top of page
Obrázek autoraPřevzatý článek

Komáři zavlekli do Evropy nebezpečné nemoci. Objevili se už i v Česku

Patří k tomu nejotravnějšímu hmyzu na světě. I když máte sebepevnější předsevzetí, že tentokrát se vyprovokovat nenecháte, po třetím bzzz kolem ucha vám stejně rupnou nervy a pustíte se do divokého půlnočního tance s plácačkou v ruce. A i když tento souboj vyhrajete, je celkem jisté, že za zesnulého komára přijde do pár dní plnohodnotná náhrada. V Evropě se navíc začíná šířit horší druh, než je náš starý dobrý český komár. Nečekejte, až na vás komáři přenesou některou z tropických nemocí, a raději se proti nim braňte preventivně.


Obrázky z Unsplash od Mithil Girish, Ronald Langeveld


Počet nakažených vzrostl trojnásobně

Kousnutí od komára, který se běžně vyskytuje v našich končinách, je sice pěkně nepříjemné, nicméně výrazněji by nám ublížit nemělo. To se však nedá říci o invazivních druzích komárů, které se začaly šířit Evropou. V poslední době byl zaznamenán výrazný nárůst případů tropické horečky dengue, kterou přenáší právě komáři. Ti kromě toho šíří také vir západonilské horečky, u které počet případů rovněž roste. Informovalo o tom ECDC, tedy Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí.

V loňském roce narostl počet importovaných případů nákazy skoro na pět tisíc, což je téměř trojnásobek toho co v předešlém roce. Navíc už v prvních měsících tohoto roku několik států EU hlásí další výrazný nárůst. Dá se tak předpokládat, že rok 2024 bude, co do počtu případů, opět rekordní. Jednou z možných příčin šíření tohoto hmyzu je změna klimatu. Zimy jsou velmi mírné a léta teplejší než dříve. To je příznivé pro invazivní druhy komárů, jako jsou komár tygrovaný a komár egyptský. Na to, jak přesně tito komáři vypadají, se můžete podívat v galerii. 


Příznaky tropické horečky dengue

Typickým příznakem této choroby je náhlá horečka, doprovázená silnou bolestí celého těla, tedy kloubů, svalů i hlavy. Bolest je tak intenzivní, že se nemoci v angličtině říká „break-bone fever“, tedy horečka lámající kosti. Kromě nechutenství a vyčerpání se během horečky vyskytuje také vyrážka a drobné krvácivé projevy. Ty jsou životu nebezpečné, a to zvláště tehdy, pokud nemoc dostanete opakovaně.


Invazivní komáři se nevyhýbají ani Česku

Je to tak, horečka dengue zamířila už také do Čech. Státní zdravotní ústav uvádí, že do konce letošního května bylo za tento rok zaznamenáno 48 nakažených. V porovnání se stejnou dobou v předešlém roce je to dvojnásobek. Nemoci se navíc objevují i ve státech a oblastech, kde jejich výskyt nikdy dříve nebyl. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí tak předpokládá, že se již příští rok budou tyto nemoci vyskytovat na našem území běžně. Počet úmrtí, které evropské úřady za rok 2023 zaznamenaly, je 67, přičemž nejvíce je ohrožena skupina lidí nad 60 let.

Invazivní komáři jako je komár tygrovaný, se objevují na uzemní České republiky již od roku 2012 a jejich výskyt je u nás stále častější. Není ale zatím jasné, zda se zde již zabydleli a zimují tady, nebo pokaždé přilétají noví jedinci. Za hlavní příčinu je považováno již zmíněné oteplování, kvůli kterému se tropičtí komáři odváží i do míst, kde pro ně byla doposud zima. 


Jejích revírem je tma a láká je světlo

Mezi hlavní prevenci proti komárům patří především oblečení, které vám zakryje většinu těla, tedy podobně jako při ochraně proti klíšťatům. Pokud tedy sedíte během letních večerů na zahradě, kde je světlo, raději si přes sebe něco dejte. Vyplatí se také pořízení vhodného repelentu, který vlezlé komáry odpudí. Na ceny repelentů proti komárům se můžete podívat zde.

V případě, že vás tento hmyz obtěžuje na zahradě trvale, je zde možnost pořídit si chemický insekticid nebo si zasadit na zahradu rostliny, které komáry spolehlivě odpudí. Těmi jsou například máta, meduňka, bazalka či levandule.


Buďte o krok napřed

Co se týče interiérů, základ je, aby se komár do vašeho domova ani nedostal. To zajistíte nejlépe sítí v oknech a dveřích, přes které se otravný hmyz nemá šanci do domu procpat. Pokud máte dobré sítě v oknech, nemusíte řešit, zda máte otevřená okna, když zrovna svítíte. Pokud by se komárovi přece jenom povedlo se do vašeho domova bez pozvání vetřít, existují nejrůznější specializované odpuzovače do zásuvky, které by vás měly problému snadno zbavit. 

Na náš tip, jak si vyrobit vlastní lapač hmyzu, se můžete podívat níže.


Jak si vyrobit do zahrady lapače hmyzu:

Několik velkých PET lahví rozřízneme napůl. Do spodní části dáme kvasnice, cukr a trochu vody. Horní část vsuneme hrdlem do spodní části a omotáme dolní polovinu tmavou lepící páskou. V okrajích horní části vyvrtáme otvory, kterými protáhneme provázek a rozvěsíme na stromy nebo plot na obvodu pozemku. Směs v lahvi přiláká hmyz, který vletí dovnitř, napase se, ale už nedokáže vyletět ven. Za 14 dní uvidíte na dně lahve černou vrstvičku. Všechen tento hmyz by si pochutnal na vás. Jednou za dva tři týdny lahve vymyjeme a znovu naplníme. Není to sice stoprocentní ochrana, ale zajistí vám mnohem klidnější a zdravější léto.   



177 zobrazení

Comments


Hledání podle štítků
bottom of page