top of page
  • Obrázek autoraPřevzatý článek

Šneci a slimáci přenášejí Plicnivky. Můžou zabít vašeho psa nebo kočku!

Necháváte svého pejska nebo kočku bez dozoru pobíhat po zahradě nebo venku? Asi by vás nenapadlo, že mu tam hrozí smrtelné nebezpečí. Vašim čtyřnohým kamarádům totiž mohou způsobit pořádné problémy obyčejní slimáci a šneci.


Slimáci jsou postrachem každého českého zahrádkáře. Tihle malí tvorové se pasou na zelenině, kterou s takovou péčí pěstujeme. A především v posledních letech se slimáci skutečně přemnožili. Pokud chcete své psi a kočky ochránit před smrtící nákazou, měli byste zahradu plžů pravidelně zbavovat.


Vědci zjistili, že plži nejsou nebezpečím jen pro úrodu květáku a zelí, ale představují vážné nebezpečí i pro zvířata. Ukázalo se totiž, že šneci a slimáci mohou přenášet zákeřného parazita Angiostrongylus vasorum, který je také znám jako francouzský srdeční červ.


Jak se domácí zvířata nakazí plicnivkami

U šíření parazitů hrají velkou roli jako mezihostitelé hlavně šneci. Šneci v sobě nosí larvy plicnivek a přenášejí je na malá zvířata jako myši a ptáky, přičemž tato zvířata stojí opět hlavně na jídelníčku hlavně koček. Nehledě na to se mohou kočky a psi ale rozhodně nakazit plicnivkami i ve svém okolí tím, že se například napijí vody z louže. Jak je už patrné z názvu, plicnivky se neusadí ve střevech, ale v plících hostitele. Poté co se larvy dostanou do plic, trvá šest týdnů, než se z larev stanou dospělé plicnivky, které již brzy začnou klást vajíčka. Z těchto vajíček se pak vylíhnou další červí larvy, které hostitel nejdříve vykašle a pak spolkne a vyloučí ven výkaly. Tímto způsobem kočky a psi plicnivky šíří dál. Larvy i dospělci parazita narušují sliznice v plicích, plicní sklípky a průdušinky a způsobují zde záněty. Při nich dochází k tvorbě hnisu, který se hromadí ve sklípcích a může plíce zcela ucpat a znefunkčnit. Zvíře dokonce může zemřít na udušení.


Kočky se nakazí obzvláště druhem plicnivek Aelurostrongylus abstrusus, které jsou dlouhé asi sedm až deset milimetrů. Plicnivky se vyskytují u koček stále častěji. Chovatelé koček by tudíž neměli brát riziko infekce v žádném případě na lehkou váhu. Přece jen může mít neléčené napadení těmito endoparazity pro kočky rozhodně velmi vážné následky.


Nákaza se ale nepřenáší jen na psy a kočky, od plžů se mohou nakazit i divoká zvířata. Oslabené kusy si nejsou schopny samy obstarat potravu a stávají se snadnou kořistí predátorů.


Plicnivky: typické symptomy

Pokud se plicnivky v těle rozmnožily a napadly plíce zvířete, způsobí celou řadu potíží. Symptomy jsou ovšem dost nespecifické, jako například vlhký chroptivý kašel, hlasité a namáhavé dýchání a výtok z nosu. Zvířata přitom vykašlávají larvy i vajíčka parazita. Plicní červivost nakažené zvíře výrazně oslabuje a je tak náchylnější k virovým a bakteriálním infekcím.

Symptomy napadení plicnivkami:

  • časté kýchání

  • kašel

  • problémy s dechem

  • výtok z nosu a očí


Ne vždy způsobí plicnivky potíže

Jak silně se projeví potíže spojené s napadením plicnivkami, to se u každého zvířete liší. Vedle počtu červů v těle při tom hraje velkou roli především celkový stav zvířete.

Zatímco jinak zdraví, dospělí psi a kočky neprokazují často téměř žádné symptomy, mohou plicnivky u starých nebo oslabených jedinců vyvolat masivní potíže. Někdy může bez léčby dojít k nevratným poškozením dýchacích orgánů a v několika málo případech způsobit u takto postižených zvířat dokonce i smrt.

Plicnivky: diagnóza stanovená zvěrolékařem

Pokud máte obavu, že vaši kočku napadly plicnivky, doporučujeme vám včasnou návštěvu zvěrolékaře. Veterinář může vyšetřit stolici a zkontrolovat, zda jsou tam přítomné larvy červů. Vezměte při tom v úvahu, že vaše zvíře pravděpodobně nevyměšuje larvy při každé stolici. Aby se docílily co možná nejspolehlivější výsledky, musí se tedy vyšetřit vzorky stolice více dnů. Ovšem i pak je ještě možné, že se nebude dát stávající napadení červy prokázat, protože se ve výkalech nebudou nacházet žádné larvy.


Plicnivky: odborná léčba

Zjistil-li zvěrolékař napadení plicnivkami, musí se toto napadení samozřejmě léčit. Zpravidla tato léčba probíhá pomocí vhodné odčervovací kúry, která se podává orálně. Někdy jsou k dostání i přípravky proti plicnivkám ve formě spot-on, které se nakapou do krku. Nezávisle na tom je důležité vzít na vědomí to, že ne všechny odčervovací prostředky proti plicnivkám pomohou. Zvěrolékař vás bude ale samozřejmě odpovídajícím způsobem informovat.


Plicnivky u zvířat chovaných v bytě

Teoreticky je rozhodně možné, že se kočky chované v bytě nakazí plicnivkami. To se může například stát tehdy, pokud chovatel přinese na svých botách larvy parazitů do bytu. Obecně je tu na rozdíl od domácích zvířat s volným výběhem ovšem riziko velmi malé.







Zdroj 1 ; Zdroj 2

182 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page