top of page
  • Obrázek autoraMUDr. Olga I. Jelisejevová

Schistosomy - obyvatelé cévV mé lékařské praxi se objevilo několik pacientů s diagnózou hemangiom jater. Jde o cévní nádorové onemocnění, obvykle o rozměrech od 10 do 20 cm. Byla jim navržena operace s cílem odstranit tento útvar. Tehdy jsem byla tak smělá, že jsem s nimi prováděla celkovou očistu organismu. K mému i jejich překvapení po provedených procedurách se začaly hemangiomy zmenšovat, a když měli kolem pěti centimetrů a méně, zmizely úplně. Také u pacientů s polypy v močovém měchýři se značně zlepšil po očišťovacích kúrách stav sliznice močového měchýře, a při cystoskopii se nacházely už jen ojedinělé polypy. Mně byly samozřejmě příjemné tyto zcela evidentní pokroky, ale tehdy jsem ještě neměla možnost pochopit příčinu takových regresí. Potom se objevila metoda VTR, kterou můžeme odhalit nejen, který druh parazita se nachází v daném orgánu, ale dokonce i jeho vývojová stadia. Tak se objevila možnost odhalit původce, který způsobuje varikózní rozšíření jaterních žil, zažívacích orgánů, trachey, bronchů a střev. Který vyvolává nádory na játrech, slezině a v dalších orgánech, kdo vytváří polypy v močovém měchýři, cysty v ledvinách a vaječnících.

Klinická praxe:

Obrací se na nás pacient, 57 let, vystrašený na smrt, připravený zemřít, který sám sobě vystavil diagnózu - rakovina jater. Při ultrazvukovém vyšetření se u něj odhalil nádor na játrech, charakteru hemangiom. Na VTR diagnostice zjištěno napadení jater, varikózní rozšíření žíly, která je vyplněna vajíčky parazita Schistosoma haematobium. Pacient v žádném případě nechtěl věřit tak jednoduchému vysvětlení a obrátil se na onkologickou kliniku. Tam byly provedeny doplňující testy, na základě kterých bylo pacientovi sděleno, že se nejedná o nádor, ale o hemangiom jater. Když se jich zeptal, zda to nemohou být Schistosomy, jen pokrčili rameny. Vrátil se k nám a my jsme spolu s ním provedli očišťující kúry. Uplynuly dva roky a pacient je živ a zdráv.


Klinická praxe:

Další příklad z praxe: pacient, 62 let, se stížnostmi na časté močení a bolesti v oblasti příčného tračníku. Na ultrazvuku byla zjištěna cysta na močovodu a předstojné žláze. Byla navržena operace cysty na močovodu. Na VTR diagnostice zjištěna nákaza Schistosomou haematobium, která napadla prostatu, močový měchýř, žilní pleteně kolem předstojné žlázy a žilní pleteně kolem močovodu. Doporučena speciální antihelmintika a očišťující kúry. ,,Nádory“ na močovodu a předstojné žláze zmizely, pokračujeme s odstraňováním schistosom z močového měchýře.


Klinická praxe:

Pacient, 53 let, obrátil se na nás se stížnostmi na časté močení, pálení a bolesti při močení. Měl zarudlé okolí pohlavních orgánů, s čímž si dělal starosti dvacet let. Lékaři a léčitelé nepomohli. Zkoušel držet krátké hladovky, očišťoval organismus, ale tyto techniky ulevily vždy jen na chvíli. Pokaždé se potíže za čas vrátily a sužovaly ho dál. Diagnostika VTR ukázala, že je napaden Schistosomou haematobium, nalezena stadia vajíček i dospělců v párech. Infekce zasáhla močový měchýř, prostatu, žilní pleteně pohlavních orgánů,močovodu, přímého tračníku a konečníku. V močovém měchýři se ukázaly ojedinělé polypy.


Dostal antihelmintika a už za dva týdny hlásil citelné zlepšení. Jak šel čas, začalo nám být jasné, že SAMOTNÉ OČIŠŤOVÁNÍ ORGANISMU NESTAČÍ !


