Milan Bláha
Komáři v Česku přenášejí virus z Afriky. Horečka může být smrtící.
Brněnští vědci objevili na jižní Moravě druh komárů s virem západonilské horečky. Zřejmě jej do Česka zavlekli migrující ptáci ze saharské Afriky. Není vyloučeno, že se vyskytují i jinde v republice. Pro člověka s oslabenou imunitou může být nemoc i smrtelná.
Virus izolovali specialisté u komára rodu Culex modestus, který se vyskytuje především u rybníků na jižní Moravě. „Není ale vyloučeno, že se vyskytují i jinde v republice,“ upozorňuje epidemiolog Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně.
Na pozoru by se proto měli mít všichni, kdo se chystají vyrazit k vodě na rekreaci nebo na ryby. Komáři se však mohou adaptovat i do městských podmínek.
„Zatím v Česku nevíme o případu, že by se západonilská horečka přenesla z komára na člověka. Riziko ale existuje a každý by si měl pořídit kvalitní repelent,“ doporučuje epidemiolog Šebesta.
Inkubační doba tohoto nebezpečného viru je tři až čtrnáct dnů. Projevuje se podobnými příznaky jako běžná viróza – tedy bolestmi svalů, kloubů, hlavy, zimnicí a horečkami. U mnoha lidí ale nemoc proběhne zcela bez vážnějších symptomů.
„Někdy může být docela komplikovaný průběh. Tento virus může v krajním případě způsobit i smrt,“ uvedl přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa.
Do České republiky západonilskou horečku pravděpodobně zavlekli migrující ptáci, kteří sem přilétají ze saharské Afriky. Od nich se nakazili i komáři.
Západonilskou horečkou v roce 2007 onemocněli herec Pavel Nový, známý z filmů S tebou mě baví svět nebo Bába z ledu. Virus napadající nervovou soustavu si přivezl z dovolenév Egyptě a následně ochrnul. Díky pravidelnému tréninku se mu ale povedlo nad nemocí vyhrát a dnes zase sportuje.
Zdravý člověk nemoc zvládne překonat
Proti západonilské horečce zatím neexistuje preventivní očkování ani následná léčba.
Nákazu u komárů zjistili jihomoravští epidemiologové během pravidelných kontrol.
„Nedá se přesně říci, kolik jich může být. Z celkového množství komárů možná několik procent,“ odhadl epidemiolog Šebesta.
Odborníci na hmyz kvůli tomuto nebezpečnému viru oslovili i Fakultní nemocnici Brno, která jim dodává vzorky krve a mozkomíšního moku.
„Vytipováváme pacienty, kteří by mohli mít západonilskou nemoc. Zatím se u nikoho nepotvrdila,“ uvedl přednosta zdejší Kliniky infekčních chorob Petr Husa.
Pokud nemoc u pacienta propukne, neexistují žádná antibiotika ani jiné léky, které dokážou člověka vyléčit. „Mírní se horečka, bolesti a hlídají se životně důležité funkce. Pokud je člověk jinak zdravý, jeho organismus zvládne virus překonat,“ tvrdí lékař Petr Husa.
V horším případě může nemoc způsobit poškození mozku a ochabnutí svalů. Před dvěma lety se virus západonilské horečky objevil také v Srbsku, kde onemocněli tři lidé. Jeden z nich nepřežil. Nakažené komáry tam našli i v hlavním městě Bělehradu.
Kvůli suchu nyní není komárů mnoho. Podle Šebesty se to ale může velice rychle změnit.
„Stačí, když bude vydatně pršet a budou podmáčené lesy a louky. Rázem se začnou komáři zase rojit. Opravdu stačí nějaké silné bouřky a znovu se vytvoří tůně,“ upozorňuje epidemiolog, který běžně zkoumá například okolí soutoku Moravy a Dyje na Břeclavsku u rakouských hranic. Právě tam se mohou nakažení komáři nacházet. Vůbec nejhorší jsou pro rojení hmyzu záplavy.
Exotičtí komáři v kufru
V Evropěse v poslední době objevuje stále více případů, kdy se někdo západonilskou horečkou nakazí. Podle odborníků za to může globální oteplování, kvůli kterému se do evropských zemí stěhují nové druhy komárů.
„Pokud si někdo všimne podivně vypadajícího hmyzu, ať nás kontaktuje. Může jít o dalšího přenašeče nemocí,“ vzkázal Šebesta.
Mezi takové patří například komár tygrovaný, který pochází z Asie. Na člověka přenáší některé nebezpečné nemoci, jako je horečka dengue či žlutá zimnice. V Itálii měl na svědomí vypuknutí horečky chikungunya, které podlehl jeden člověk. Tato nemoc se stejně jako západonilská horečka projevuje zvýšenou tělesnou teplotou, silnou a přetrvávající bolestí kloubů, svalů, hlavy, dále únavou a vyrážkou.
Smrtelné případy se vyskytují vzácně. Specifická léčba neexistuje a není k dispozici ani očkovací látka. „Hmyz si můžete přivézt z dovolené klidně v kufru, ani o tom nevíte,“ podotkl Šebesta.