top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Vědci zjistili, jak se vyvíjejí nebezpečné bakterie

Bakterie jsou velice odolné organismy, které se rychle množí, stejně jako dokáží vyvíjet účinnou ochranu před látkami, které je zabíjí. Vědci dokázali pomocí speciální techniky vůbec poprvé pozorovat, jak bakterie tyto schopnosti získávají. Dokáží totiž využívat genetické informace svých zemřelých jedinců.

Vědci se v nejnovějším výzkumu zaměřili na to, jakým způsobem bakterie získávají tak vysokou odolnost k přežití a zjistili, že některé z nich dokáží vysávat DNA mrtvých bakterií a začlenit ji do své vlastní DNA ve snaze urychlit svůj vývoj. Tento jev se odborně nazývá horizontální přenos genů.

Jedná se o průlomový výzkum, protože dosud nikdo nedokázal tento mechanismus pozorovat, přestože podezření na jeho existenci mají vědci již po desetiletí. Pro pozorování je však celý proces příliš malý a nelze ho odhalit běžnými přístroji.

„Horizontální přenos genů je důležitý způsob, jakým se vytváří antibiotická rezistence mezi bakteriálními druhy. Dosud nebyl tento proces nikdy pozorován, protože zapojené části bakterie jsou tak neuvěřitelně malé.

Tomuto procesu je potřeba porozumět, protože pokud mu dokážeme zabránit, získáme nad bakteriemi velký náskok,“ uvedl biolog Ankur Dalia z University Bloomington v Indianě.

Bakterie dokáží získat DNA od mrtvých bakterií pomocí takzvaných pilusů, což jsou velice tenké vlasovité útvary, které mohou být až 10tisíckrát tenčí než lidský vlas. To je také důvodem, proč je tak nesmírně obtížné přenos DNA pozorovat. Vědci bakterie spolu s aktivními pilusy, kterými DNA přenáší, dokázali pozorovat díky speciálnímu fluorescenčnímu barvivu a citlivému mikroskopu.

Antibiotická rezistence může být přenášena mezi bakteriemi několika způsoby a pro horizontální přenos genů existuje také několik mechanismů. Samotný příjem DNA z okolního prostředí se pak nazývá transformace.

Když bakterie zemřou, rozštěpí se a uvolní svou DNA, kterou mohou jiné bakterie zachytit a zapracovat. Pokud by mrtvá bakterie měla antibiotickou rezistenci, bakterie, která zachytila ​​DNA její geny, může tuto schopnost přenést na své potomky.

Rezistence vůči antibiotikům je celosvětově velkým problémem a vědci doufají, že zjištěním přesných mechanismů, které bakterie používají k šíření odolnosti proti antibiotikům, budou schopni navrhnout způsoby, jak tomu zabránit

316 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page