Očišťování organismu a léčebné hladovky měly vliv na symptomy, které provázely nákazu helminty, ne však na helminty samotné. NEMOHOU VYLÉČIT ČLOVĚKA ZCELA!

Očišťující techniky vedou k posílení imunitního systému, který sám začne vyhánět hlísty z organismu, ale vždy jich zůstane nějaká část v těle, a znovu přivede tkáně do patologického stavu. Proto jen KOMPLEXNÍMI postupy včetně antihelmintik jsme byli schopni dosáhnout dobrých výsledků.Co jsou Schistosomy - česky Krevničky ?

Schistosomy jsou skupina patogenních parazitů, vyvolávajících onemocnění schistosomatózu. Rozeznáváme tyto druhy:

  • Schistosoma haematobium – krevnička močová-egyptská schistosomóza, Samci 10 x 1mm, samice 20 x 0,2 mm

  • Schistosoma mansoni – krevnička střevní, samci 12 x 1 mm, samci 16 x 2 mm

  • Schistosoma japonicum – krevnička jaterní, samci 12 x 8mm, samice 20x 0,3 mm

  • Schistosoma malayensis

  • Schistosoma intercalatum

I když je v těle jen jeden druh, dokáže vyvolat mnoho různých onemocnění, podle toho, ve kterém systému se nachází. Proto rozdělení na pět druhů jen ztěžuje jejich popis.


V roce 1843 japonský lékař Fudzin popsal onemocnění, které vyvolávají schistosomy, a způsobují zvětšení jater a sleziny. Teodor Bilharz v roce 1851 diagnostikoval schistosomy při průjmovém onemocnění a hematurii, kdy se objevuje ve stolici a v moči krev. Meison a Kacurada v r. 1904 diagnostikovali schistosomu ve střevě. Tito autoři také objevili rozdílnosti mezi různými typy schistosom. Ale to, jakým druhem bude nakažen člověk, závisí na klimatu, prostředí, na náchylnosti jednotlivých jeho orgánů k onemocnění, na genetické dispozici. Proto se nebudeme zabývat jednotlivými skupinami schistosom, ale skupinou onemocnění.


Zrovna nedávno jsem se setkala s jedním takovým případem.Navíc je předávají svým dětem jako dědictví. , nebo polypy v močovém měchýři, ale ty se nikdy neztratí jednou provždy! cystitidu pohlavních orgánů ale většina z nich netuší, že má schistosomy. Kolik žen užívá léky na alespoň 500 miliónů, schistosomatózou. 600 miliónů lidí žije v oblastech rizika nákazy. Odhaduji, že těchto lidí musí být infikovaných ve skutečnosti mnohem více, 200 miliónů lidíPodle údajů WHO z roku 1980 na celé Zemi trpí asiKlinická praxe:

Politováníhodný chlapeček. Podle slov jeho matky se u batolete objevil nádorek v oblasti pupíčku velikosti 1,5 cm. Onkologové prohlédli nádor pod elektronovým mikroskopem a uviděli jakési bílé tečky. To je však nepřivedlo k myšlence, že by snad mohlo jít o parazitární nákazu. Naopak se domnívali, že jde o zhoubný nádor a chlapečkovi nasadili tři kúry chemoterapie. Protože jde o silný jed, nádorek se zmenšil na 5 mm. Ale chlapeček je unavený a lysý. Onkologové se chystají pokračovat.


Schistosomy pronikají do cév a tam žijí, vytvářejí novotvary podobné nádorovým. Pupek je jedním z míst, kde bychom mohli schistosomy předpokládat. Přímý tračník je obalen cévními pleteněmi, které jsou napojeny na pupek. Proto zvláště tam se objevují schistosomové granulomy, nebo abscesy, jizvy. Správné a důsledné léčení může člověka zachránit od operace, nebo chemoterapie. Polypy, endometriózy, recidivující písek a kameny v ledvinách, cystitidy, prostatitidy, nádorky a kýly v oblasti pupku – to všechno se může ukázat jako výsledek napadení organismu krevničkami.


