top of page
  • Obrázek autoraPřevzatý článek

Brněnští vědci vynalezli technologii, která čistí vodu

Mikroorganismy, zbytky chemikálií, sinice i zbytky estrogenu z antikoncepce dokáže z vody vyčistit nový vynález, se kterým přišli brněnští vědci. Podobná zařízení doposud existovala pouze v laboratorním měřítku. Nový vynález má potenciál zvládnout velké objemy vody a najít využití v praxi.


V současné době je kontaminace vod velkým problémem, ať už mluvíme o vodě odpadní, užitkové nebo pitné. Vody mohou obsahovat například patogenní mikroorganismy, typicky sinice u povrchových vod, splašková voda zase může být kontaminována zbytky léčiv nebo estrogeny z antikoncepce. Čistírny odpadních vod využívají biologický proces čištění a ten ne všechno zvládne odbourat,“ nastínil problém Pavel Rudolf z Fakulty strojního inženýrství VUT.


Plazmatický výboj ještě více zefektivnil plazmovou úpravu kapalin.

Proto se vědci ze strojní fakulty spojili s týmem Pavla Sťahela z Masarykovy univerzity a společně pátrali po způsobu, jak doplnit hydronomickou kavitaci. Ta pomocí snížení tlaku dosáhne toho, že se ve vodě začnou objevovat bublinky páry podobně jako při varu. Když se bublinky mění zpět na kapalinu, vyzářená tlaková vlna je schopná roztrhat některé mikroorganismy. Zároveň slouží k dezinfekci. Tento způsob se používá v laboratoři, ovšem v případě většího množství vody se jevil jako nereálný. Výzkumníci nakonec rozšířili stávající metodu o výboj nízkoteplotního plazmatu, což se ukázalo jako efektivní.


Na výzkumu spolupracovali vědci z Masarykovy univerzity i Akademie věd ČR.

Nyní se hledá investor, který by technologii pomohl dotáhnout do podoby produktu a uvést ji na trh. Podle Rudolfa je provoz zařízení relativně levný a výrobní náklady by mohly být v řádech desítek až stovek tisíc korun podle velikosti. Technologie by měla být pro zákazníky cenově dostupná. Potenciál má zejména v čistírnách odpadních vod, veřejných bazénech nebo ve zdravotnictví. Vynález je od loňského září chráněn českým patentem. V prosinci byl vyhlášen nejlepším projektem Transfera Technology Day 2020, který pořádal spolek Transfera.cz ve spolupráci s agenturou CzechInvest s cílem propojit českou vědu a business prostředí.


Projde-li pitná voda zařízením s kavitací a plazmou, nerostou v této vodě mikroorganismy ani po šesti měsících.

627 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page