top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Snědla borůvky a parazit jí zlikvidoval játra

Tasemnice „pracuje“ nenápadně, varuje primář

Borůvky a lesní plody, které nejsou dobře tepelně ošetřeny či umyty, mohou být kontaminovány vajíčky nebezpečné liščí tasemnice! Ta agresivně napadá lidská játra a po letech může člověka i zabít. Právě ve Slezské nemocnici v Opavě, kde včera probíhala už čtvrtá Blesk Ordinace, se s touto naštěstí vzácnou nemocí léčí několik pacientů. Vendula Černá (36) s liščí tasemnicí žila několik let a parazit jí poničil 90 % jater.

Byla první pacientkou, u které opavští lékaři nemoc odhalili a pacientce zachránili život transplantací jater. „Nepozorovala jsem na sobě žádné příznaky. Až jsem si nahmatala bouli v oblasti jater a měla pocit nafouknutého břicha,“ řekla Vendula Černá.

Život jí zachránila transplantace jater

Primář infekčního oddělení nasadil pacientce správný lék. „Rodina byla v šoku, ale všichni jsme doufali, že po resekci (odříznutí) části jater budu dál normálně žít. Bohužel se zjistilo, že můj nález již není možné operovat a v dubnu jsem byla zařazena do transplantačního programu,“ popsala nejhorší chvíle života paní Vendula. Navíc dostala strach o své malé děti, které přivedla na svět v době, kdy již byla zřejmě nemocná. „Doma mám osmileté a dvouleté dítě. Preventivně jsme je nechali vyšetřit, ale člověk není přenašečem a děti jsou naštěstí zdravé,“ dodala Černá.

Transplantace jater se dočkala v květnu 2018, druhá pacientka loni v prosinci. Obě dnes žijí normální život, jen léky je budou provázet dlouhodobě.

Játra likviduje nepozorovaně

Liščí tasemnice se zprvu projevuje jako nádor jater. „Tasemnice liščí játra likviduje opravdu pomalu. V literatuře se uvádí 5 až 15 let. V počátečních stadiích bývá bezpříznaková a ani na ultrazvuku nemusí být nemoc patrná. V drtivé většině je lokalizována v játrech, ale mohou být postiženy plíce, mozek a řada dalších orgánů,“ popsal děsivou skutečnost primář infekčního oddělení MUDr. Petr Kümpel.

Tasemnice liščí -měchožil

Krví do jater

Do těla člověka se parazit většinou dostane po snědení neomytého ovoce, především lesního. V lidském těle se nepatrné vajíčko tasemnice dostane krví do jater. Tam se tasemnice usadí a začne v játrech dělat dutinku, která se postupně zvětšuje.

Tepelně upravovat

Vajíčka liščí tasemnice spolehlivě zabíjí teploty mezi 60 až 80 °C, proto je dobré lesní plody tepelně zpracovat. Pokud je lidé chtějí jíst čerstvé, doporučují lékaři sbírat ty výše umístěné a důkladně je před požitím umýt.

Liščí trus a vítr

Na počátku nákazy je nemocná liška. Ta v trusu vyloučí kvanta vajíček, která po zaschnutí trusu vítr roznese po okolí. Na borůvkách, na malinách a na dalších plodech pak čekají na nové hostitele. Přenášena však nemusí být jen na lesních plodech, ale i vodou v potocích a přenašeči mohou být i psi a kočky.

Jako nádor

„Přestože jde o infekční nemoc, chová se jako nádor, je nebezpečná jako nádor a od nádoru se zpočátku kromě serologického vyšetření nedá odlišit,“ řekl primář infekčního oddělení Petr Kümpel. Na chorobu se bohužel často přijde až v pozdním stadiu.

Je to měchožil

Měchožil bublinatý (Echinococcus multilocularis), též měchožil větvený či tasemnice liščí, je drobná, 1 – 5 mm dlouhá, tasemnice, která parazituje ve střevě lišek obecných a polárních, případně jiných psovitých šelem. V orgánech mezihostitele, primárně v játrech, vytváří mnohočetné cysty zvané alveokoky. Onemocnění člověka, které tímto způsobuje, končí bez léčby téměř vždy fatální.

401 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page