top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Parazita s cirkulárkou místo úst můžete dostat z rybího masa

Přijde vám tvor na fotografii děsivý? A to ani nevíte, že se vám může prohánět vnitřnostmi..

Hlava hlístice Gnathostoma spinigerum

Normálně se parazitičtí červi Gnathostoma spinigerum o člověka vůbec nezajímají. Nemají k tomu ani důvod, žijí totiž v hlubokých bažinách a s člověkem se za normálních okolností nemají šanci potkat. Jenže svět už dávno není normální…

Biologové z vědeckého časopisu Emerging Infectious Diseases nakoupili na amerických tržištích a v obchodech 47 úhořů druhu Monopterus cuchia (česky se mu říká hrdložábřík asijský), v různých městech – od Atlanty, až po New York. Třináct ze sedmačtyřiceti v sobě obsahovalo hlístice červů Gnathostoma spinigerum. Když se do lidského těla dostanou ve správnou dobu a za vhodných podmínek, dokážou v něm přežívat jako paraziti…

Infekce tímto tvorečkem je podle parazitologů stejně hrůzná jako jeho vzezření. Do člověka se paraziti dostanou z nedovařeného masa, jakmile se v něm larva objeví, začne putovat tkání. A když píšeme putovat, myslíme vlastně „prokousávat se“. Nejraději mají tkáň přímo pod kůží, kde jejich pohyb vyvolává nesnesitelné svědění a pálení. V lidském těle mohou larvy přežívat na rozdíl od jiných parazitů až roky! A to ještě není nejhorší…

Někdy se larvy rozhodnou, že se vydají hlouběji – vědci zatím nepřišli na to, proč. Pokud však napadnou některé z částí centrálního nervového systému, může být následkem i smrt…

Máme štěstí?

Většina infekcí tímto parazitem je hlášena z jihovýchodní Asie, odkud pocházejí hostitelští úhoři. Jenže s globalizovaným světem se z úhořího masa stala vyhledávaná pochoutka a přes Bangladéš se začalo šířit po celém světě. A tak se dnes hrdložábříci dají koupit ve specializovaných obchodech po celém světě. Naštěstí jsou přenosy na člověka velmi výjimečné – nutno dodat, že zatím… Podle posledních kvalifikovaných odhadů je ale v Bangladéši nakaženo tímto parazitem až 40 procent všech psů.

O nákaze mimo Asii se dlouho neobjevila ani zmínka, o to větší pozdvižení vzbudila zpráva britských biologů z roku 2009. Těmto parazitologům se totiž podařilo najít larvy Gnathostoma infection v turistech, kteří se vrátili z Afriky – kontinentu, kde by se tento parazit vůbec neměl vyskytovat!

322 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page