Schistosomy jsou oboupohlavní červi. Každý pár může vyprodukovat od 300 do 3.000 vajíček za den. Vajíčka mají trny a jsou schopny se dostat nejen přes tkáň močového měchýře, dělohy, jater, sleziny, plic, žaludku, střev, ale i přes stěny cév do oběhového a lymfatického systému. V místě, kde se hromadí paraziti a jejich vajíčka, se zmenšuje průsvit cév a vzniká varikózní rozšíření žil, vznikají cysty a záněty. Kladení vajec je nepřetržitý proces. Obvykle se to děje v periodických cyklech, když je velká pravděpodobnost setkání s dalším hostitelem. Schistosomy se snaží o zachování rodu. Velká část vajec schistosom odchází z organismu močí a většina larviček se začne líhnout v létě, kdy je největší horko, ve vodojemech, umělých vodních nádržích a stojatých vodách. Proto se doporučuje testy na Schistosomy provádět v létě, kdy je největší pravděpodobnost záchytu.

Ve vodě se líhnou larvičky- miracidie, které se vnikají do plžů – přechodných hostitelů.V jejich těle dojde k nepohlavnímu rozmnožování za vzniku sporocyst. Ze sporocyst vzniká další generace larviček- cerkárií s ocásky. Každý týden se z napadeného plže uvolňují tisíce cerkárií. Dostanou se do člověka přes kůži, když se koupe, nebo orálně, když si lokne vody. Do vodních nádrží se dostanou i jiní živočichové, a postarají se o další rozšíření schistosom. Například krysy přenášejí jejich vajíčka. Mladé larvičky putují přes kůži do lymfatických žláz a krevními cestami přes srdce a plíce do jater, a teprve tady dozrávají v dospělce. Tady se spárují. Dále, podle druhu, migrují krevními cestami proti toku krve do žil močového měchýře, ledvin, do vrátné žíly, tady kladou vejce. Jindy se usazují v koloniích v žilách a vytvářejí varikózní uzly a rozšíření žil. Schistosomy mohou v těle člověka přežívat desítky let. Aby se schistosomy rozšiřovaly jako rod, potřebují dostat vejce ven z těla hostitele. K tomu účelu slouží trn na obale vajíčka, pomocí kterého se vajíčko aktivně prodere přes stěny cév do střeva nebo do močového měchýře a pak s močí nebo stolicí odchází ven.


V čem spočívá patogenní působení schistosom na lidský organismus? V prvé řadě je to mechanické poškozování cév a tkání. Poranění se hojí jizvami a kalusy. Kolem takových míst se rozvíjí druhotná infekce, takže orgány jsou pak snáze napadány viry, bakteriemi, prvoky a plísněmi. Dále nastupuje otrava jejich metabolity – intoxikace produkty jejich vyměšování a rozpadu jejich mrtvých těl. A nakonec se přidává všeobecná intoxikace organismu fermenty, produkovanými z jejich přísavek a vajíček. To je typický klinický obraz napadení krevničkami.

Klinická praxe:

Pacient, 39 let, se na nás obrátil v prosinci 1999, protože už podruhé dostal od svých lékařů doporučení na operaci ledvin a jater. V těchto orgánech byly nalezeny cysty. Z anamnézy vysvítá, že se před třemi lety koupal v jezeře, poté se mu na kůži objevila vyrážka, svědění a drobné ranky. Lékař to vyhodnotil jako alergii. Kožní problémy ustoupily, ale objevily se potíže s močením, bolesti v páteři a v podbřišku. Léčili ho antibiotiky. Klinické projevy tu ustupovaly, tu se vracely. V březnu 1999 se zostřily bolesti v páteři a při vyšetření ultrazvukem byly objeveny cysty na ledvinách 5 a 7 cm, cysta v játrech 15 cm. Onkologové navrhovali okamžitou operaci. Pacient operaci odmítl a začal se léčit očišťováním organismu.


