top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Webová stránka odhaluje, koho uplácejí farmaceutické firmy a za kolik peněz

V roce 2014 Harvardova univerzita uvedla, že léky na předpis jsou 4. nejčastější příčinou úmrtí. Západní kultura prakticky uctívá farmaceutický průmysl a často si vůbec neuvědomuje, kolik problémů v něm můžeme najít.

Věděli jste například, že u nových léků na předpis je až 20% šance, že způsobí závažné reakce, a to i když byly schváleny?

Ve skutečnosti je jen v USA hospitalizováno přibližně 1,9 milionů lidí ročně kvůli správně předepsanému léku (nepočítaje předávkování, svévolné užívání či chybně předepsané léky).

Každý rok tam umírá 128 000 lidí v důsledku užívání léků, které jim byly předepsány. Na Českou republiku připadá zhruba 2400 lidí ročně.

Proč se to stále děje? Skutečnost je taková, že lékové společnosti vydělávají spoustu peněz na prodeji léků na předpis, a dokonce platí lékaře, aby to dělali pro ně.

Pokud jste se někdy zamýšleli nad tímto průmyslem a motivy lékařů, máme pro vás dobrou zprávu: umíte si zjistit, kolik peněz dostávají lékaři za předepisování jakéhokoliv léku.

Kromě toho si umíte vyhledat název každé společnosti a zjistit, kolik peněz ročně platí lékařům.

Databáze odhalující dráhu peněz farmaceutického průmyslu

Jedná se o webovou stránku Open Payments Data

Dvě předešlé možnosti vám umožňují zjistit, kolik peněz ročně platí farmaceutické společnosti za předepisování léků lékařům a nemocnicím.

Vyhledávání na uvedené stránce je standardně nastaveno pro zadání jména lékaře a vyhledání plateb, které obdržel. Chcete-li vědět, kolik a komu platila konkrétní farmaceutická firma, klikněte na „Advanced search“ a následně se přepněte na záložku „Company Making Payments“.

Můžete tak vidět podrobný přehled jejich výdajů. Jsou zde konkrétní informace, kteří lékaři dostávají nejvyšší částky, kolik lékařů v zemi dostává peníze, informace o povaze těchto plateb a také konkrétní detaily každé platby, která byla poslána lékařům v daném roce.

Když zadáte do vyhledávací lišty farmaceutického giganta například společnost Gilead Science Inc., zjistíte, že společnost jen za rok 2015 utratila 36 830 535,40 dolarů za všeobecné platby a 45 394 349,76 dolarů za platby na výzkum.

48,4 % plateb je klasifikováno jako „kompenzace za služby jiné než konzultace, včetně služeb odborníka nebo řečníka na akci jiné, než je program pokračujícího vzdělávání“.

Nejlépe placený praktický lékař vydělal v roce 2015 více než 600 000 dolarů jen na předepisování léků vyrobených společností Gilead Science Inc.

Netřeba mít ani velké znalosti, abychom pochopili, co by to mohlo znamenat, zvláště když není žádným tajemstvím, že farmaceutické společnosti v podstatě skoupily celý zdravotnický průmysl.

Četné farmaceutické společnosti platí lékaře a výzkumníky, aby zmírňovali prohlášení o rizicích léků a jejich negativních vedlejších účincích, a také aby falšovali výzkum.

Dokonale to vyjádřil Arnold Relman, profesor z Harvardu a někdejší editor časopisu New England Journal of Medicine, když řekl:

„Lékařské povolání je kupováno farmaceutickým průmyslem, nejen co se týče výkonu medicíny, ale také co se týče výuky a výzkumu…Vědecké instituce této země si nechávají platit od agentů farmaceutického průmyslu. Podle mě je to hanebné.“

Neobviňujte hned konkrétního lékaře…

J

en to, že lékaři dostávají peníze od farmaceutických společností, ještě nutně neznamená, že jsou to hrozní lidé; možná to znamená jen tolik, že si dělají svou práci.

Je nepravděpodobné, že stávající strukturu zdravotnického průmyslu navrhl konkrétní lékař. Možná ani nechápe složitost farmaceutického průmyslu, protože lékaře o těchto lécích patřičně neučí.

Mnozí lékaři upřímně věří, že lidem pomáhají. Nevidí větší obraz, protože není součástí jejich vzdělávání.

Pro lékaře je často nelegální předepisovat přírodní léčbu namísto farmaceutických léků a konvenčních léčebných postupů, zejména když se jedná o rakovinový průmysl.

Když se nad tím opravdu zamyslíte, vyplácení některých lékařů farmaceutickými společnostmi dává velký smysl.

Je samozřejmé, že farmaceutický průmysl bude potřebovat lékaře při tvorbě léků a schvalování jejich užívání. Je to zcela legální a dá se to očekávat. Očividně tu ale existuje šedá oblast, kterou nelze ignorovat.

Místo kvalifikovaných a nestranných lékařů určují mnohé informace, které se lékaři učí, farmaceutické společnosti a farmaceutický průmysl často ovlivňuje lékařské profesory a financuje univerzitní programy.

Například 1600 profesorů z Harvardu uvedlo, že oni nebo jejich rodinní příslušníci mají vztahy s lékovými společnostmi, které by mohly ovlivňovat jejich výuku či výzkum.

V roce 2008 farmaceutický průmysl poskytl Harvardu dotaci ve výši více než 11,5 milionů dolarů na „výzkum a kurzy dalšího vzdělávání“.

Své obavy vyjádřili mnozí studenti Harvardu, a dokonce se do mainstreamových zpráv dostala informace, že nějakého studenta znevážil jeho profesor za to, že se ho zeptal na vedlejší účinky léku, kterému dělal na přednášce nedovolenou reklamu.

Tento problém je rozšířen i v oblasti psychiatrie. Jak vysvětluje Dr. Irwin Savodnik z Kalifornské univerzity v Los Angeles:

„Samotný psychiatrický slovník je nyní na všech úrovních určován farmaceutickým průmyslem.“

Částečně je to díky tomu, že Diagnostická a statistická příručka duševních poruch (DSM) neboli text, na který se při diagnostice a léčbě svých pacientů obrací většina psychiatrů, se výrazně přiklání k používání farmaceutických léků namísto terapie.

288 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page