top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Dievčatko trpelo epileptickými záchvatmi. Diagnóza:  mozog zamorený pásomnicou..

Otrasný nález odhalilo vyšetrenie mozgu dievčatka z Indie. To trpelo už dlhší čas silnými bolesťami hlavy. Diagnóza malej pacientky bola najskôr určená chybne, no teraz je jasné, že v hlave mala parazitov. Našťastie by podľa lekárov mala byť v poriadku.

Pretrvávajúce neznesiteľné bolesti hlavy a opakované epileptické záchvaty osemročnej pacientky priviedli lekárov k záveru, že na jej mozgu sú cysty. Dievčatku okamžite nasadili liečbu steroidmi. Po ich užívaní sa jeho hmotnosť vyšplhala až na 60 kg, trpelo dýchavičnosťou a nebolo schopné samo chodiť. O polroka neskôr priviezli zúfalí rodičia svoju zúboženú dcéru do nemocnice v Gurgaone. Až tam sa zistilo, že pôvodne určená diagnóza bola nesprávna a pacientka trpí neurocysticerkózou, ktorú spôsobili larvy pásomnice taenia solium.

"Na snímke mozgu sme ich narátali približne sto," uviedol lekár Praveen Gupta. "Ochorenie vzniká vtedy, ak sa z vajíčok pásomnice v tráviacom trakte vyliahnu larvy a tie migrujú v tele a nakoniec sa usadia v mozgu. Typickými príznakmi sú bolesti hlavy, epileptické záchvaty, poruchy zraku či náhla dezorientácia," upresnil.

Za všetkým bola podľa lekára v tomto prípade pravdepodobne zlá hygiena spojená s konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného bravčového mäsa. Dôležité je však to, že napriek neskoro stanovenej diagnóze liečba zabrala a stav dievčatka sa postupne zlepšuje. "Sme šťastní, že naša dcéra je opäť v poriadku a larvy jej natrvalo nepoškodili mozog," vyjadrili sa rodičia.

Neurocysticerkóza je pomerne časté ochorenie; podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je príčinou až 30 percent epileptických záchvatov. Vyhnúť sa jej môžeme dôkladným umývaním rúk pred prípravou jedla, pred jedlom samotným, dostatočnou tepelnou úpravou mäsa a umývaním ovocia a zeleniny.

271 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page