Za půl roku se ukázalo, že se cysty zmenšily a polovinu. Bez ohledu na tyto výsledky onkologové znovu navrhovali operaci. Tehdy se pacient obrátil na nás. Výsledky diagnostiky metodou VTR: Schistosomóza s napadením následujících orgánů: játra i ledviny s tvorbou cyst, močový měchýř, žilní pleteně sleziny, žilní pleteně pohlavních orgánů, žilní pleteně přímého tračníku, vrátná žíla. Celkové snížení imunity. Pacientu bylo navrženo léčení antihelmintiky. Během dvou týdnů si pacient přestal stěžovat na bolesti v podbřišku, v páteři, a na časté močení. Pokračujeme s léčením.

Na tomto příkladě je dobře vidět, jak působí nákaza schistosomami. Jejich oblíbenými orgány je močopohlavní trakt a játra. Jsou také ale často vidět v cévním systému dutiny hrudní.


Bohužel v odborné literatuře se dočtete o schistosomách jen málo, proto jsem musela informace sbírat po střípcích z naší i zahraniční literatury. ČÍM VÍCE SE ZABÝVÁM PRAKTICKOU DIAGNOSTIKOU, TÍM VÍCE VE MNÉ VZNIKAJÍ POCHYBNOSTI O PRAVDIVOSTI KNIŽNÍCH TEORIÍ. Jedna z nich je například ta o jediné možnosti nákazy schistosomami při koupání v přírodních vodních nádržích. Je pravděpodobné, že existují i jiné způsoby přenosu parazita, například přenos matka – plod, nebo člověk od člověka.


Klinická praxe:

Matka s dítětem přijeli z daleka. Podle slov matky se dítě v bazénu ani v rybníce nekoupalo. Akvárium doma neměli. Chlapečkovi je 7 let, pomočuje se od narození, dále si stěžuje na bolest hlavy, dušnost, trpí stálými angínami a rýmami. Má bolesti v oblasti žlučníku a v páteři od narození. Diagnóza VTR nezjistila žádné přemnožené mikroby ve vedlejších dutinách nosních. Zato nalezla nákazu schistosomami, s napadením močového měchýře,

pohlavních orgánů, žil kolem žaludku a střev, v nosních dutinách, v CNS a v míše. Z anamnézy otce se dozvídám: pomočování do 8 let, v současné době problémy s močením a s prostatou, bolesti v páteři, chronická enterokolitida, cholecystitida. Otec bohužel nemohl přijet na diagnostiku. Bylo by to zajímavé porovnání, protože u syna se rozvíjí tatáž klinika jako u otce.Už jsem se zmínila, že existuje 5 druhů schistosom. Když se ale nebudeme zabývat jejich anatomickými nuancemi a soustředíme se na místa lokalizace, můžeme je rozdělit do tří skupin:

1. Napadení žaludečně-střevního systému: Schistosoma mansoni

2. Močopohlavní trakt: Schistosoma haematobium

3. Ektopická schistosomózaStřevní schistosomóza


Při masivní nákaze mohou vznikat bolesti břicha, střídání zácpy a průjmů.

Později se přidají příznaky napadení žlučníku a tlustého střeva. Napadení střeva s množstvím polypů vyvolá meteorismus, krev ve stolici, nechtěné hubnutí. Postupně se rozvíjejí divertikly, ztluštělá místa na střevní sliznici, částečná nebo úplná obstrukce střeva. Jak vidíte, když si tak znovu srovnáme symptomy: krev ve stolici, zesílené stěny cév, cysty, polypy, neprůchodnost střeva, bezdůvodné snížení váhy – to všechno spadá pod obraz onkologického onemocnění. A nikomu nepřijde na mysl hledat vajíčka schistosom, jindy zas na to už ,,není čas“. Krev ve stolici a neprůchodnost střeva vyžadují ,,neprodlený chirurgický zásah“. Nejdůležitější je v takovém případě nenechávat pacienta po operaci s glejtem ,,rakovina“ a hledat vyvolavatele nemoci.Schistosomy močopohlavního traktu


