Čmelíci - klieštikovce: Jak se jich zbavit?
Mnozí chovatelé drůbeže se již setkali se situací, kdy čmelíci zamořili jejich kurníky, které pak bylo nutné důkladně dezinfikovat nebo dokonce zlikvidovat. Ačkoliv jde o drobné parazity, kteří působí nenápadně, ve skutečnosti mohou při přemnožení napáchat obrovské škody, a proto je nutné dbát na dodržování preventivních opatření. Co ale dělat, když se místo u slepic objeví čmelíci u lidí?
Co jsou čmelíci?
Čmelík kuří (Dermanyssus gallinae) je roztoč parazitující na krvi drůbeže a některých savců, který svým vzhledem na první pohled připomíná klíště. Jde o drobného pavoukovitého tvora se čtyřmi páry nohou, jehož tělo se skládá ze dvou částí. V první z nich se nachází ústní ústrojí (klepítka), druhá zahrnuje kráčivé končetiny a mezi třetím a čtvrtým párem nohou jsou pak dýchací otvory.
Jsou-li čmelíci hladoví, dosahují velikosti od 0,2 do 0,8 milimetru. Jakmile se však nakrmí a nasají dostatečné množství hostitelovy krve, jejich tělo se zvětší, a to až na délku 1 milimetru. Podobný princip je pak možné pozorovat také u zbarvení čmelíků, kteří mají v nenakrmeném stavu světle šedou barvu, ale když se napijí krve, jejich tělo se zbarví do červena až hněda.
Koho čmelíci napadají?
Většina chovatelů drůbeže zná čmelíky hlavně jako parazity, kteří útočí na slepice. Kromě toho se ale mohou jejich hostiteli stát také kachny, husy, křepelky, krůty nebo domácí holubi, přičemž do kurníku nebo jiných drůbežích příbytků tyto roztoče obvykle přitáhnou divocí ptáci, kteří se zde chtějí nakrmit. Pokud není k dispozici jiný hostitel, čmelíci parazitují také na některých savcích. Objevit se tedy mohou například:
čmelíci u psa,
čmelíci u koček,
čmelíci u křečka,
čmelíci u andulek,
čmelíci u koní,
čmelíci na lidech.
Ačkoliv jsou čmelíci velice drobní a nenápadní, bez dostatečné prevence mohou rychle zamořit celý kurník, aniž by na to člověk stihl zareagovat. Své oběti napadají v nočních hodinách, během svého krátkého života mohou naklást stovky vajíček a za potravou se vydávají až 30x. K úplnému zamoření chovu tak stačí pouze několik jedinců, kteří jsou schopní rychle svůj počet zmnohonásobit.
A jak se přítomnost čmelíků u slepic projeví? Typickými znaky jsou anémie z nedostatku krve, nižší kvalita a produkce vajec, neklid a oslabení drůbeže, skvrny od krve na vejcích a někdy dokonce úplné zastavení snůšky. Kromě toho si pak můžete všimnout bledých hřebínků drůbeže, matného a poškozeného opeření a výrazné ztráty hmotnosti. Ptáci si nejsou schopní odpočinout, neustále se oklovávají a jsou ve stresu.
Aby toho nebylo málo, čmelíci patří mezi přenašeče různých druhů chorob. Jde například o ptačí choleru, neštovice, salmonelózu, tyfus hrabavé drůbeže nebo ptačí boreliózu. Některé bakterie mohou roztoči navíc přenést i na své potomky, čímž se vytvoří velký rezervoár patogenů připravený k další infikaci chovu. Při silném přemnožení čmelíků v krajním případě dochází vlivem ztráty krve až k úhynu nosnic.
Kdy jdou čmelíci na člověka?
Přemýšlíte, jak se čmelík na člověka vlastně dostane? Ve skutečnosti si toho vůbec nemusíte všimnout. Tito parazité se totiž ukrývají v různých skulinách a trhlinách, pod hřadem nebo třeba ve spárách dřevěných kurníků, ale zároveň se často zdržují i v podestýlce nebo ve slepičím peří. Na těchto místech pak zůstávají a množí se.
Pokud jde člověk vybírat vejce, uklidit kurník nebo třeba z nějakého důvodu odchytne jednu ze slepic, čmelíci se mohou jednoduše přesunout také na jeho pokožku. Stejně tak se ale mohou čmelíci ukrýt v kočičí nebo psí srsti a při nedostatku jiných hostitelů napadají také další domácí zvířata, takže je možné, že na člověka přeskočí i z těchto živočichů.
Že se čmelíci na nějakém místě přemnožili, poznáte například podle toho, když dospělí jedinci vytvoří viditelné „mapy“ ze svých těl, která jsou po nasátí hostitelovy krve červená nebo tmavě hnědá. Proto je nutné kurníky pravidelně kontrolovat, ale zároveň dodržovat i další opatření, dbát na pravidla hygieny a věnovat se prevenci.
