top of page
  • Obrázek autoraPetra Tóthová

Neurony požírající měňavka se opět objevila v pitné vodě

Naegleria fowleri, druh jednobuněčného organismu, který se živí na neuronech hostitelských živočichů, existuje takřka na každém kontinentě včetně Evropy a Ameriky. Běžně se vyskytuje ve sladkovodních nádržích a nyní se opět objevila přímo v pitné vodě.
K uklidnění nikterak nepomáhá ani skutečnost, že tento mikroorganismus má pod mikroskopem tvar až děsivě podobný lidskému obličeji s šokovaným výrazem. Tenhle druh se běžně vyskytuje v jezerech, rybnících, horkých pramenech i řekách, nicméně ve vzácných případech, alespoň v rozvinutých zemích se jedná o vzácný případ, se dostane i do pitné vody. O to překvapivější je možná fakt, že se tentokrát měňavka objevila ve Spojených státech, které bývají obvykle považovány za rozvinutý stát.

Konkrétně v Terrebonne Parish v Louisianě. Pozitivní výsledky na přítomnost Naegleria fowleri dorazily z nezávislého testování. Za účelem vymýcení nebezpečného organismu z pitné vody bude nutné znovu aplikovat speciální dezinfekci, oznámily příslušné orgány tuto neděli.


Louisiana je díky svým krásným jezerům i řekám ideální destinace pro plavání. Teplé a vlhké klima ale láká kromě turistů i všelijaké mikroorganismy, včetně tohoto. Úřadům se nedaří měňavky zbavit – od roku 2015 se jedná již o třetí případ, kdy studie potvrdila její přítomnost. V roce 2017 byla dokonce nalezena přímo ve vodě z kohoutku.


Slovy stanice CBS News: „Ve vodním systému Terrebonne Parish byly prokázány pozitivní výsledky u testování této améby u Isle de Jean Charles, kde byla nalezena také před třemi lety. Týká se to tedy všech zdrojů vody od pitné vody přes vodu do bazénu až po sprchy.“


V běžných podmínkách se tento miniaturní živočich živí bakteriemi, ale když se dostane do lidského těla prostřednictvím nosu, například při plavání, může to vést až ke smrtelné infekci mozku. Poprvé byl objeven v Austrálii v 60. letech minulého století, záhy se z nějakého důvodu přesunul na Západ.


V USA může nynější rozšíření měňavky souviset ale i s rozpadající se infrastrukturou, včetně vodovodního potrubí. Předlužená země, která několik let balancuje na hraně bankrotu a(nedošlo k němu de facto jen proto, že si mohou tisknout dolary), zkrátka nemá peníze ani na základní údržbu. S jednadvacetibilionovou sekerou to jde opravdu těžko…


 

Naše poznámka pod čarou:

Hlavní nebezpečí nehrozí z napití se takovéto vody, ale především tehdy, když se voda kontaminovaná parazitem dostane do nosu a odtud do hlavy a do mozku. Ale nejde jenom o nos a nosní sliznice, stejnou cestu do hlavy umožní oči, oční spojivky, vdechnutí nebo poraněná pokožka.

Pokud se chcete vyhnout nepříjemným zdravotním komplikacím, snažte se dodržovat tyto zásady:

  1. Nikdy se nekoupejte ve vodě, která může být potencionálně infikovaná.

  2. Respektujte vyhlášené či vyznačené zákazy koupání.

  3. Zajímejte se o čistotu vody ve svém oblíbeném koupališti či jezeře.

  4. Při plavání vždy držte hlavu nad vodou.

  5. Při pobytu v termální vodě buďte obzvláště opatrní, nedopusťte vniknutí vody do nosu.

  6. Při vysokých venkovních teplotách se raději vyhněte vodním aktivitám..

  7. Hlídejte před dětmi zavlažovací systémy na zahradě, hrozí nasáknutí vody nosem.

Žije si v teplé vodě a ohrožuje náš mozek vniknutím přes nos...Víte, že bývalé Československo mělo v 60. letech největší zaznamenanou epidemii tohoto parazita na světě.? Jedná se o jeden konkrétní bazén v Ústí nad Labem..

619 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page