top of page
  • Obrázek autoraPetra Tóthová

Strunovec vodní

Strunovec vodní je parazitický hlíst. Články o něm jste na našem webu již mohli číst. Že se s ním setkám i osobně u sebe doma, jsem nečekala.


Když budete hledat informace o Strunovci na internetu, dočtete se, že žije v různých drobných vodotečích, nejčastěji v prameništích a v klidných částech menších potoků. Někdy také v kalužích a tůních. Typické pro něj je, že jeho larvy napadají drobný hmyz (nejčastěji kobylky), ve kterém se dokončí vývoj, donutí svého hostitele k sebevražednému skoku do vody a poté přes břišní stěnu, nebo vylučovací otvor hostitele opustí.


Dospělci žijí trvale ve vodě. Samice klade několik set tisíc vajíček do dna. Z vajíček se líhnou drobné larvy, které přežívají ve vodě, na kamenech, listech nebo ponořených předmětech. A cyklus se opakuje.

Může se zdát, že se jedná u nás o poměrně vzácného parazita. Opak je ale pravdou. Strunovec může obývat vaše bazény, jezírka a fontány na zahrádce, louže, potoky a říčky. Našli by jste ho v rybnících, štěrkovnách, přehradách a venkovních koupalištích, kam si v létě chodíte zaplavat.

A ani ve velkých městech to není vzácnost.


Níže je video, které jsem natočila, když jsem ve svém bytě v Ostravě našla štipku, neboli škvora.


Video není vhodné pro citlivé povahy.
2 682 zobrazení

Comments


Hledání podle štítků
bottom of page