top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Soud zamítl, že by měla ochrnutá tvář chlapce souvislost s očkováním

Soud zamítl první žalobu proti státu o odškodnění následků očkování. Jde o případ čtyřletého chlapce z jižní Moravy, který podle svých ošetřujících lékařů utrpěl trvalé ochrnutí poloviny obličeje v důsledku očkování. Rodina se chce proti rozhodnutí soudu odvolat.

Týden po očkování druhou dávkou hexavakcíny ochrnula dnes čtyřletému chlapci polovina obličeje. Diagnóza zní – levostranná paréza lícního nervu těžkého stupně. „Druhý den po očkování si matka všimla nepatrné změny na oku chlapce,“ popsala pro Seznam.cz advokátka rodiny Zuzana Candigliota, spolupracující s organizací Liga lidských práv. Problémy nastaly až po týdnu, kdy chlapci ochrnula polovina tváře.

Podle ošetřujícího dětského neurologa je očkování hexavakcínou pravděpodobně příčinou postižení chlapce. Řada vyšetření prý neukázala na jiný důvod. S tímto závěrem se shoduje i lékařská zpráva z Kliniky dětských infekčních nemocí Fakultní nemocnice Brno.

Přesto Obvodní soud pro Prahu 2 žalobu rodiny zamítl. „Rozhodnutí soudu mě nepřekvapilo,“ uvedla právnička s tím, že je podle ní obava soudů rozhodovat v kontroverzních případech obvyklá.

Následující postup je nicméně jasný. Rodina malého chlapce se chce odvolat. Naději na úspěch jí dává i čerstvá informace ze včerejška. Vláda totiž zrovna schválila návrh zákona o odškodňování za újmu způsobenou očkováním. Podle poslední úpravy návrhu by odškodnění mohla rodina dosáhnout i přesto, že k postižení došlo ještě před případnou účinností zákona.

Žalované ministerstvo zdravotnictví ovšem v soudním řízení předložilo vyjádření předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly, dnes náměstka pro zdravotní péči. To říká, že příčinná souvislost mezi vakcínou Infanrix Hexa a obrnou lícního nervu je naprosto nepravděpodobná.

178 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page