Pozor na řasy a sinice
S rostoucími teplotami čím dál víc lidí vyhledává přírodní koupání v přehradách, rybnících či jezerech. Ve většině těch, které pravidelně kontrolují hygienici, je voda momentálně vhodná ke koupání. Na pár místech však po koupeli hrozí zdravotní problémy.Kvalita vody podle hygieniků odpovídá předchozím letům a začátku sezony. Mohla by se zhoršit, pokud by teplé počasí trvalo déle. V létě dělají problémy také náhlé lijáky, které do vodních ploch mohou spláchnout případné znečištění z okolí. Podívejte se, kde je voda vhodná ke koupání a kde se jí raději vyhnout. Přinášíme přehled v jednotlivých krajích.
Nejčastější problém vodních ploch mohou být přemnožené řasy a sinice, ale také larvy motolic, takzvané cerkárie, které způsobují cerkáriovou dermatitidu.
„Tyto mikroorganismy jsou přirozenou součástí vodního prostředí. Sinice a řasy plní ve vodě důležitou funkci. Problém nastává obvykle ve chvíli, kdy se do vody dostane nadměrné množství živin. Sinice a řasy se pak přemnoží,“ přibližuje problematiku znečištění přírodních koupališť hydrobiolog Jan Mareš z Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR.
Tyto živiny se do vody mohou dostat z odpadních vod, splachem z hnojených zemědělských ploch, v případě chovných rybníků pak i jejich přímým hnojením.
U většiny přírodních koupališť je však možné kvalitu vody zlepšit. V tom mohou pomoct moderní čistírny odpadních vod nebo omezení používání hnojiv ve vodě a jejím okolí.
„Cílem není eliminace sinic, ale vytvoření podmínek, při kterých je ekosystém schopen přirozeně regulovat jejich množení,“ dodává Mareš.
Střevní potíže i kožní onemocnění
Mezi nejčastější onemocnění spojené s koupání v přírodních koupalištích jsou střevní potíže. Voda s choroboplodnými zárodky může způsobit také zánětlivá onemocnění očí a uší. Poslední riziko, které hrozí po koupeli ve znečištěné vodě, jsou různá kožní onemocnění.
„Sinice uvolňují toxiny, které mohou na kůži člověka vyvolat různé chemické a toxické reakce. Kůže může svědit a tvoří se na ní drobné pupínky až puchýřky. Vlivem slunečního záření může být reakce silnější,“ vysvětluje kožní lékařka Lucie Jarošová.
Mezi kožní onemocnění patří podle Státního zdravotního ústavu například cerkáriová dermatitida. U člověka se projevuje tvorbou skvrn, puchýřů a zarudnutím kůže. Je doprovázena intenzivním svěděním, které trvá obvykle několik dní.
„Cerkariová dermatitida vzniká na základě průniku parazita do kůže při koupání. Je způsobena parazitem, který se uvolní z vodních plžů a hledá vodní ptáky, aby mohl dokončit životní cyklus. Kůže po koupání svědí, vyskytují se červená ložiska na končetinách, popřípadě i na těle. Je viditelná červená cestička kudy parazit v kůži cestuje,“ uvádí lékařka. Větší riziko hrozí především alergikům, ekzematikům, těhotným ženám nebo lidem, kteří jsou oslabeni nádorovým onemocněním
Kde je voda vhodná ke koupání?
Středočeský kraj
Kvalita vody ve středočeských koupalištích je velmi dobrá. Na všech místech, která hygienici kontrolovali, hodnotili vodu stupněm jedna nebo dva. V pětistupňové škále to znamená nejlepší nebo mírně zhoršené hodnoty vody. Na stupni dva z pěti je podle posledního měření například kvalita vody v Písníku Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku či v jezeře Ostrá na Nymbursku. Důvodem je zhoršená průhlednost vody, kterou ale způsobily řasy, ne sinice. Řasy a sinice se vyskytly ve slapské koupací lokalitě Županovice na Příbramsku. Na některých vodních plochách se mohou také tvořit povlaky způsobené nánosy pylu, zdraví škodlivé ale nejsou.
