top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Pohlavními nemocemi se denně nakazí milion lidí

Kapavka, syfilida, trichomoniáza ...

Sexuálně přenosnými chorobami se každý den podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) na světě nakazí asi milion lidí. To znamená, že ročně je evidováno více než 376 milionů nových případů onemocnění kapavkou, syfilidou, chlamydiemi a trichomoniázou.

WHO ve zprávě uvádí, že se šíření pohlavních chorob na světě dostatečně nezpomalilo, což považuje za alarmující. Experti se zejména obávají rostoucího počtu sexuálně přenosných chorob, které jsou odolné vůči antibiotikům.

Trichomoniáza je sexuálně přenosná nemoc a nejčastější parazitární onemocnění pochvy.

Kapavka, syfilida a chlamydie jsou bakteriální infekce.

Bakterie Neisseria gonorrhoeae, která způsobuje kapavku.

Onemocnění se mohou projevovat výtokem, bolestmi při močení či krvácením mimo periodu. Také však mohou být bez příznaků. Chlamydie a kapavky mohou provázet závažné komplikace jako hluboký pánevní zánět či neplodnost. Syfilida naopak muže přinést kardiovaskulární a neurologické problémy.

Pokud se žena nakazí pohlavně přenosnou chorobou v těhotenství, může to vyvolat předčasný porod, přispět k nízké porodní váze dítěte či v krajních případech způsobit potrat. Ke snížení počtu nakažených by podle WHO přispělo lepší vyšetřování ale také prevence v podobě bezpečného sexu.

Bakteriální pohlavně přenosné choroby lze léčit s pomocí běžně dostupných léků. Léčbu syfilidy nicméně komplikuje nedostatek specifického druhu penicillinu. Dalším problémem je takzvaná super kapavka, na kterou je velmi složité nalézt účinná antibiotika.

 

Poznámka pod čarou

Z kapavky se může stát zabiják. Nakažených v Česku přibývá!

Pozor na kapavku, šíří se obrovskou rychlostí. Jen za posledních deset let nabobtnal počet nakažených dokonce na dvojnásobek. Z banální choroby se navíc začíná vyvíjet nebezpečný zabiják. Na kapavku obecně přestávají účinkovat antibiotika. Situace se proto stává závažnou.

Neléčená kapavka přitom může být nebezpečná: přes krevní oběh se může rozšířit do dalších částí těla. Napadá pak sliznice hltanu, klouby či oční spojivky. „V krajním případě může skončit až vážnými komplikacemi – slepotou nebo život ohrožujícím zánětem pobřišnice.

Mezi nejčastější příznaky patří hnisavé výtoky, svědění, pálení a horečka. Ženy mohou krvácet mezi menstruacemi nebo po pohlavním styku.

Na pozoru by se ale neměli mít jen lidé při nechráněném styku. Nemoc se může šířit i jinými způsoby – v minulosti se třeba stalo, že maminka infikovala své dítě tak, že mu olízla dudlík nebo lžičku. Bakterie kapavky se zřejmě předtím matce usídlily v krku po orálním sexu. K přenosu kapavky může mimo jiné dojít i kontaminovanou sexuální hračkou ...

MIlan Wimmer

525 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page