Jak se projevují čmelíci u člověka?
Pokud se čmelíci z chovu drůbeže nebo z jiných domácích zvířat rozšíří i na člověka, zpočátku si nemusí ničeho všimnout. Roztoči se totiž rádi ukrývají ve vlasech, kde nemusí být na první pohled vůbec vidět. Obzvláště při přemnožení mohou ovšem člověka tyranizovat a způsobit mu nepříjemná kožní onemocnění (dermatitidy).
Poštípání od čmelíka na pokožce většinou silně svědí. Kůže je na postiženém místě nejprve zarudlá a později se v dané oblasti mohou u citlivějších jedinců tvořit dokonce i mírné otoky. Pokud má navíc člověk slabší obranyschopnost nebo je k těmto věcem náchylnější, může se poštípání od čmelíků projevit jako silnější alergická reakce.
Jak se zbavit čmelíků u člověka?
Dobrá zpráva je, že bez ptačího hostitele se obvykle čmelíci nedokáží dále reprodukovat a postupem času umírají. Navíc na svém hostiteli nežijí trvale a z úkrytů vylézají pouze v noci, takže pokud si všimnete, že se vám štípance na pokožce objevují právě v tuto dobu (a navíc patříte mezi chovatele drůbeže nebo máte domácí zvířete), můžete zdroj obtíží identifikovat právě tímto způsobem.
Když se čmelíci v bytě skutečně rozmnoží a parazitují na člověku, nemělo by to mít při dodržování hygienických pravidel a použití dostupných přípravků dlouhého trvání. Důležité je však zároveň zjistit, kdo je původcem obtíží a zda se čmelíci na člověka dostali od slepic nebo třeba z kočičí srsti. Pouze tak budete schopní situaci včas dostat pod kontrolu.
Při odhalení čmelíků u slepic je nutné začít okamžitě jednat. Nejdůležitější je provést rychle generální úklid v kurníku, všechno z něj vyndat, důkladně příbytek drůbeže umýt a vydezinfikovat. Pokud je to možné, hřady je lepší spálit a pořídit si raději nové. Kromě toho se pak využívá také očista kurníku párou, a pokud je kamenný, můžete ho celý vypálit, což vylíhnuté čmelíky rychle zlikviduje.
Nejlepší metody pro likvidaci čmelíků:
- Vápno – pro dezinfekci kurníku je možné použít vápno, které se dle návodu smíchá s vodou a poté se jím vymalují všechny stěny i strop. Musí ovšem alespoň týden vysychat, než dovnitř opět vpustíte drůbež.
- Křemelina – oblíbenou přírodní látkou, která se používá k ošetření kurníku i zasažené drůbeže, je křemelina. Tu je vhodné aplikovat do veškerých spár a štěrbin po důkladné dezinfekci kurníku, tedy jakmile vše vyschne. Také s ní můžete ošetřit napadená zvířata, kterým budete daný prostředek vtírat do peří nebo ho zamícháte do popeliště.
- Dřevěný popel – slepice je možné ošetřit také pomocí popela ze spáleného dřeva, který poslouží nejen k přípravě popeliště, kde si bude drůbež čistit peří, ale i jako přípravek, který nasypete slepicím tam, kam si ho samy nemohou aplikovat (na hlavu, záda či ocas).
- Sprej nebo pudr proti čmelíkům – existuje řada bio přípravků, které jsou šetrné a hodí se pro ošetření zasažených živočichů. Ve formě postřiku nebo třeba pudru se aplikují na postižená zvířata, ale často i na zasažená místa.
- Přípravky na hubení čmelíků – k likvidaci čmelíků slouží také řada chemických přípravků, které se hodí v momentě, kdy je možné napadený prostor na nějaký čas uzavřít. Jde o tekuté koncentráty, dýmovnice, postřiky a další insekticidy, které jsou dostupné na internetu.
- Přírodní repelenty – jako prevence se do kurníku a na problematická místa doporučuje dávat kapradí, listy ořešáku nebo aromatické bylinky, jako je mateřídouška, anýz, levandule, fenykl, tymián či máta peprná.
Jelikož část larev obvykle úklid i aplikaci přípravků proti čmelíkům přežije, je vhodné zasažená místa zhruba za týden až dva důkladně vydezinfikovat znovu. Poté byste měli dbát hlavně na prevenci, pravidelně kurník, pomůcky i veškerá krmítka drůbeže uklízet, měnit podestýlku a aplikovat vápno nebo křemelinu. Vyzkoušet můžete i parní očistu nebo přírodní přípravky do vody proti čmelíkům.
Comments