Plzeňský kraj
Velmi kvalitní vodu ke koupání mají v současné době všechny bolevecké rybníky v Plzni. Na přítomnost sinic ve vodě je ještě brzy, i později v létě se jich v boleveckých rybnících vyskytují jen nepatrně a pro plavce nepředstavují riziko. Velmi dobré koupání, tedy kvalita vody i vysoká průhlednost, je podle hygieniků v dolní i horní části největší přehrady Hracholusky na severu Plzeňska. Stejně jsou na tom oba biotopy na jihu Plzeňska Kotynka v Dobřanech a Blovice. Výborná voda je také na sledovaných rekreačních plochách na Domažlicku, tedy ve velkém rybníku Babylon u hranic s Německem a v Kdyni na Hájovně. Kamenný rybník má vodu tradičně zbarvenou hnědými rašelinnými látkami, což ho odlišuje od ostatních rybníků soustavy. Hnědá barva vody také brání v růstu vodním rostlinám tím, že jim bere světlo. Voda v Kamenném rybníce je výborné kvality a ke koupání ji lze podle hydrobiologa Jindřicha Durase jedině doporučit. V pořádku je také Třemošenský nebo Šídlovský rybník. Speciálně upravená loď čistí před sezonou Velký Bolevecký rybník v Plzni od řas. Hygienici, kteří v kraji už několikrát kontrolovali kvalitu vody, nezaznamenali zatím nikde větší problémy, pouze Košutecké jezírko v Plzni má podle nich zhoršenou jakost vody.
Liberecký kraj
Na většině přírodních koupališť v Libereckém kraji, která už jsou v provozu, je na začátku sezony čistá voda. Mírně zhoršenou kvalitu mají podle prvního měření hygieniků jen koupaliště v Dubé - Nedamově na Českolipsku, rybník Bažantník u autokempu v Sedmihorkách v Českém ráji nebo rybník Chrastava.
Problémy s kvalitou vody v přírodním koupališti v Chrastavě jsou dlouholeté, což je dané Vítkovským potokem, z něhož je napájené. „Je tam problém s indikátory fekálního znečištění, naznačují přítomnost mikroorganismů,“ vysvětlila ředitelka odboru obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Loosová.
Chrastavské koupaliště není vhodné ke koupání pro citlivé lidi, jako jsou těhotné ženy, děti nebo alergici. Hygienici navíc doporučují lidem, aby se po koupání osprchovali.
Ostatní přírodní a umělá koupaliště mají výbornou kvalitu vody, pro toto období dokonce nejlepší za poslední roky. Podle hygieniků tomu pomohlo chladné jaro.
Pardubický kraj
Také voda v přírodních koupalištích v Pardubickém kraji je většinou nezávadná. Hygienici zjistili při posledních odběrech vzorků mírné znečištění pouze v rybnících Hluboký na Pardubicku a Rosnička na Svitavsku.
Rybník Hluboký na Pardubicku
Rybník Hluboký vykazuje sníženou průhlednost vody, v Rosničce byly zjištěny nízké počty vodních mikroorganismů a chlorofylu. Hygienici doporučují se po koupání osprchovat. Naopak kvalita vody se zlepšila v rybníku Dlouhý na Orlickoústecku. Před dvěma týdny tam hygienici zjistili zvýšenou hodnotu chlorofylu a nižší průhlednost vody, nyní jsou hodnoty v pořádku.
Zlínský kraj
Ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel, v Luhačovické přehradě a také v nádrži Bystřička na Vsetínsku má voda mírně zhoršené vlastnosti. Podle hygieniků je tam proto vhodné se po koupání osprchovat.
Naopak v dobrém stavu je Štěrkáč Otrokovice, Vodní nádrž Horní Bečva nebo koupaliště Nový Hrozenkov.
Moravskoslezský kraj
Moravskoslezští hygienici kontrolovali kvalitu vody v přírodních nádržích na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku. Nezjistili závažnější nedostatky. Mezi bezproblémové vody patří například Vodní nádrž Slezská Harta, Stříbrné jezero nebo štěrkovna Hlučín.
