top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Antidepresíva odčerpávajú z tela dôležité živiny

V súčasnosti až jeden zo šiestich Američanov užíva nejaký druh liekov na ovplyvnenie nervov alebo psychiky, väčšina z nich sú antidepresíva. Európania ich v tomto smere, bohužiaľ, rýchle dobiehajú.


Antidepresíva sa predpisujú na liečbu nielen depresie, ale širokého spektra psychických ťažkostí. Užívajú sa tiež na liečbu úzkosti, nespavosti či dokonca predmenštruačného syndrómu (PMS). Zatiaľ čo tieto lieky môžu človeku na začiatku pomôcť, ich dlhodobejšie užívanie sa vytvára závislosť a navyše majú množstvo závažných vedľajších účinkov.

No a práve o tých si viac povieme v dnešnom článku.

Ako antidepresíva ochudobňujú telo o živiny

Výskum ukázal, že mnohé farmaceutické lieky majú schopnosť odčerpávať hlavné živiny z tela a to hneď niekoľkými spôsobmi. Môžu podporovať zvýšené vylučovanie živín, čo spôsobuje problémy s trávením, vstrebávaním a uchovaním živín. Nakoniec to vedie k nedostatku výživných látok, ktorý spôsobuje ďalšie príznaky a taktiež zvyšuje riziko vzniku ďalších závažných ochorení. Existuje jeden hlavný problém, pokiaľ ide o lieky spôsobujúce úbytok živín a antidepresíva: nedostatok živín môže byť jednou z hlavných príčin duševných chorôb.

Ak človeku, ktorý trpí depresiou, úzkosťou alebo iným duševným ochorením v dôsledku nedostatku živín predpíšu antidepresíva, tento liek má potenciál odčerpať dôležité živiny z tela zdravotný stav ešte zhoršiť.


Keďže liečba psychických ochorení trvá nejaký čas, u pacienta sa časom začnú prejavovať ďalšie komplikácie alebo vedľajšie účinky liečby a to mesiace alebo dokonca roky po jej zahájení. Z uvedeného dôvodu je súvislosť medzi pôvodným liekom a novými príznakmi ťažké diagnostikovať. Nové príznaky môžu viesť k receptom na ďalšie lieky, ktoré pokračujú v ochudobňovaní tela o živiny a znovu zhoršujú príznaky. Existuje vážne riziko, že sa tak dostanete do špirály pozostávajúcej z užívania viacerých liekov, a to len pre nepochopené alebo ťažko vysvetliteľné príznaky.

Kľúčové živiny odčerpavané liekmi na psychiku

1. Koenzým Q10

Koenzým Q10 zohráva kľúčovú úlohu pri výrobe energie. Je to molekula, ktorá sa nachádza v každej bunke tela. Je to tiež antioxidant, ktorý pomáha chrániť telo a mozog pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Výskum ukázal, že vyššie hladiny koenzýmu Q10 majú „významný antidepresívny účinok“ kvôli jeho „dobre zdokumentovanému antioxidačnému účinku“. Štúdie potvrdzujú, že niekoľko rôznych psychiatrických liekov, ako sú antidepresíva a antipsychotiká, výrazne ochudobňujú telo o koenzým Q10. Jeho nízke hladiny môžu spôsobiť mozgovú hmlu, duševnú únavu, depresiu a podráždenosť. Medzi ďalšie príznaky patria zvýšený krvný tlak, svalové kŕče, vysoká hladina cukru v krvi a dýchavičnosť.


Medzi potraviny bohaté na koenzým Q10 patria:

arašidy, sezamové semienka, pomaranče, jahody a brokolica.

2. Horčík

Horčík sa v tele podieľa na viac ako 300 biochemických reakciách. Funguje ako neurotransmiter (prenášač nervových vzruchov), je súčasťou metabolizmu enzýmov a tiež sa podieľa na hormonálnej aktivite. Nízke hladiny horčíka môžu mať obrovský negatívny vplyv na vašu náladu a funkciu mozgu. Správne hladiny horčíka v tele znižujú úzkosť, depresiu a podráždenosť. Výskum ukázal, že mnohé antidepresíva a stimulanty vyčerpávajú horčík z tela, čím zvyšujú pravdepodobnosť vzniku jeho vážneho nedostatku. Nedostatok horčíka môže spôsobiť zvýšený krvný tlak, nespavosť, migrény, nevoľnosť, abnormálny srdcový rytmus a dokonca aj záchvaty.


Medzi potraviny bohaté na horčík patria:

mandle, špenát, arašidy, čierna fazuľa, zelené sójové bôby, avokádo a banány.

3. Skupina vitamínov B

Vitamíny B2, B6, B12 a kyselina listová patria do skupiny B vitamínov, ktoré sú z tela odčerpávané liekmi pre ovplyvňovanie nervov a psychiky. Vitamín B2 zohráva kľúčovú úlohu v energetickom metabolizme. Nízka hladina tohto vitamínu vedie k nízkej energii, pribratiu na váhe a problémom so štítnou žľazou. Nižšie hladiny B2 boli zistené u ľudí s depresiou a tento stav ešte viac zhoršujú psychiatrické lieky na predpis.


Medzi potraviny bohaté na vitamín B2 patria:

huby, špenát, sušené paradajky a mandle.

139 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page