top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Přibývá dětí s nežádoucími účinky po očkovacích vakcínách

Stovky dětí ročně mají nežádoucí účinky po povinném očkování. Jak uvádí Státní ústav pro kontrolu léčiv, případů rok od roku mírně přibývá. Často jde jen o banální reakce jako je bolest hlavy nebo únava. Někdy ale rodiče hlásí i vážnější poruchy. Spojitost mezi nemocemi jako je epilepsie nebo autismus a vakcínami zatím ale oficiálně podložená není. Přibývá ale rodičů, kteří se povinného očkování bojí.


„Do čtyř měsíců dostala tři očkování, začala svalově ochabovat. Naše lékařka dál očkovala podle očkovacího kalendáře,“říká Lenka z Pardubicka, u jejíž dcery propukla krátce po dokončení očkovacího plánu epilepsie. Doktor vyloučil spojitost nemoci s vakcínami, a proto případ nehlásila.


V Česku ročně lékaři naočkují povinnými vakcínami stovky tisíc dětí. Od roku 2012 nahlásili rodiče a pediatři více než tři tisíce případů s nežádoucími účinky, statistiky si vede Státní ústav pro kontrolu léčiv (SUKL). Mírné navýšení případů ale podle něj nesouvisí s tím, že by vakcíny byly nebezpečné. „Veřejnost se o tuto problematiku více zajímá. Státní ústav pro kontrolu léčiv sám vyvíjí informační aktivity a upozorňuje na to, že je potřeba závažné nežádoucí účinky hlásit tak, jak to ukládá zákon,“ tvrdí tisková mluvčí SUKL Lucie Přinesdomová.


Mezi časté nežádoucí účinky patří podle ústavu bolest nebo zarudnutí v místě vpichu, bolest hlavy nebo únava. V horších případech ale může dojít i ke zvracení, apatii anebo i k narušení psychomotorického vývoje.


Podle pediatričky a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hany Cabrnochové neexistuje oficiální studie, která by přímou spojitost mezi nemocemi a očkováním potvrdila. „Na druhou stranu se objevují studie, které třeba v případě alergií či autismu dokládají vinu,“ uvádí.


Když rodiče objeví u dítěte nežádoucí účinky po očkování a chtějí se bránit, musejí zatím u soudu složitě prokazovat spojitost mezi problémem a očkováním. Ministerstvo zdravotnictví teď připravuje pozměňovací návrh zákona o specifických zdravotních službách, který by takovou praxi upravil. Určil by přesné očkovací lhůty a podmínky, za kterých se dítě očkovat může a nemůže. Pokud by přeci jen mělo nežádoucí účinky, bylo by na státu, aby prokázal, že nemoc nesouvisí s vakcínami. V opačném případě by rodinu odškodnil. Návrh chce ministerstvo předložit za osm měsíců.


„Nám ani nic jiného nezbývá, já si myslím, že je naprosto korektní, aby tady byla takováto norma, která jednoznačně kodifikuje zodpovědnost státu,“ myslí si náměstek pro zdravotní péči ministerstva zdravotnictví Roman Prymula.


V Česku lékaři povinně očkují děti proti devíti nemocem. Patří mezi ně například záškrt, černý kašel, dětská obrna nebo spalničky.


Autor: Kristýna Lamperová

Zdroj: irozhlas

140 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page