top of page
  • Obrázek autoraPřevzatý článek

Na Slovensku se objevil nebezpečný komár. Může zamířit i do České republiky

Na jihu Slovenska zaznamenali výskyt nebezpečného asijského komára, který může přenášet závažné choroby. Jde o druh Aedes japonicus japonicus, jak upozornilo Biomedicínské centrum Slovenské akademie věd. Zprávu přinesl server tvnoviny.sk.


Aedes japonicus japonicus je obzvlášť nebezpečný druh komára, který může přenášet virus zika nebo infekci způsobující nemoci, jako je horečka dengue, japonská encefalidita či západonilská horečka.


Komár se může snadno dostat také do České republiky, jak upozorňují experti. “V současné době s jednou mojí studentkou pracujeme na mapě, která by predikovala možnosti rozšíření tohoto komára ve střední Evropě a České republice,” řekl pro server TN.cz Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství (FTZ) České zemědělské univerzity v Praze.

Aedes japonicus japonicus


Nejde přitom o jediný druh, který může způsobovat problémy. Ty může přinést také komár tygrovaný, který běžně obývá jižní Evropu. “Mohou se k nám dostat například při obchodování s pneumatikami. Do pneumatik nateče voda a stane se z nich ideální místo pro komáři larvy. Dost často komáři mohou cestovat spolu s turisty či kamioňáky, takže kolegové ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ), kteří se zabývají monitoringem členovců, tyto invazní komáry chytají poblíž velkých záchytných parkovišť pro kamioňáky,” uvedl Černý.


Také tento komár může přenášet virus zika, ale také nemoc známou jako chikungunyu, což je vážné onemocnění kloubů, které se objevuje zejména v tropických oblastech. V poslední době však epidemie této nemoci propukla v severní Itálii, kam byla zavlečena cestovateli z Indie.


Panují obavy z toho, aby se v důsledku klimatických změn komár tygrovaný neusadil také na českém území. Dařit by se mu mohlo například na jižní Moravě, kde by mohl žít dlouhodobě.228 zobrazení

Comments


Hledání podle štítků
bottom of page