Sem patří především Schistosoma haematobium. Při dlouhodobější nákaze se objevuje krev v moči /hematurie/, doprovázená bolestmi v podbřišku, v páteři, enurézou, /pomočováním/, s poruchou močení, kdy zůstává zbytková moč v močovém měchýři, alergickými reakcemi. Enuréza a hematurie nemusí probíhat. Onemocnění se zhoršuje postupně, pomalu, s nejasným klinickým obrazem. U žen se může objevit porucha menstruačního cyklu, potraty. U mužů impotence, prostatitida, poruchy spermiogramu. V průběhu onemocnění se přidávají ještě bakteriální infekce, které vedou k hydronefróze /narušení odtoku moči z ledvin/, což bývá často diagnostikováno jako rakovina ledvin, dále k nefrolitiáze /kámen v ledvinách/, až k urosepsi s letálním koncem.Neobvyklá schistosomóza


Oficiálně jsou odmítány ty nákazy, kdy parazit napadá netypická místa. Taková onemocnění mohou vzniknou náhodným krevním rozsevem vajíček schistosom, nebo i dospělců. Mohou se octnout v podkoží, v míše, v centrální nervové soustavě, s rozvojem příslušné symptomatiky. Z toho, co jsem již uvedla, vyplývá, že schistosomózy mohou imitovat řadu dalších onemocnění. Mimo okologických také mozkové mrtvice, infarkty, astmata, a nejrůznější nervové poruchy.Klinická praxe:

Jednou, to jsem ještě pracovala v Uzbekistánu, jsem byla pověřena úkolem starat se o pacientku po infarktu, která už dvanáct dní ležela v bezvědomí, paralyzovaná. Dvanáct dní jsem vedla bitvu za její život všemi metodami, které jsem tehdy znala: medikamentózní léčba /injekce intravenózně /, SU-JOK terapií, homeopatií, denně jsme jí prováděli výplach střev 6 litry vody, moxovala jsem ji a prováděli jsme i klasickou masáž. Kromě toho jsem denodenně promývala katetrem močový měchýř roztokem protargolu.


Stav močového měchýře byl pro mě záhadou. Proč místo moči z ní 2 dny vycházela téměř samotná venózní krev, tmavě zbarvená, skoro černá, s příměsí hnisu, 3 dny čistá venózní krev? Nádor na močových cestách jí nebyl předtím diagnostikován , ale v dětství často trpěla na záněty močového měchýře. Teprve pátý den po promývání močového měchýře začala krev světlat. Čtrnáctý den pacientka přišla k sobě. V té době už ji všechny provedené procedury přivedly do mnohem lepšího stavu. Strnulost tváře zmizela, hýbala rukama a nohama, během dalších čtrnácti dní se začala samostatně pohybovat po pokoji, za další měsíc došla sama do třetího poschodí. Nikdo ale neznal odpověď na mou otázku, proč v moči byla krev. Někteří lékaři mínili, že to byl důsledek rakoviny ledvin. Pacientka byla propuštěna domů. Za půl roku se u ní opakoval nový záchvat. Žena ležela tři dny sama a zemřela. Dodatečné vyšetření na skryté onkologické procesy se nepotvrdilo. Když ji našli, z uší jí vytékal hnis, proto závěr byl krátký- mozková mrtvice.


Celé tři roky mne nepřestávala mučit otázka: proč bylo tolik krve v moči? Ale teprve s možností diagnostikovat helmintózy a s objevením schistomatóz se mi vyjasnila odpověď na tuto otázku. To byl právě takový případ atypického rozšíření schistosom, které kromě močového měchýře napadly i mozek. Možná, kdybych to tehdy věděla, a zahájila včas terapii antihelmintiky, nemusela pacientka zemřít. Silné nákazy krevničkami při nákaze několika druhy probíhají stejně: zimnice, neprokrvování končetin, celková slabost, bolesti hlavy, dermatitidy – když cerkarie migrují podkožím, kašel s hustými hleny, když migrují plicemi, někdy vykašlávání krve. Zvětšení jater, sleziny, lymfadenitidy – zvětšené lymfatické uzliny na různých místech, změny složení krve, bolesti v oblasti žaludku a střev, v podbřišku, změny v močopohlavním traktu a prudký pokles imunity.

