top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Ženě diagnostikovali dva nádory s metastázemi, byla to ale jen tasemnice

Těžko uvěřitelný případ se přihodil 38leté Češce. Při ultrazvukové prohlídce jí lékaři sdělili nepříjemnou zprávu: v játrech vám rostou dva nádory. Jeden měl mít 13×10 centimetrů, druhý o něco méně. Žena pak na jedné z pražských klinik podstoupila další vyšetření. Lékaři jí poslali na magnetickou rezonanci i CT a odebrali kousek tkáně na analýzu. Vše se zdálo být nad slunce jasné – jde o zhoubné nádory, takzvané karcinomy žlučových cest. S touto diagnózou byla žena poslána na chirurgické oddělení Ústřední vojenské nemocnice.


Metastáze na plicích


V nemocnici se žena podrobila dalším vyšetřením, mimo jiné CT hrudního koše. A obdržela další zlou zprávu. Lékaři objevily na plicích dva malé uzlíky a domnívali se, že jde o metastázy. O několik týdnů později došlo na operaci, kde tým specialistů nejprve odstranil nálezy na plicích. Odebraná tkáň se na rozboru ukázala jako odumřelá, nebylo však s jistotou možné určit, zda šlo o zhoubné nádory.

V dalším měsíci následovala nová operace, při které lékaři ženě odebrali část jater postiženou nádory. Patologové opět informovali, že tkáň je odumřelá. Ale navíc viděli něco, co je velmi překvapilo. Odebraná část jater byla posetá dírami různé velikosti. Příčinu je tedy třeba hledat jinde než u nádoru žlučových cest.


Další testy ukázaly, že pacientka netrpí rakovinou, ale že její játra napadli paraziti. Šlo o larvy tasemnice (Echinococcus multilocularis), které způsobily takzvanou echinokokózu.


Pacientka dostala antiparazitickou léčbu, která měla zahubit případné další larvy v těle. Po operaci se zotavuje dobře a lékařský tým konstatoval, že 15 měsíců po zásahu nemá v těle žádné parazity. Jako správné se přitom ukázalo odebrání odumřelé části játra, byť to bylo učiněno pod chybnou diagnózou.


Tasemnice se do lidí dostává omylem

Typickými hostiteli tasemnice jsou lišky a psy, v menší míře také kočky. Člověk je takzvaným chybným hostitelem. Larvy se v lidském těle sice mohou usadit, nerozvíjí se zde ale správně. Přesto mohou napáchat velké škody, jako v případě zmíněné pacientky. Neléčená může echinokokóza skončit až smrtí.


Lidi se mohou tasemnicí nakazit při kontaktu se zvířaty, která vylučují červí vajíčka, jež mohou uvíznout i v jejich srsti. Vajíčka se do těla dostanou polknutím. Nakazit se tak lze i z kontaminované půdy či zeleniny.


Ve střevě se z vajíček vylíhnou larvy a většinou pak pokračují do jater. Tato cesta trvá velmi dlouho, může to být 10 až 15 let.

332 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page