top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Norský losos je nejtoxičtější potravina na světě!

Losos je vynikající ryba, která je dobrá pro mozek a nezbytná pro pleť. Obsahuje mastné kyseliny, bez kterých se naše tělo neobejde a jeho chuť je natolik delikátní, že mu málokdo odolá. Je však třeba poznamenat, že tyto vlastnosti má pouze kvalitní losos. Norský losos, který je u nás běžně dostupný je podle francouzských dokumentaristů spíše fúzí toxinů, než zdravým pokrmem

Filet Oh Fish

Dokument Nicolase Daniela "Filet Oh Fish" zaujímá velmi kritický pohled na rybí průmysl. Mnozí z nás mají stále spíše romantický pohled na rybolov, ale když přijde na produkci potravin ve velkém měřítku, tento pohled se mění na značně ponurý.

Dnešní rybolov se potýká s celou řadou závažných problémů, od nadměrného rybolovu, přes chemické znečištění, až po genetickou mutaci z toxické expozice. Jak se uvádí ve filmu, intenzivní zemědělství a globální znečištění dělá z rybího masa smrtící chemický koktejl. Navzdory tomu všemu je však podnikání v rybolovu a chovu ryb na vzestupu. Akvakultura se propaguje jako udržitelné řešení nadměrného rybolovu, ale ve skutečnosti rybí farmy dělají více škody než užitku.

Losos - jedna z nejtoxičtějších potravin na světě

Dokument Nicolase Daniela začíná v Norsku, pohledem na chemické látky používané na rybích farmách. Kurt Oddekalv je respektovaným norským ekologickým aktivistou a věří, že chov lososa je katastrofa jak pro životní prostředí, tak pro lidské zdraví.

Pod lososími farmami, které jsou roztroušeny po celých norských fjordech, je asi 15 metru vysoká vrstva odpadu, která se hemží bakteriemi, léky a pesticidy. Stručně řečeno, celé mořské dno bylo zničeno, a protože se rybí farmy nacházejí v povrchové vodě, znečištění ryb je nevyhnutelné.

V jedné malé norské farmě může vyrůst až 2 milionů lososů najednou, a to vše kvůli zisku. Samozřejmě, že velké množství ryb je v tak omezeném prostoru permanentně nemocné. U lososů v norských chovech byla vypozorována hlavně nekróza slinivky a infekční anémie. Aby chovatelé ryby nemuseli vyhazovat, přilévají do vody speciální pesticid, díky němuž sice zlikvidují nemoc, ale rybí maso se stává toxickým. Tyto pesticidy zlikvidují i rybí vši.

Podle Oddekalva se mořské vši, nekróza slinivky a infekční anémie rozšířila po celém Norsku, ale spotřebitelé o tom nejsou vůbec informování, naopak, prodej těchto nemocných ryb pokračuje v nezmenšené míře.

Množství nebezpečných pesticidů, které se používají ve snaze zničit choroboplodné zárodky škůdců mají neurotoxické účinky. Ačkoliv byla ryba vždy považována za zdravou výživu, podle Oddekalva je dnešní norský losos jednou z nejjedovatějších potravin na světě.

Výzkumník toxikologie Jerome Ruzzin Oddekalvova slova potvrdil. Vyzkoušel celou řadu různých skupin potravin prodávaných v Norsku a lososi opravdu obsahují největší množství toxinů. Celkově lze říct, že lososi jsou pětkrát toxičtější než jakékoliv jiné potravinářské výrobky, které byly testovány. Zdroj

Pokud video nejde spustit, je problém na straně serveru YouTube, kde je video uloženo..

404 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page