Přibližně s takovou symptomatickou přijel pacient, 45 let, se slovy: ,,Už nemám sil, asi umírám. Pochodil jsem řadu lékařů, provedli mi veškerá vyšetření, ale příčinu nenašli.“


Anamnéza: bolesti poslední půlrok. Odoperována pravá podpažní lymfatická uzlina, histologicky tuková tkáň. Poté se objevilo množství lipomů v podpaždí. Pacient užíval řadu antibiotik. Byla mu stanovena diagnóza – ischemická choroba srdeční, adenom prostaty a chronická enterokolitida. Stížnosti na mimořádnou únavu /,,Sotva vleču nohy“/, bolesti u srdce, dušnost, bolesti v podbřišku, neschopnost se řádně vymočit, vyrážky na kůži.

Podle symptomů jsem očekávala nákazu krevničkami. Diagnostika VTR předčila očekávání: silná schistosomóza, kdy vajíčka krevniček i dospělci nebyli jen v orgánech, ale ve všech částech aorty a v mnoha artériích i žilách od krku, přes hruď, po břišní dutinu. Generalizovaná schistosomóza. Pacienta jsme začali léčit na rezonančním generátoru frekvencemi na schistosomy. Už za dva dny pacient nejen že chodil, přímo běhal po Moskvě. Sil přibývalo, lymfouzlíky se zmenšovaly. Dušnost a bolesti u srdce se vytrácely, po pěti sezeních už nebylo stížností a subjektivně se cítil dobře, ale ještě zůstaly lipomy. Pacient se nemohl déle zdržet a s doporučeními na další léčbu se chystal odjet domů. Náhodou se ale v našem Centru potkal a pohovořil s dalšími čtyřmi pacienty. Všichni měli diagnózu, vystavenou lékaři: zhoubný melanom, metastázy. Všichni už stihli projít přes několik chirurgických operací, ozařování a několik chemoterapií. U dvou jsme diagnostikovali generalizovanou trichinellózu s napadením šíjových a podpažních lymfatických uzlin, u dvou generalizovanou nákazu schistosomami s převahou napadení lymfatických podpažních uzlin. U nás v Centru se úspěšně léčili. Náš pacient, když si s nimi popovídal, se najednou začal ptát, proč on také nemá diagnózu ,,zhoubný melanom“? Objasnila jsem mu, že kdyby navštívil onkology, jistě by také obdržel tuto ,,kýženou“ diagnózu. Ale mohlo by se stát, že po ozařování a chemoterapii by už nepřišel po svých, ale přinesli by ho na nosítkách.


Proč se v lékařské literatuře tak málo píše o schistosomách a proč praktickým lékařům v Rusku fakticky není nic známo o tomto onemocnění? V prvé řadě je to jistě dáno tím, že byly krevničky zařazeny ke skupině tropických helmintů. Ale současně se dočtete, že schistosomózu zaregistrovali zatím v 73 zemích. Nálezy bychom mohli rozprostřít mezi 35 a 38 stupeň jižní šířky. Teritoria VŠECH helmintů mají tendenci se rozšiřovat v důsledku globálního oteplování, migrace obyvatel, cestovního ruchu, v důsledku stavby nových vodních nádrží, regulace řek, vysoušení a osídlování původních bažin a močálů, užívání stojaté vody k pití, mytí nádobí, zavlažování zahrad a v kuchyních.

Proto by všichni lékaři v Rusku měli být opatrní a pamatovat na možnost onemocnění krevničkami v případě chronických zánětů močových cest, při nálezu různých cyst a polypů, a při cévních onemocněních.

Analýzu na vajíčka schistosom z moči a ze stolice je nutné provádět častěji, zvláště v období zhoršení nemoci, nejlépe, jak si vzpomínáte, v období kolem úplňku. Správnou diagnózu podpoří cystoskopie. Je vhodné vyšetření doplnit sérologickým testem. Toto onemocnění je velmi rozšířené. Podle našich statistik, které si vedeme, schistosomózou trpělo dvacet procent pacientů, kteří prošli naším Centrem.

576 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page