top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Diabetes II.typu

IKEM hlásí objev: cukrovka je pryč během několika minut Praha – Dneska k obědu řízek se salátem, zítra svíčkovou se šesti – a mezi tím ještě brambůrky nebo buráky večer u televize? Pro leckoho realita, pro lidi trpící cukrovkou, kteří musejí respektovat dietní režim, tak nanejvýš sen. Navěky to tak ovšem zůstat nemusí. Deníku to ve čtvrtek řekl Marek Beneš; gastroroenterolog z pražského IKEMu – Institutu klinické a experimentální medicíny.


Deníku to ve čtvrtek řekl Marek Beneš; gastroroenterolog z pražského IKEMu – Institutu klinické a experimentální medicíny. A vedoucí lékař projektu DiaGone. Ten by, pokud testy potvrdí dosavadní nadějné výsledky, mohl vrátit většinu lidí trpících diabetem druhého typu do zcela normálního života. Do doby, kdy nepolykali prášky, nehlídali si složení potravin – a o inzulínových injekcích či měření hodnoty cukru v krvi z prstu neměli ani potuchy.


Nadějné výsledky Jak dosáhnout takové změny? Vlastně jednoduše. Během čtvrthodinky jistého nepohodlí při ambulantním zákroku. A právě tuhle možnost nabídne vybraným cukrovkářům Benešův tým. Hledá 150 tlouštíků trpících diabetem, na kterých bude ověřovat účinnost metody DiaGone vyvinuté vědci v Izraeli. Tam se již léčbě podrobilo 27 pacientů – s velice slibnými výsledky a bez komplikací. Experimentální poznatky se budou v příštích třech letech dál ověřovat nejen v Praze, ale také ve Španělsku – a další dvě centra mají vzniknout rovněž v Izraeli.


Obalamutit trávení Technologie DiaGone dokáže pacientovo tělo doslova zmást. Endoskopicky zavedeným laserem – přes jícen a žaludek – specialisté vypálí (a vlastně tak „oslepí") nervové buňky ve dvanáctníku – a vlastně tak přeprogramují metabolismus. Testovaná metoda slibuje pacientům výrazné zlepšení diabetu druhého typu – a u některých i jeho vymizení. Normálně jíst bez obav z navazujících zdravotních komplikací je prý možné už druhý den po zákroku. Dvanáctník podle Benešových slov funguje jako jakýsi druhý jazyk: citlivé buňky zkoumají, co a v jakém množství přichází z žaludku do tenkého střeva – a podle toho se nastaví metabolismus. Pokud podstatnou část těchto buněk lékaři zlikvidují, tělo nedostává informace o příjmu potravy a nemá potřebu ukládat zásoby. Právě naopak: v představě, že strádá, mobilizuje rezervy. Výsledkem je, že se pacient zbaví diabetu – překvapivě se to stane rychle – a mimo to i hubne. Beneš však Deník ujistil, že rozhodně nehrozí vyhladovění – tomu brání jiné obranné mechanismy.


Lidé, kteří by měli zájem se do testování novinky zapojit, najdou informace na webových stránkách IKEMu. Tam se víc dovědí i jejich diabetologové – o novince totiž zatím nemá příliš poznatků ani odborná veřejnost. Ředitel IKEMu Aleš Herman ve čtvrtek shrnul, že se hledají dobrovolníci z řad pacientů s cukrovkou druhého typu, kteří mají vyšší váhu (což je ovšem většina), kteří nyní nejsou léčeni inzulínen, nejmodernějšími preparáty ani léky podporujícími vylučování cukru do moči. Přihlásit se lze prostřednictvím internetového kontaktu s klinikou hepatogastroen¬te­rologie IKEM – podle Benešových slov je nicméně dobré věc předem probrat se svým lékařem.

361 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page