Varování - parazity a baktérie číhajú na vás v hotelových bazénoch

29.06.2018

Jedným z vybavení, ktoré mnohí ľudia vyhľadávajú pri rezervácii hotelov na letnú dovolenku, je bazén. Platí to osobitne v prípade, ak majú deti.

Ale ešte prv, než deťom dovolíte, aby sa išli schladiť do vody, myslite na varovanie Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

 

Dôležité je, aby ste mali na pamäti, že hotely nesú zodpovednosť za takmer tretinu všetkých epidémií spojených s bazénmi a vírivkami.

 

Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (USA) hovorí, že epidémia je definovaná ako podobné ochorenia, ktoré sa vyskytujú u dvoch alebo viacerých ľudí a ktoré sú spojené s rovnakým miestom a časom. V tomto konkrétnom prípade ide o upravenú vodu. Parazity a baktérie sú hlavnými zdrojmi ochorení. Kryptosporidium je najčastejším z nich. Problémy spôsobuje aj Legionella a Pseudomonas.

 

Nechceme vás týmto varovaním odradiť. Ak budete dodržiavať základné hygienické pravidlá a zapamätáte si, že voda z bazénov sa nemá piť, prežijete dovolenku v kľude a pokoji. Toto sú dva najdôležitejšie princípy, ako zostať v bezpečí.  Ak si myslíte, že je samozrejmosťou, že človek nebude piť vodu z bazéna alebo že ju neprehltne,mýlite sa. Nezabudnite, že keď ste v bazéne, často sa smejete alebo rozprávate. Vtedy sa voda môže dostať aj do úst. Neúmyselne ju prehltnete, a tým dávate choroboplodným zárodkom príležitosť, aby sa šírili.

 

Stáva sa to tak často, že počet prepuknutí epidémií hnačky, ktoré boli zapríčinené pobytom v bazéne, sa za obdobie medzi rokmi 2014 až 2016 zdvojnásobil.

 

Zo 48 600 testov, ktoré boli realizované Strediskom pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), takmer 80 % verejných bazénov, víriviek a testovaných vodných ihrísk porušilo aspoň jedno z bezpečnostných alebo hygienických pravidiel.

 

Kryptosporidium, známe aj ako krypto, je najbežnejším patogénom, ktorý kontaminuje vodu. Kryptosporidium, samozrejme, nie je jediným kontaminačným ohrozením kvality vody v bazénoch. Okrem Kryptosporidia, Legionelly a Pseudomonasu, vodu v bazénoch kontaminujú ešte aj mikroorganizmy ako norovírus, giardia, E. coli a shigella, ktoré spôsobujú takisto rôzne ochorenia.

 

Príznaky a problémy sa môžu pohybovať v rozmedzí od alergií, po astmu, sinusitídu až po poškodenie DNA. Preto je múdre, ak budete dodržiavať niektoré základné bezpečnostné pravidlá ešte prv, než pôjdete plávať. Najprv choďte na toaletu, a potom sa vždy osprchujte.  Na sprchovanie pred kúpaním použite mydlo, aby ste sa očistili. Majte však úctu aj k ostatným ľuďom. Nikdy necikajte do vody. Pokiaľ vy alebo vaše deti majú práve hnačky, nechoďte do bazéna, kým nebudete úplne zdraví.

 

Tým sa vyhnete tomu, aby ste vy sami neboli zdrojom šírenia nákazy.

 

Zdroj

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Nejnovější články
Please reload

Ing. Hana Bláhová | Chodská 19 H, 61200 BRNO, Česká republika | GSM: +420 603 209 866 | e-mail: blahova.ha@seznam.cz | www.hblahova.com

IČ: 146 35 216 | Fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku od 12.7.2004 | Evidenční číslo: 370200-2154488-00 | Jednací číslo:33921/04

Evidující úřad: Magistrát města Brna, Dominikánské nám. 1, 60167 Brno

Všechna práva vyhrazena © 2018 -2019  |  Detoxikace metodou Hany Bláhové  |  Created Milan Wimmer  |  Připomínky k funkčnosti webu - mail ADMIN