Pohlavními nemocemi se denně nakazí milion lidí

06.06.2019

Kapavka, syfilida, trichomoniáza ...

 

Sexuálně přenosnými chorobami se každý den podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) na světě nakazí asi milion lidí. To znamená, že ročně je evidováno více než 376 milionů nových případů onemocnění kapavkou, syfilidou, chlamydiemi trichomoniázou.

 

WHO ve zprávě uvádí, že se šíření pohlavních chorob na světě dostatečně nezpomalilo, což považuje za alarmující. Experti se zejména obávají rostoucího počtu sexuálně přenosných chorob, které jsou odolné vůči antibiotikům.

 

 

Trichomoniáza je sexuálně přenosná nemoc a nejčastější parazitární onemocnění pochvy.

 

Kapavka, syfilida a chlamydie jsou bakteriální infekce.

 

 

Onemocnění se mohou projevovat výtokem, bolestmi při močení či krvácením mimo periodu. Také však mohou být bez příznaků. Chlamydie a kapavky mohou provázet závažné komplikace jako hluboký pánevní zánět či neplodnost. Syfilida naopak muže přinést kardiovaskulární a neurologické problémy.

 

Pokud se žena nakazí pohlavně přenosnou chorobou v těhotenství, může to vyvolat předčasný porod, přispět k nízké porodní váze dítěte či v krajních případech způsobit potrat. Ke snížení počtu nakažených by podle WHO přispělo lepší vyšetřování ale také prevence v podobě bezpečného sexu.

 

Bakteriální pohlavně přenosné choroby lze léčit s pomocí běžně dostupných léků. Léčbu syfilidy nicméně komplikuje nedostatek specifického druhu penicillinu. Dalším problémem je takzvaná super kapavka, na kterou je velmi složité nalézt účinná antibiotika.

 

Zdroj

 

Poznámka pod čarou

Z kapavky se může stát zabiják. Nakažených v Česku přibývá!

Pozor na kapavku, šíří se obrovskou rychlostí. Jen za posledních deset let nabobtnal počet nakažených dokonce na dvojnásobek. Z banální choroby se navíc začíná vyvíjet nebezpečný zabiják. Na kapavku obecně  přestávají účinkovat antibiotika. Situace se proto stává závažnou.

 

Neléčená kapavka přitom může být nebezpečná: přes krevní oběh se může rozšířit do dalších částí těla. Napadá pak sliznice hltanu, klouby či oční spojivky. „V krajním případě může skončit až vážnými komplikacemi – slepotou nebo život ohrožujícím zánětem pobřišnice.

Mezi nejčastější příznaky patří hnisavé výtoky, svědění, pálení a horečka. Ženy mohou krvácet mezi menstruacemi nebo po pohlavním styku.

 

Na pozoru by se ale neměli mít jen lidé při nechráněném styku. Nemoc se může šířit i jinými způsoby – v minulosti se třeba stalo, že maminka infikovala své dítě tak, že mu olízla dudlík nebo lžičku. Bakterie kapavky se zřejmě předtím matce usídlily v krku po orálním sexu. K přenosu kapavky může mimo jiné dojít i kontaminovanou sexuální hračkou ...
 

MIlan Wimmer

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Nejnovější články
Please reload

Ing. Hana Bláhová | Chodská 19 H, 61200 BRNO, Česká republika | GSM: +420 603 209 866 | e-mail: blahova.ha@seznam.cz | www.hblahova.com

IČ: 146 35 216 | Fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku od 12.7.2004 | Evidenční číslo: 370200-2154488-00 | Jednací číslo:33921/04

Evidující úřad: Magistrát města Brna, Dominikánské nám. 1, 60167 Brno

Všechna práva vyhrazena © 2018 -2019  |  Detoxikace metodou Hany Bláhové  |  Created Milan Wimmer  |  Připomínky k funkčnosti webu - mail ADMIN