top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Kvůli oteplování se do mírného pásma šíří tropické nemoci přenášené komáry

Onemocnění, jejichž přenašečem jsou komáři, se mohou kvůli klimatickým změnám do roku 2080 objevit i v Evropě a Severní Americe. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil časopis PLOS Neglected Tropical Diseases, podle níž nemocem, jako je virus zika, horečka dengue nebo žlutá zimnice, bude nově čelit další miliarda lidí.

Odborníci předpověděli pohyb dvou nejtypičtějších druhů komára-přenašeče, a to Aedes aegypti a Aedes albopictus. Učinili tak na základě očekávaných rostoucích teplot v některých regionech. Zabránit rozšíření závažných onemocnění podle expertů může jen ráznější postup vůči klimatickým změnám a omezení globálního oteplování.

Komár egyptský (Aedes aegypti) přenáší virus zika a také horečku dengue, žlutou zimnici a nemoc chikungunya. Poslední tři nemoci přenáší stejně jako západonilskou horečku i komár tygrovaný (Aedes albopictus).

Ten se od roku 2012 pravidelně objevuje na jihu Moravy, jeho výskyt je u nás stále častější. Není ale jasné, zda se na jihu Moravy už zabydlel a zimuje tam, nebo pokaždé přilétají noví jedinci.

Loni v září se přímo v ČR poprvé nakazili dva lidé západonilskou horečkou. [celá zpráva] Dvaasedmdesátiletá žena nemoci podlehla v břeclavské nemocnici.[celá zpráva] Virus západonilské horečky zjistili epidemiologové u komárů a koní už v červnu.

Zastavit šíření komárů

Zpráva ale varuje především před virem zika, proti kterému podobně jako proti západonilské horečce v současné době neexistuje efektivní očkování; ve fázi testování je pak jen několik preparátů proti horečce dengue. „Pro nás je mnohem jednodušší zabránit komárům nebo virům, aby se někde objevili, než zabránit šíření nákazy, která již propukla,“ uvedl vedoucí studie Colin Carlson z univerzity v Georgetownu.

Snížit rizika nákazy je možné například používáním repelentů, instalací ochranných sítí na okna nebo odstraněním stojatých vod z okolí domovů. Účinnější je ale podle odborníků zakročit proti klimatickým změnám a rozšířit globální programy, jejichž cílem je sledovat a omezovat výskyt komárů.

Experti varují, že nemoci přenášené komáry se mohou objevit ve městech s vysokou hustotou zalidnění; mnozí z jejich obyvatel budou těmto virům vystaveni poprvé. „Lidé, kteří se s těmito onemocněními předtím nikdy nesetkali, si proti nim nevytvořili imunitu,“ cituje agentura Reuters Carlsona. „Obáváme se, že se objeví mnohem rozsáhlejší epidemie, až se tam tyto patogeny objeví poprvé,“ dodal.

Západonilská horečka

Onemocnění způsobuje vir označovaný jako západonilský virus, který přenášejí komáři tygrovaní. Projevuje se podobně jako jiné virózy. Dětem, starším osobám a lidem s oslabeným imunitním systémem může virus způsobit encefalitidu či meningitidu. Při závažném onemocnění hrozí u rizikových pacientů i smrt. U zdravých osob nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku. Inkubační doba se pohybuje od tří do 14 dnů. Účinný lék ani vakcína zatím neexistuje.

183 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page