top of page
  • Obrázek autoraPřevzatý článek

V Česku se po dvou letech objevil nebezpečný parazit

Veterináři zhruba po 2,5 letech zjistili v Česku výskyt nebezpečného parazita svalovce (Trichinella). Šlo o larvy u dvou kusů divočáků dovezených do Karlovarského kraje z Polska, uvedl v pátek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Obě prasata budou zlikvidována v asanačním podniku.Naposledy tohoto parazita našli veterináři v létě 2019 u divočáka uloveného v Bystřici pod Lopeníkem na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji, předtím na konci roku 2018 na Frýdlantsku v Libereckém kraji také u divočáka.


Svalovec napadá hlavně bránici, žvýkací svaly a jazyk. Onemocnění, které způsobuje, se nazývá trichinelóza. Při větší invazi působí horečky, třes a křeč dýchacích svalů.


Ve výjimečných případech je toto onemocnění smrtelné, poslední úmrtí člověka v českých zemích je evidováno v 50. letech minulého století. Pro lidi je nebezpečné maso nedostatečně tepelně opracované. Maso divokých prasat se proto doporučuje vždy dobře a dlouho péct či vařit.


Dva kusy nakažených prasat byly součástí zásilky více než 200 kusů dovezených na Silvestra do zvěřinového závodu.


„Provozovatel splnil svou povinnost a příjem zásilky řádně ohlásil místně příslušné krajské veterinární správě. Ta následně hned po příjmu zásilky v rámci veterinární prohlídky odebrala vzorky a ty odeslala k vyšetření do Státního veterinárního ústavu,“ dodal mluvčí.


Nákaza lidí nehrozila

„Nakazit se nikdo nemohl,“ uvedla ředitelka karlovarské krajské veterinární správy Mária Slepičková. „Všechna divoká prasata jsou povinně ze zákona vyšetřována na svalovce. Před zpracováním musí dojít prostě k vyšetření,“ pokračovala ředitelka.


„I když si prase uloví lovec pro svoji potřebu, tak musí být vyšetřeno také, než jej sní,“ dodala Slepičková. „V tomto konkrétním případě se přivezla prasata, na Silvestra se odebraly vzorky a po Novém roce se vyšetřily, přičemž 3. ledna jsme dostali hlášku, že ve vzorcích byli nalezeni tito parazité. Následující den jsme dostali oficiální protokol, že ve dvou vzorcích z dvou set prasat parazité jsou,“ popisovala ředitelka karlovarské krajské veteriny.


„Okamžitě se ta prasata vyřadila z oběhu a pátého ledna skončila prasata v kafilerii. Do oběhu mezi lidi se to tedy nedostalo,“ ubezpečila Slepičková. „Státní veterinární správa kontroluje i u honiteb počty ulovených kusů a k nim vyžadujeme protokol o vyšetření,“ doplnila ředitelka.


„Žádná další opatření k případu zaváděna nebudou. Jediné opatření bylo, že se zvířata musela zlikvidovat. Provozovatel závodu měl povinnost doložit, že opravdu skončila v kafilerii,“ uzavřela Slepičková.


Cysty může zničit dostatečné vaření

Svalovec u domácích zvířat parazituje nejčastěji u prasat, psů, koček a koní. U divokých zvířat se vyskytuje hlavně u divokých prasat, drobných hlodavců, lišek, nutrií, tchořů, jezevců či vlků. V Česku se problém týká hlavně divočáků, u domácích prasat se svalovec v českých chovech nevyskytuje.


Kvůli riziku svalovce se povinně vyšetřují všechna odlovená i obchodovaná divoká prasata, stejně jako běžná prasata a koně. „V loňském roce bylo dle předběžných výsledků v ČR, včetně kusů z dovozu, vyšetřeno zhruba 230 000 prasat divokých, z toho cca 2900 dovezených ze zahraničí, zejména z Německa a Polska,“ dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.


Podle webu Informačního centra bezpečnosti potravin zničí cysty svalovce dostatečné vaření, pečení nebo dušení masa. Při teplotě 100 stupňů Celsia parazit uhyne za několik vteřin.


„Klasické uzení je pro svalovce poměrně neškodné. Zjistilo se, že takovýmto způsobem opracované maso ještě po osmi dnech obsahovalo živé larvy. Nakazit je možné se po snědení salámu, klobás, šunky, paštik nebo jaternic. Ve zmrazených výrobcích svalovec přežije přibližně jeden až dva týdny,” dodává centrum.
598 zobrazení

Comments


Hledání podle štítků
bottom of page