čistotu vody už minulý týden při první letošní kontrole. V Sykovci u vesnice Tři Studně na Žďársku se voda od minulého týdne zhoršila. V rybníku Medlov a v přehradě Sedlice se zásadněji nezměnila, nadále je tam zvýšený výskyt sinic.

 • V Jihočeském kraji dlouhodobě přetrvává nejhorší situace ve Staňkovském rybníku na Jindřichohradecku, kde už je podle hygieniků voda nevhodná ke koupání.

 • V Plzeňském kraji má zhoršenou jakost kvůli sinicím například rybník Valcha u Zavlekova na Klatovsku.

 • V Karlovarském kraji byla při měření koncem května zhoršená kvalita vody ve Velkém rybníku u Karlových Varů.

 • V Ústeckém kraji je zakalená voda v zatopeném lomu ve Varvažově a v Chabařovicích na Ústecku a jezeře Chmelař u Úštěku.

 • V Libereckém kraji je zhoršená kvalita vody na Máchově jezeře v Doksech, na koupališti v Chrastavě u Liberce a přírodních koupalištích u kempů v Sedmihorkách v Českém ráji a Nedamově v Dubé na Českolipsku.

 • V Pardubickém kraji je jako každý rok zakalený rybník Hluboký na Pardubicku, protože má bahnité dno, a rybník Rosnička na Svitavsku.

 • Ve Středočeském kraji se sinice objevily v písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku.

 • V Praze je tradičně horší voda v rybníku Šeberák.

 • Na Moravě je podle měření z konce května voda bez větších závad, zhoršená jakost vody byla pouze na nádrži Brušperk I. na Frýdecko-Místecku. Místecku.

342 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page