Milan Bláha
Barvy na tetování mohou vyvolat rakovinu
Tradice tetování v Evropě a západních zemích je poměrně dlouhá. Dnes se tato móda rychle šíří i do ostatních koutů světa, zvláště mezi mladými lidmi.
Avšak mnohé studie poukazují na vážné škodlivé účinky inkoustů používaných na tetování. Důvodem bývá nesprávný výběr typu barvy.
Některá barviva totiž obsahují nebezpečné smrtící látky, které vyvolávají rakovinu a řadu dalších zdravotních komplikací.
S tímto vážným, přímo ohromujícím obviněním přišla skupina specialistů z britské Organizace obecného zdraví.
Podle nejnovějších výzkumů se ukazuje, že hazardní nanočástice z barev používaných při tetování se akumulují ve slezině, v krvi a ledvinách.
Tím se výrazně oslabuje schopnost těla zbavovat se toxinů.
Nebezpečí modrých, červených a zelených barev
Současný výzkum souhlasí s dřívějšími studiemi vědců z Dánska a USA. Ti objevili rizikové látky v modrých tetovacích barvách, jako jsou kobalt či rtuť.
Kobalt se vyskytuje spíše v modrých barvách, zatímco rtuť více v červených a zelených.
Výzkumníci proto požádali úřady, aby důsledněji kontrolovali používání uvedených barev při výrobě tetování.
Nebezpečí černých barev
Studie provedená Dr. Georginou Serupy z Kodaně demonstrovala, že rakovinotvorné látky se našly až v 13 z 21 nejčastěji používaných černých inkoustů pro tetování.
Černá barva se totiž často vyrábí s použitím chemikálie benzo[a]pyrenu. Při pokusech na zvířatech se ukázalo, že benzo[a]pyren vyvolává rakovinu kůže.
Závěr
Pokud uvažujete o tetování nebo znáte někoho, kdo se plánuje dát tetovat v nejbližší době, určitě s ním sdílejte tento článek.Správným rozhodnutím dnes totiž můžete předejít vážným zdravotním komplikacím v budoucnosti.
Čtěte také Tetováním k chronické otravě těla