top of page
  • Obrázek autoraPřevzatý článek

Veterinářka: Spaní s chlupáčem nesvědčí zdraví

Dennodenně spíte po boku svého psa či své kočky a nijak byste neměnili? Asi byste měli vědět, že v peřinách možná nejste tak docela sami. Společnost vám mohou dělat desítky bakterií a parazitů, které v nestřeženém okamžiku přeskočí z kožichu přímo na vás. A neobejde se to bez následků!


Jste hrdým majitelem psa, nebo kočky? Pak možná patříte k těm, jejichž večerní rutina vypadá asi takhle – nejdřív vypnete televizi, vyčistíte si zuby, skočíte do pyžama, nastavíte si budík na ráno, pohodlně se uvelebíte v posteli a přivoláte svého chlupáče, který se na tulení k vám už celý třese. Trefili jsme do černého? Pak byste měli zbystřit. Na sdílení lůžka s němou tváří je totiž něco hodně špatně.


Tichý společník, špatný společník

Navzdory tomu, že se poskytnutí peřinového azylu čtyřnohému parťákovi tváří jako nevinný zvyk, jde vlastně o nezdravě nebezpečnou záležitost. Za teplo sálající z měkkého kožichu i uklidňující pocit bezpečí můžete draze zaplatit.


„Ačkoli se domácí zvířata mohou zdát naprosto čistá, nikdy nejsou sterilní, takže existuje vysoká šance na přenos bakterií a parazitů, které mohou ze srsti putovat přímo na pokožku člověka a způsobit infekci,“ uvádí Jane Heller, docentka veterinární epidemiologie působící na australské univerzitě Charles Sturt.


Sladké sny, ale těžká rána

Bez výčitek byste přísahali, že váš Puňta s Mickou žádné „breberky“ nemají, protože toho byste si logicky museli všimnout? Ne tak docela. Pokud nemáte rentgenový zrak, jakým se pyšnil Superman, přehlédnout se dá ledacos. A věřte, že některé černé nájemníky byste snad raději ani vidět nechtěli…


„Zvíře může nosit a přenášet libovolný počet parazitů, aniž by si to jeho majitel vůbec uvědomil. U psů se kromě blech a klíšťat jedná třeba o ušní roztoče nebo tasemnice. Ovšem výjimkou není ani infekční hepatitida. Virus způsobující toto onemocnění je stejný jako virus liščí encefalitidy,“ varuje zmíněná odbornice, která upozorňuje na to, že osm hodin spánku vedle domácího mazlíčka vytváří pro bakteriální a parazitní přenos vhodné prostředí. Ještě pořád se zvířecí společnosti odmítáte vzdát? Pak vás asi napadlo, že posílíte hygienu a zavedete očistné koupele. Jenže je to k něčemu? Toť otázka…


„I když své mazlíčky budete pravidelně koupat a udržovat je v čistotě, riziko přenosu bakterií sice lehce snížíte, ale v žádném případě se mu nevyhnete. Pokaždé, když pozvete zvíře do své postele, se vystavujete jistému nebezpečí,“ uzavírá svou prognózu Jane Heller. Zkusíte dnes těm prosebným očím odolat?




352 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page