top of page
  • Obrázek autoraPřevzatý článek

Tasemnice může zaútočit na každého

Jste unavení a často trpíte bolestí hlavy? Za vašimi potížemi se může skrývat tasemnice. Parazit žijící ve střevech může mít i více než 10 metrů. Odhalte, že jste napadeni tasemnicí včas.

Co je to tasemnice

Tasemnice je bezobratlý živočich, který se živí a narůstá v těle hostitele. U tasemnic se rozlišuje přes 5 tisíc druhů, nejčastěji napadají velké živočichy jako velryby, hovězí dobytek, ale i domácí zvířata a lidi.


Tasemnice v trávícím traktu


Je velmi těžké přiznat skutečnost, že naše tělo může být napadeno parazity. Představa dlouhé tasemnice v útrobách je jistě ohavná, přesto se s ní musí mnoho lidí vypořádat.


Nejznámější tasemnice bezbranná může člověka infikovat výhradně požitím syrového hovězího, tasemnice dlouhočlenná vepřového, škulovci požitím syrového rybího masa atd. Jen tasemnice dětská může lidi infikovat i přímo vajíčky, bez mezihostitele.


Tasemnice ohrožují vnitřní orgány


Některé druhy tasemnice nerostou v tenkém střevě. Jejich larvy se usadí v plicích, mozku nebo ve svalové tkáni. Způsobují pak chronický kašel a bolest na hrudi nebo bolesti hlavy, epileptické záchvaty, závratě a zmatení. Tento druh tasemnic však v České republice nebyl už desítky let pozorován.


Jak poznat napadení tasemnicí


Příznaky toho, že náš trávící trakt okupuje tasemnice, mohou být snadno zaměnitelné za jiné onemocnění. Tasemnice má pak mnoho času na růst a nakladení dalších vajíček. Tělo zasažené tasemnicí může reagovat zvracením, průjmem doprovázeným bolestmi břicha, podvýživou a poruchami trávení. Napadený jedinec může cítit slabost, únavu, poruchy spánku a má oslabenou imunitu. Většina infekcí tasemnicí je ale naprosto bez příznaků a člověk to zjistí až když z něj odcházejí pohyblivé články tasemnice.


U dětí se tasemnice projevuje bolestí hlavy, letargií, průjmem či naopak zácpou, záchvaty vzteku, špatnou koncentraci, vyrážku či záněty dýchacích cest.


Veškeré uvedené příznaky si jen obtížně spojíme s výskytem tasemnice, proto při podezření je třeba sledovat obsah stolice. Ve stolici se objeví malé bílé proužky, ty obsahují vajíčka tasemnice.


Jak se zbavit tasemnice


Prvním krokem je důkladná desinfekce domácnosti a vyprání veškerého prádla, přikrývek a lůžkovin na vysokou teplotu. Proti tasemnici jsou účinné léky, jen v krajním případě je nutný chirurgický zákrok.
614 zobrazení

Comments


Hledání podle štítků
bottom of page