Trombikulóza číhá i na té nejudržovanější zahradě

14.08.2020

Možná se vám to už stalo také. Odpoledne jste si udělali piknik na trávníku (zejména koncem léta) a o několik hodin později se vám na tříslech, podbřišku, a leckdy dokonce i v intimní oblasti objevila opravdu nepříjemná, a navíc svědivá vyrážka.

 

Nejde o žádnou alergickou reakci, ale o nepříjemné setkání s larvami sametky podzimní (Trombicula autumnalis), které se také někdy lidově říká sviluška. Obvykle nám neškodí – dospělé sametky i jejich nymfy se živí drobnými členovci v půdě. Ovšem jejich šestinohé larvy si klidně pochutnají i na něčem větším.

 

KDE NA VÁS ČEKAJÍ LARVY SAMETEK

Jsou opravdu pohyblivé. Velmi rychleji se dostanou na povrch půdy a tady čekají na jakéhokoli obratlovce, který bude mít tu smůlu a projde okolo. Ovšem na stromy nebo na keře nešplhají. Do svého hostitele se zakousnou a začnou vstřikovat dovnitř speciální látku, která rozleptává podkoží. To poté čile vysávají.

 

Hostitelský organismus pak nezřídka reaguje alergií, jejímiž projevy jsou svědivé puchýřky a léze. Nejde jen o problém lidí, ale také koček nebo psů. Nejvíce ohroženi jsou jedinci s oslabenou imunitou.

 

Pokud nic nepodnikneme, larva po třech dnech sama odpadne. Pro přeměny ve druhý larvální stupeň potřebuje půdu, takže pokud k této nepříjemné proceduře dojde doma, nemusíte se zamoření bytu bát. Koneckonců, měří jen okolo 0,2 mm, takže bez pomoci ji nejspíš neuvidíte.

 

CO DĚLAT PŘI TROMBIKULÓZE

Drobné larvy z kůže téměř nelze odstranit. Svědění je ovšem možné zmírnit vhodnými přípravky, například Fenistilem, tekutým pudrem apod. Mnohem důležitější je prevence výskytu sametky.

 

JAK SE OCHRÁNIT PŘED SAMETKOU

Vůči jakékoliv chemii je bohužel sametka podzimní (Trombicula autumnalis) poměrně odolná. Jediným vhodným řešení je omezení vysoké bylinné vegetace na zahradě. Zbavte se zaplevelených záhonů i příliš vysokého trávníku.

 

A musíte-li se potýkat s vysokým zamořením, pak se zaměřte na aplikaci přípravků na bázi síry, účinných mimo jiné také na roztoče a svilušky. Dejte pozor na doporučené koncentrace i dodatečnou ochranu – zejména co do sklizně plodin nacházejících se okolo. První ošetření prostoru může přijít od poloviny července až do konce srpna a další pokračují přibližně v desetidenních intervalech.

 

Nejvíce sametek čeká na svou oběť v srpnu. Doporučujeme proto dobré oblečení pro jakoukoliv práci na zahradě a vyhýbejte se rizikovým oblastem. Ty se mimochodem velmi často kryjí s místy, na nichž je hlášena vysoká koncentrace klíšťat. Jakmile se vrátíte domů, okamžitě se důkladně osprchujte, namydlete mýdlem a všechno oblečení vyperte na co nejvyšší teplotu. Riziko trombikulózy tak snížíte na minimum.

 

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

 

 

 

Zdroj

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Nejnovější články
Please reload

Ing. Hana Bláhová | Chodská 19 H, 61200 BRNO, Česká republika | GSM: +420 603 209 866 | e-mail: blahova.ha@seznam.cz | www.hblahova.com

IČ: 146 35 216 | Fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku od 12.7.2004 | Evidenční číslo: 370200-2154488-00 | Jednací číslo:33921/04

Evidující úřad: Magistrát města Brna, Dominikánské nám. 1, 60167 Brno

Všechna práva vyhrazena © 2018 -2019  |  Detoxikace metodou Hany Bláhové  |  Created Milan Wimmer  |  Připomínky k funkčnosti webu - mail ADMIN