top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

V Česku roste počet nemocí z tropů

V Česku roste počet případů tropických nemocí, jako je malárie, zika nebo horečka dengue. Kromě turistů je podle odborníků vozí i čeští zaměstnanci firem ze služebních cest.


O výskytu tropických nemocí informovali zástupci Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce. „Mezi nečastější obtíže po návratu z tropů patří průjmy, horečnaté stavy a kožní obtíže,“ popsal lékař Milan Trojánek z této kliniky. Pacienti je podle odborníků často podceňují a do nemocnice přicházejí pozdě.


„Máme poměrně velký problém, že se k vám vrací velká část pracovníků, kteří byli do tropických zemí vysláni na služební cestu. Firmy jim mnohdy nekontrolují ani nehradí očkování,“ dodal Trojánek.

Velký nárůst případů lékaři loni zaznamenali u horečky dengue. Zatímco v roce 2015 se jí nakazilo 40 lidí, loni to bylo 123 pacientů. Před deseti lety bylo v Česku jen deset případů. Kromě vysokých teplot se horečka dengue projevuje úpornými bolestmi svalů a kloubů a vyrážkou. Stejně jako u viru zika je přenašečem dengue komár, proti nákaze by se lidé měli chránit používáním repelentů i ve dne.


Vrostl také počet nemocných malárií, která může být neléčená i smrtelná. Loni se jí nakazilo 38 osob, o rok před tím to bylo 29. Nemocnice Na Bulovce podle primářky Hany Roháčové loni měla dva případy, kdy pacient nakažený malárií zemřel. „Zaznamenáváme značný nárůst komplikovaných případů. Pacienti velmi často podceňují horečku po návratu z exotických zemí a přijdou k nám pozdě,“ uvedla.


Podle odborníků by mohla pomoci větší informovanost o rizicích nákazy. Podle Roháčové by měly například cestovní kanceláře informovat turisty, kteří vyrážejí do rizikových zemí jako je jižní či jihovýchodní Asie, Oceánie či subsaharské Afriky. Nemocnice Na Bulovce proto připravuje mobilní aplikaci, která by turisty podle vybrané exotické země informovala o rizicích nemocí s ní spojenými.


Základní ochranou při cestování do rozvojových zemí očkování proti žloutenkám typu A a B a břišnímu tyfu. Před cestou je ale dobré poradit se s odborníky, kteří mohou lidem doporučit ochranu na míru. Ze stovek infekcí se totiž dá předcházet očkováním jen několika desítkám. Před cestou do oblastí s výskytem malárie odborníci předepisují preventivně antimalarika.158 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page