top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Som konvencny lekar. Co ma primalo prejst na alternativnu medicinu?

Priznanie: Pred troma rokmi som nevedel vôbec nič o funkčnej či naturopatickej medicíne.

Iste, vedel som o akupunktúre či chiropraxii, no netušil som, ako skĺbiť tieto smery alternatívnej medicíny do mojej lekárskej praxe. A už vôbec nič som nevedel o vlastnom osobnom rozvoji.

Dnes alternatívna medicína zaberá podstatnú časť terapií, ktorými liečim svojich pacientov i seba každý jeden deň.

A nie som sám… Až 70% percent ľudí verí v pozitívne účinky komplementárnej a alternatívnej medicíny. Hoci väčšina konvenčných lekárov so svojimi pacientami nerozoberá alternatívne terapie, aj to sa pomaly mení.

V skutočnosti, dnes už na západe väčšina gynekológov a pôrodníkov ponúka svojim pacientkam aspoň jednu alternatívnu metódu.

Prečo sa vlastne stále viac a viac konvenčných lekárov ako ja prikláňajú k alternatívnej medicíne?

Tu je 5 vecí, ktoré ma presvedčili, aby som zmenil svoj postoj:

1. Chcel som zistiť hlavné príčiny chronických ochorení

Dnešná klíma v medicíne založenej na financiách od poisťovní neposkytuje lekárom dostatok času na správnu diagnózu a liečbu reálnych príčin ochorení.

Podľa jednej novej štúdie, väčšina lekárov strávi s pacientom len niečo medzi 13 až 20 minútami.

Porovnajte si to s naturopatickými lekármi a praktikantmi funkčnej medicíny. Tí so svojimi pacientmi trávia často aj viac ako hodinu na to, aby odhalili základnú príčinu chronického ochorenia.

Zrejme rozumiete, prečo je takýto prístup lepší tak pre lekára, ako aj pre pacienta.

Mnohí pacienti dnes zámerne vyhľadávajú alternatívnu medicínu, pretože tá tradičná ponúka len potláčanie príznakov ochorenia, namiesto hľadania a odstraňovania príčin.

2. Poznanie, že potraviny je možné použiť ako lieky

Nedávna štúdia ukázala, že len 27% medicínskych univerzít v USA vyučuje predmety o výžive. Napriek tomu si stále viac lekárov začína uvedomovať, že potraviny môžu byť použité na prevenciu a dokonca na liečbu chorôb.

Tento fakt je potvrdený aj jednou z amerických zdravotných poisťovní Medicare. Tá prepláca náklady na liečbu pacientom so srdcovocievnymi ochoreniami, ktorí podstúpia stravovací program Dr. Deana Ornisha založený na rastlinnej potrave.

Okrem toho jedna z najväčších neziskových zdravotných poisťovní v USA, spoločnosť Kaiser Permanente, odporúča, aby lekári svojim pacientom častejšie ordinovali rastlinnú stravu.

3. Objavil som terapie, ktoré dokážu zvrátiť autoimunitné ochorenia

Liečba autominunitných ochorení dokáže byť riadne frustrujúca. Väčšina súčasných terapií, ako napríklad steroidy, sú pacientami zle znášané a majú množstvo vedľajších nežiaducich účinkov.

Naproti tomu, alternatívna medicína ponúka efektívne a bezliekové možnosti.

Vezmime si príklad Dr. Terry Wahlsovej, lekárky internej medicíny, ktorej diagnostikovali progresívne sa zhoršujúcu roztrúsenú sklerózu (sklerózu multiplex).

Začala konzumovať modifikovanú paleo diétu a znížila vystavenie svojho tela environmentálnym toxínom. Tieto jednoduché zmeny viedli k dramatickému zvratu jej ochorenia a to aj napriek tomu, že jej kolegovia lekári nedávali na vyliečenie žiadne šance.

Doslova prešla z invalidného vozíka znova na bicykel v priebehu jediného roka. A to všetko bez liekov!

Dnes sa spojila s ďalšími lekármi z Univerzity v Iowa a vykonala úspešné štúdie zamerané na zvrátenie autoiminitných ochorení pomocou stravy a zmeny prostredia.

4. Alternatívna medicína má účinné riešenia na chronickú bolesť

Odhaduje sa, že chronické bolesti dnes postihujú každého tretieho človeka. Mnohí z týchto ľudí sú závislí na opioidoch na predpis.

Chiropraxia, akupunktúra a meditácia pritom ponúkajú prístup založený na absencii týchto liekov, pričom existujú klinické dôkazy o ich schopnosti zmierňovať chronické bolesti.

Dnes už mnohé kliniky po celom svete ponúkajú komplementárne terapie ako účinnú náhradu klasických liekov a operácií.

5. Lekári už viac nemôžu ignorovať dôležitosť mikrobiómu

Každým dňom sa dozvedáme viac a viac o biliónoch baktérií, ktoré vytvárajú náš mikrobióm a ktoré nesmierne ovplyvňujú naše zdravie. Mikrobióm to nie sú len črevná mikroflóra, ale baktérie na celom tele, vrátane pokožky.

Mikrobióm tak neovplyvňuje len ochorenia tráviaceho traktu, ako je napríklad syndróm dráždivého čreva, no aj ďalšie orgány ako sú mozog či imunitný systém.

My, konvenční lekári, dnes začíname stále častejšie spolupracovať s praktikantmi alternatívnych prístupov medicíny. Uvedomujeme si totiž, že oni neraz vedia viac než my o účinkoch stravy a životného štýlu na naše zdravie.

Čím viac im načúvame, učíme sa od nich a vymieňame si skúsenosti ohľadne zdravotnej starostlivosti, tým lepšie je to aj pre našich pacientov a pre ich potreby na skutočné vyliečenie.

230 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page