top of page
  • Obrázek autoraIng. Hana Bláhová

Makulární degenerace oční sítnice

/MDOS/- nejčastější příčiny:


Vezmu to statisticky, podle četnosti záchytu, a na první místo příčin MDOS uvedu:


Toxocara canis nebo cati, škrkavka psí nebo kočičí.

Je to tak častá zátěž u našich láskyplných a pečujících spoluobčanů, že tuto zátěž řeším u klientů chovatelů dokonce několikrát týdně. Toxocara může bohužel poškodit oční nerv nenávratně.

Je to sice vzácné, ale stát se to může, a kdyby spoluobčané věděli, co je může s jejich miláčky snadno potkat, možná že by chovatelství lépe zvážili. Léčíme vysokými dávkami albendazolu nebo Vermoxu.

Chlamydie trachomatis – pohlavně přenosná bakterie

Vždy mne fascinuje, že oční lékaři nikdy nenechají svým slepnoucím pacientům vyšetřit krev na Chlamydii trachomatis. Trachom = oční zákal. Neučili se snad o chlamydiích? Kdybych byla oční lékařkou já, to by bylo první, co bych udělala. Chlamydie trachomatis se považuje za pouze pohlavně přenosnou bakterii, ale protože napadá oči a odsud se může snadno dostat slzným kanálkem do vedlejších dutin nosních a do nosní sliznice, může na vás tuto bakterii nakažený snadno prsknout. Přenos kapénkou je snadný a častý. Léčíme Azitromycinem, léčba na 9-12 dnů. Azitromycin se snáší dobře a není drahý. Kdyby oční lékaři chlamydie a jejich léčbu znali, nemuselo by tolik lidí skončit na stáří poloslepých.

Améby

Améby jsou velmi závažným, zrak ohrožujícím patogenem.

Neléčený amébový oční zánět může způsobit i slepotu. Améby spolehlivě najdete v termálních vodách, vířivkách, špatně ošetřených bazénech, v rybnících, přehradách, řekách, studnách, studánkách a pramenech. Z kohoutku tečou jen tehdy, pokud je dům napojen na studnu. Améby v očích jsem zažila po koupání v termálních lázních, kde jsem se bohužel potápěla i s obličejem. Zánět očí byl nejen velmi bolestivý, ale na jednom oku se mi udělala bílá tma, a já se skutečně bála, že o to oko přijdu. Naštěstí jsem si včas uvědomila časovou souvislost a možnou příčinu potíží a místo obíhání doktorů jsem si rovnou nasadila Entizol / Metrolex/.

Mikrofilárie

Larvy všech druhů filárií se mohou dostat do oka, ale dva druhy, které mají vysloveně zkušenostmi potvrzenou afinitu k očím jsou Loa-loa a Onchocerca volvulus či Onchocera reticulata. Léčíme Ivermectinem a Hetrazanem

Tyto čtyři patogeny se u diagnózy MDOS v různých kombinacích opakují. Přišla mi i téměř slepá klientka, s očima má potíže roky. Na jedno oko už neviděla vůbec a na druhé málo, přitom prý se léčí u nejlepšího očaře v Praze, a navštívila i druhého věhlasného odborníka. Kdybych věděla jména, zveřejním je. Našla jsem u ní všechny 4 patogeny. Bohužel améby jsou agresivní a bez léčby mohou oko velmi brzo doslova rozleptat, toxocara zase při svém necíleném pohybu může nenávratně poškodit oční nerv. I když jsem nasadila všechny čtyři léky, bylo pozdě, mladé paní jsem příliš nepomohla.

Cysta tasemnice na očním nervu

se až tak přímo netýká makulární degenerace.

Velmi častý nerv, zvláště u roztroušených skleróz. Očař pak přímo v oku nic nenajde, ale cysta tasemnice utlačuje nebo poškozuje oční nerv probíhající celou délkou mozku do okcipitálního laloku. Může pak dojít k poruchám vidění, aniž se něco najde přímo v oku. Lze pozorovat rozmazané, dvojité nebo zúžené vidění, okleštění zorného pole. Pokud se octne cysta tasemnice přímo v oku, bývá v tukové výstelce v očním důlku, a jak roste, vytlačuje oko ven z důlku- exoftalmus. Léčíme vysokými dávkami praziquantelu.

Aspergillus

Vlákna plísní máme v očích snad všichni. Svými tělíčky připomínají parazita a vyděsily už mnoho klientů. Rod Aspergillus má dutá septovaná /dělená|/ vlákna, připomínající bambus nebo články tasemnice, a má na jednom konci konifery-výtrusy, které z dálky připomínají hlavičku tasemnice. Léčíme ophtalmoseptonexem, borovou vodou….

Léčba zdlouhavá a nejistá, plísně jsou všude kolem nás. Mají jen nepřímý dopad na zamlžení zraku.


Sklivcové zákalky

Máme v očích také skoro všichni. Vypadají jako nepravidelné cancoury, někdy připomínající obtloustlého neučesaného parazita, který se pohne pokaždé, když mrkneme nebo se podíváme stranou. Vznikají koagulací sklivcové bílkoviny vlivem slunečního záření a UV světla. Všichni bychom měli více nosit brýle proti slunci, u vody, na horách, v létě na ulici, všude. V našem pásmu nejsme zvyklí obávat se slunečního záření a sluneční brýle nosíme zřídka.

Jakmile jednou dojde k poškození bílkoviny sklivce, oprava prakticky není možná. Lékaři zkoušeli sraženou bílkovinu sklivce operativně vyndat, ale výsledky byly horší než stav před operací, takže od tohoto postupu se upustilo. I tady se snažíme používat desinfekci oka, ophtalmoseptonex, ale výsledky jsou chabé a pomalé. Lépe je zákalkům předcházet pečlivým nošením slunečních brýlí.

A co o problému říkají ,,odborníci“:


Každých pět sekund oslepne na světě jeden člověk, každou minutu ztratí zrak jedno dítě. Podle průzkumů se Češi obávají ztráty zraku více než například cukrovky nebo ztráty sluchu. Přesto stále málo lidí pečuje o své oči dostatečně.

Jednou z nejčastějších příčin je nemoc zvaná věkem podmíněná makulární degenerace, která postihuje sítnici. Vyskytuje se ve dvou formách: v takzvané suché formě se ztenčuje tkáň sítnice a zanikají smyslové a pigmentové buňky v ní. Vlhkou formu provází chorobný růst cév, krvácení a zjizvení sítnice. K onemocnění přispívá genetika, častěji jím trpí ženy. Vliv má i světlá duhovka, strava chudá na vitamíny C, E, lutein a zeaxantin, kouření a dlouhodobé vystavování očí přímému slunečnímu světlu. Riziko roste s věkem, proto by lidé po padesátce neměli zanedbávat pravidelné kontroly u očního lékaře. Člověk postižený makulární degenerací velmi obtížně čte, nemůže řídit automobil, sledovat televizi a nerozezná lidské tváře. Nemoc sice nelze zcela vyléčit, ale doplňky stravy s obsahem luteinu ji mohou zbrzdit.

Zdroj: ČTK


Tak vidíte, odborníci vám nedávají moc naděje: stáří, pohlaví, genetika….Pacientům řeknou: ,, Musíte se s tím naučit žít…“

720 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page