Přehrada Slezská Harta na Bruntálsku.
„Laboratorní analýzy prokázaly oproti minulému odběru zhoršení kvality vody po mikrobiologické stránce v rybníce Tvrdkov na Bruntálsku, po senzorické stránce v nádrži Budišov nad Budišovkou. V ostatních nádržích nedošlo v kvalitě vody k významnějším změnám,“ uvedl mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Aleš Kotrla.
Problematická je ale nádrž Brušperk, Těrlicko-Pacalůvka nebo pískovna Vrbické jezero. U těchto vodních ploch je riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou.
„Výsledky analýz potvrdily, že cerkárie, schopné způsobit u lidí cerkáriovou dermatitidu, byly uvolňovány z malého počtu plžů nalezených na koupacím místě Těrlicko - střed a na Vrbickém jezeře,“ dodal Kotrla.
Olomoucký kraj
V pořádku je kvalita vody ve sledovaných koupacích nádržích v Olomouckém kraji. Bez obav se tak mohou lidé vydat k Plumlovské nádrži u Prostějova i na štěrkopísková jezera Poděbrady u Olomouce.
Z obou nádrží brali hygienici vzorky v pondělí. „Můžeme konstatovat, že v obou případech se jedná o vodu vhodnou ke koupání. Jedná se o nezávadnou vodu s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi,“ uvedla hygienička Eva Čehovská.
Vodní nádrž Plumlov v Olomouckém kraji
Štěrkopísková jezera Poděbrady, kam míří za osvěžením lidé z Olomouce i okolí, mají čistou vodu po celé léto. S vodou tady není problém dlouhodobě, odborníci to přisuzují hydrogeologickým poměrům nádrže.
Problémy se naopak vyskytovaly v minulých letech během prázdnin na Plumlově, a to i přesto, že přehrada byla před časem rekonstruována, kdy Povodí Moravy její dno s velkými náklady vyčistilo. Loni se na přehradě kvalita vody zhoršovala od poloviny srpna a na začátku září už hygienici lidem koupání v Plumlově nedoporučovali. Důvodem byly především přemnožené sinice.
Jihomoravský kraj
V Jihomoravském kraji sledují hygienici dvacet přírodních koupališť. Zatím je voda v pořádku. Hygienici provádějí měření nejméně jednou za měsíc, na některých místech i častěji.
„Voda je vhodná ke koupání. V nejbližších týdnech nečekáme zhoršení, ještě je brzy,“ uvedl ředitel hygienické stanice Miroslav Staněk. Horší kvalita vody nastává například kvůli horku, nižším průtokům vody, přemnožení sinic nebo kvůli dešťům.
Brněnská přehrada
Voda je vhodná na Blanensku v rybníku Suchý, v Letovicích i na Pálavě, v Brně pak na přírodním biotopu Brno-jih, v jezírku Wellness Infinit Maximus i na přehradě na všech koupalištích (Kozí horka, Rakovec, Rokle, Osada a Sokolské koupaliště).
Bez problémů je voda i v Kovalovicích a Oslavanech na Brněnsku, na Nových Mlýnech i Janičově vrchu v Mikulově na Břeclavsku, v Bohuslavicích a na Lučině na Hodonínsku, v Lulči na Vyškovsku a ve Vémyslicích, Banticích, Výrovicích a na Vranovské přehradě na Znojemsku.
Ústecký kraj
Většina přírodních koupališť a vodních ploch v Ústeckém kraji již zahájila sezonu. Voda je podle hygieniků v pořádku. Bezpečné koupání nabízí mostecká jezero Matylda, Most nebo Benedikt. Voda je bez nedostatků i v Chabařovicích nebo v Mikulášovicích na Děčínsku.
Ojedinělý výskyt sinic a sníženou průhlednost vody zaznamenali hygienici na vodní ploše Varvažov na Ústecku, podobně je na tom jezero Chmelař na Litoměřicku.
Nová plovoucí mola a bazén na jezeře Matylda v Mostě.
