top of page
 • Obrázek autoraPřevzatý článek

23 potravin, které zabíjejí kmenové buňky rakoviny

Existují tisíce přírodních sloučenin , které byly studovány s prokazatelnou protirakovinnou aktivitou, ale jen u malé podskupiny z nich bylo prokázáno, že se zaměřují na kmenové rakovinné buňky, které jsou u kořene zhoubného nádoru, a zabíjejí je. Například kurkuma je častokrát zmiňovaná pro svou vlastnost „chytrého zabíjení“ zaměřenou právě na srdce rakovinných nádorů. Nedávno bylo v předklinickém výzkumu zjištěno, že třeba zázvor obsahuje sloučeninu až 10 000 krát účinnější než chemoterapeutický lék Taxol používaný na zabíjení kmenových buněk rakoviny prsu . Dokonce i běžné potraviny, jako je borůvka, mají zvláštní vlastnosti zabíjející rakovinu.

Studie publikovaná v časopise Anticancer Research s názvem „ Přírodní produkty, které se zaměřují na rakovinné kmenové buňky “ nám výrazně usnadnila identifikaci této zvláštní kategorie zabijáků rakoviny tím, že přezkoumala existující literaturu na toto téma a uvedla 23 nejlepších látek v této kategorie. Níže jsou tyto látky uvedeny spolu s některými potravinami, které jsou jejich běžným zdrojem:

 1. Epigalokatechin-3-galát (EGCG) – zelený čaj

 2. 6-Gingerol – zázvor

 3. β-karoten – mrkev, listová zelenina

 4. Baicalein – šišák čínský

 5. Kurkumin – kurkuma

 6. Delphinidin – borůvka, malina

 7. Flavonoidy (Genistein) – sója, červený jetel, káva

 8. Guggulsterone – myrhovník

 9. Izothiokyanáty – brukvovitá zelenina

 10. Linalool – máta

 11. Lykopen – grapefruit, rajče

 12. Parthenolid – řimbaba

 13. Perylill alkohol – máta, třešeň, levandule

 14. Piperin – černý pepř

 15. Platycodon saponin – Boubelka velkokvětá

 16. Psoralidin – Psoralea corylilyfolia

 17. Quercetin – kapary, cibule

 18. Resveratrol – hrozny, švestky, bobule

 19. Salinomycin – Streptomyces albus

 20. Silibinin – Ostropestřec mariánský

 21. Kyselina ursolová – tymián, bazalka, oregano

 22. Vitamín D3 – ryby, vaječný žloutek, hovězí maso, olej z tresčích jater

 23. Withaferin A – Withania somnifera ( ašvaganda )


Proč jsou tyto látky tak důležité?

Primárním důvodem, proč konvenční chemoterapie a radioterapie nedokázala přinést žádné významné zlepšení v míře přežití při rakovině, je to, že rakovinné kmenové buňky jsou vůči těmto zásahům odolné. Ve skutečnosti jsou chemoterapie a zejména ozařování schopny zvýšit počet a virulenci těchto buněk v nádoru, přičemž současně mají dobře známý vedlejší účinek dalšího poškození imunitního systému pacienta.

Zatímco rakovinový průmysl je stále velmi odolný vůči začleňování důsledků těchto zjištění do své standardní péče (což je vysoce neetické), existuje stále více lékařů, kteří se neotočí zády k pravdě a mají velký zájem alternativními způsoby prevence a léčby rakoviny pomocí potravinových a/nebo rostlinných přístupů.

Nová studie se zabývá významem rakovinných kmenových buněk následovně:

"Model rakovinných kmenových buněk naznačuje, že iniciace nádoru je řízena malou podskupinou odlišných buněk s kmenovým charakterem nazývaných rakovinné kmenové buňky (CSC). CSC mají vlastnosti sebeobnovy a vnitřních mechanismů přežití, které přispívají k rezistenci nádorů vůči většině chemoterapeutických léků. Předpokládá se, že neúspěch eradikace CSC v průběhu terapie je hnací silou recidivy nádoru a metastáz. Nedávné studie se zaměřily na pochopení jedinečných fenotypových vlastností CSC z různých typů nádorů, stejně jako signálních drah, které jsou základem sebeobnovy a lékové rezistence."

V současnosti se rakovinovému průmyslu nepodařilo vyrobit jediný lék, který by se zaměřoval na populaci rakovinných kmenových buněk buněk v nádoru, jak potvrdila studie:

"Pokud je odezva CSC skutečně zásadním kritériem pro hodnocení léčby rakoviny, stále nejsou v klinické praxi žádné léky, které by se specificky zaměřovaly na CSC."

Schopnost selektivně cílit na rakovinné buňky, a zejména na rakovinné kmenové buňky, a přitom ponechat nenádorové buňky ve tkáni intaktní, je nesmírně důležitá. V naší databázi jsme vytvořili sekci, která indexuje výzkum těchto látek a nyní jich zde zahrnuje šedesát sedm.


847 zobrazení

Commentaires


Hledání podle štítků
bottom of page