• Milan Bláha

Snědla borůvky a parazit jí zlikvidoval játra

Tasemnice „pracuje“ nenápadně, varuje primář

Borůvky a lesní plody, které nejsou dobře tepelně ošetřeny či umyty, mohou být kontaminovány vajíčky nebezpečné liščí tasemnice! Ta agresivně napadá lidská játra a po letech může člověka i zabít. Právě ve Slezské nemocnici v Opavě, kde včera probíhala už čtvrtá Blesk Ordinace, se s touto naštěstí vzácnou nemocí léčí několik pacientů. Vendula Černá (36) s liščí tasemnicí žila několik let a parazit jí poničil 90 % jater.

Byla první pacientkou, u které opavští lékaři nemoc odhalili a pacientce zachránili život transplantací jater. „Nepozorovala jsem na sobě žádné příznaky. Až jsem si nahmatala bouli v oblasti jater a měla pocit nafouknutého břicha,“ řekla Vendula Černá.

Život jí zachránila transplantace jater

Primář infekčního oddělení nasadil pacientce správný lék. „Rodina byla v šoku, ale všichni jsme doufali, že po resekci (odříznutí) části jater budu dál normálně žít. Bohužel se zjistilo, že můj nález již není možné operovat a v dubnu jsem byla zařazena do transplantačního programu,“ popsala nejhorší chvíle života paní Vendula. Navíc dostala strach o své malé děti, které přivedla na svět v době, kdy již byla zřejmě nemocná. „Doma mám osmileté a dvouleté dítě. Preventivně jsme je nechali vyšetřit, ale člověk není přenašečem a děti jsou naštěstí zdravé,“ dodala Černá.

Transplantace jater se dočkala v květnu 2018, druhá pacientka loni v prosinci. Obě dnes žijí normální život, jen léky je budou provázet dlouhodobě.

Játra likviduje nepozorovaně

Liščí tasemnice se zprvu projevuje jako nádor jater. „Tasemnice liščí játra likviduje opravdu pomalu. V literatuře se uvádí 5 až 15 let. V počátečních stadiích bývá bezpříznaková a ani na ultrazvuku nemusí být nemoc patrná. V drtivé většině je lokalizována v játrech, ale mohou být postiženy plíce, mozek a řada dalších orgánů,“ popsal děsivou skutečnost primář infekčního oddělení MUDr. Petr Kümpel.

Krví do jater

Do těla člověka se parazit většinou dostane po snědení neomytého ovoce, především lesního. V lidském těle se nepatrné vajíčko tasemnice dostane krví do jater. Tam se tasemnice usadí a začne v játrech dělat dutinku, která se postupně zvětšuje.

Tepelně upravovat

Vajíčka liščí tasemnice spolehlivě zabíjí teploty mezi 60 až 80 °C, proto je dobré lesní plody tepelně zpracovat. Pokud je lidé chtějí jíst čerstvé, doporučují lékaři sbírat ty výše umístěné a důkladně je před požitím umýt.

Liščí trus a vítr

Na počátku nákazy je nemocná liška. Ta v trusu vyloučí kvanta vajíček, která po zaschnutí trusu vítr roznese po okolí. Na borůvkách, na malinách a na dalších plodech pak čekají na nové hostitele. Přenášena však nemusí být jen na lesních plodech, ale i vodou v potocích a přenašeči mohou být i psi a kočky.

Jako nádor

„Přestože jde o infekční nemoc, chová se jako nádor, je nebezpečná jako nádor a od nádoru se zpočátku kromě serologického vyšetření nedá odlišit,“ řekl primář infekčního oddělení Petr Kümpel. Na chorobu se bohužel často přijde až v pozdním stadiu.

Je to měchožil

Měchožil bublinatý (Echinococcus multilocularis), též měchožil větvený či tasemnice liščí, je drobná, 1 – 5 mm dlouhá, tasemnice, která parazituje ve střevě lišek obecných a polárních, případně jiných psovitých šelem. V orgánech mezihostitele, primárně v játrech, vytváří mnohočetné cysty zvané alveokoky. Onemocnění člověka, které tímto způsobuje, končí bez léčby téměř vždy fatální.

Zdroj

Více článků na téma Echinococcus

143 zobrazení
Hledání podle štítků
parazitární detoxikace

Ing. Hana Bláhová | Chodská 19 H, 61200 BRNO, Česká republika | GSM: +420 603 209 866 | e-mail: blahova.ha@seznam.cz | www.hblahova.com

IČ: 146 35 216 | Fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku od 12.7.2004 | Evidenční číslo: 370200-2154488-00 | Jednací číslo:33921/04

Evidující úřad: Magistrát města Brna, Dominikánské nám. 1, 60167 Brno

Všechna práva vyhrazena © 2018 -2020 |  Detoxikace metodou Hany Bláhové  |  Created Milan Wimmer  |  Připomínky k funkčnosti webu - mail ADMIN