Na Teplicku se mohou rekreanti vypravit na koupaliště v Oseku, které před zprovozněním město nechalo kompletně vyčistit. Viditelnost až pět metrů nabízí jezero Barbora. Vykoupat se mohou lidé bez obav také v Kamencovém jezeře a v Nechranické přehradě na Chomutovsku.
Otevřeno zatím není koupaliště v Prunéřově a ve Vysoké Peci na Chomutovsku. Na Děčínsku se na sezonu připravuje přírodní koupaliště v Jetřichovicích na Děčínsku.
Královéhradecký kraj
V Královéhradeckém kraji zahájily sezonu koupaliště v Milovicích na Jičínsku, v Lodíně na Hradecku a v Polici nad Metují na Náchodsku. Voda ke koupání je v umělých i přírodních koupalištích bez závad.
Pouze v Oborském rybníku u Jinolic na Jičínsku hygienici upozornili na sníženou průhlednost vody a zvýšené množství chlorofylu ve vodě.
Karlovarský kraj
Koupaliště v Karlovarském kraji mají na začátku letní sezony kvalitní vodu nebo jen s mírně zhoršenými vlastnostmi. Horší jakost vody má například koupaliště v Nové Roli, Velký rybník v Hroznětíně nebo rybník Tajch v Šindelové.
Na Chebsku má zatím dobrou vodu i vodní nádrž Skalka, kde loni hygienici nedoporučovali lidem koupání. Další koupací místo Lido u Mariánských Lázní má kvalitu vodu stejně jako v minulých letech výbornou.
Na Sokolovsku se mohou lidé bez problémů vykoupat ve vodní nádrži Tatrovice, Bílé Vodě v Chodově nebo ve vodní ploše Boden v Habartově. Kvalitní voda je také v koupališti na Rolavě nebo v Lesíku v Nejdku.
Kraj Vysočina
Také vody na Vysočině jsou v dobrém stavu. Mezi vhodné ke koupání patří Lom Horní Cerekev, Vodní nádrž Trnávka nebo rybník Velké Dářko.
Problematická ovšem může být Vodní nádrž Sedlice nebo Dalešická přehrada. Na obou místech se doporučuje po koupání osprchovat. Ve vodě byly nalezeny různé mikroorganismy včetně zelených řas nebo sinic.
Jihočeský kraj
Nejvhodnější voda ke koupání je ve sledovaných lokalitách v Jihočeském kraji v lipenské přehradě. U pláže v Horní Plané a v Černé v Pošumaví vykazuje podle hygieniků nejvyšší možnou kvalitu.
Letecký pohled na Lipno. V dolní části je Přední Výtoň, vlevo nahoře pak Lipno nad Vltavou a hráz.
Jihočeští hygienici odebírali vzorky vody také v nádrži Orlík - Podolsko, Radava nebo rybníku Hejtman. V těchto lokalitách byl překročen limit pro sinice a chlorofyl. Nejhorší vodu mají dva rybníky u Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku. Hejtman i Staňkovský rybník podle hygieniků nemají vodu vhodnou ke koupání.
Jedná se o dlouhodobý trend. V Hejtmanu voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro plavce představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem,“ dodal Heinige.
Kvalita vody se může měnit
Hygienici upozorňují na to, že u koupališť ve volné přírodě, nádrží a koupacích oblastí nelze vyloučit změnu v jakosti vody v důsledku přívalových srážek a možných splachů z okolí.
„Situace je na celém území Česka podobná, mezi sebou se liší spíše typy vodních ploch podle toho, jak jsou využívány člověkem. Většina rybníků je bohužel zasažená stále probíhající eutrofizací (obohacování vod o živiny, pozn. red.) a dochází zde v průběhu celého léta k přemnožení sinic a řas,“ vysvětluje hydrobiolog Mareš.
Lepší situaci je podle něj u hlubších nádrží, ve kterých nejsou intenzivně chovány ryby, především u zatopených lomů, dolů a pískoven, jako jsou například jezera Most nebo Milada u Teplic.
Hygienici sledují kvalitu vody jen na vodních plochách uvedených na jejich webových stránkách. Jinde není kvalita vody monitorována, a koupání je tam tak na vlastní nebezpečí.
Comments