top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Předepisovali léky podle přání distributorů

Obří kauza farmakokorupce má už 200 obviněných

Dosud největší případ údajného uplácení lékařů v Česku se rozrůstá. Obvinění si vyslechly další desítky lidí. V kauze tak nyní policie stíhá zhruba 200 lékařů a někdejších zástupců distributorských firem. Doktoři podle vyšetřovatelů dostávali úplatky za přednostní předepisování určitých léků. I přes rozšíření počtu obviněných spěje již vyšetřování části kauzy ke konci.

Podle státního zástupce Ondřeje Šťastného policie nově obvinila v souvislosti s údajným uplácením lékařů 39 lidí. „Takže v této věci je ve všech vlnách už jen cca 200 obviněných,“ dodal Šťastný. Stíháni jsou podle něj za úplatkářské delikty a část obviněných také z účasti na organizované zločinecké skupině – to se týká někdejších zástupců dvou distributorských společností, kteří podle policistů lékaře upláceli v letech 2008 až 2013.Podle jejich závěrů šlo o to, že zástupci dvou společností se snažili motivovat lékaře, aby přednostně předepisovali generická léčiva distribuovaná jejich společnostmi.

Detektivové tvrdí, že uplácení lékařů bylo pečlivě řízené. „Lze konstatovat, že celý proces podplácení má nastavená pravidla, kontrolní mechanismy a systém evidence. Osoby zapojené do trestné činnosti měly fungovat jako organizovaná skupina, která má svou strukturu s rozdělením funkcí a dělbou činností se zaměřením na soustavné páchání trestné činnosti,“ stojí v policejních dokumentech.

Skupina měla údajně rozdělené role – někdo s lékaři peníze za předpisy vyjednal, další je rozdělil do obálek a jiný fungoval jako kurýr a peníze lékařům vozil. Evidence a záznamy o údajném předání peněz považuje policie za důkaz proti celé skupině.

Vyšetřování první části rozsáhlé kauzy spěje k závěru. Jde o první vlnu několika desítek obviněných, kteří jsou stíhaní od roku 2015. „Měla by jít ke státnímu zástupci s policejním návrhem na podání obžaloby,“ řekl žalobce Šťastný.

Vinu odmítají distributoři i lékaři.

„Výdej byl v dispozici lékárny,“ tvrdí advokátka

Advokáti obviněných lékařů i distributorů léčiv, které Česká televize oslovila, odmítají, že by se jejich klienti dopustili nezákonností. „Obhajoba popírá, že by docházelo k nějakému podplácení. To není pravda. Moje klientka má v té věci pozici takovou, že jí vůbec nebylo známo, jaký byl účel peněžních toků. Ona v té společnosti působila na pozici, ve které neměla přístup k dokumentům a tyto skutečnosti vůbec neznala,“ zdůraznil obhájce jedné z obviněných z distributorské společnosti Tomáš Pelikán.

Podle advokátky jednoho z obviněných lékařů Petry Carvanové byl výdej léku v režii lékárny a to prý lékař ovlivnit nemohl. „Můj klient obvinění zcela odmítá. Pakliže by měl v úmyslu předepisovat konkrétní léčiva, pak by na recepty vystavoval doložku 'Léčivo nezaměňovat!'. Můj klient ale tuto doložku na zmiňovaná léčiva nedopisoval, takže výdej konkrétního léku byl zcela v dispozici lékárny,“ tvrdí Carvanová.Policie však trvá na svém. Lékaři byli podle ní odměňováni podle toho, kolik smluvených léků předepsali. Někteří si tak podle policejních dokumentů přišli na statisíce, v jednom případě i na dva a půl milionu korun, ale jindy jen na pár tisíc korun.

Lékaři, kteří nepřevzali příliš vysoké částky, požádali o podmíněné zastavení stíhání a někteří uspěli. „Do současné doby bylo podmíněně zastaveno trestní stíhání celkem 14 osob. Jsou to ti lékaři, kteří požádali o podmíněné zastavení a současně složili na účet určený pro pomoc obětem trestné činnosti finanční částku. Těm bylo trestní stíhání zastaveno a lze ještě očekávat, že toto číslo bude postupem času narůstat,“ uvedl Ondřej Šťastný. Upřesnil, že lékaři na zmíněný účet dohromady složili přes tři miliony korun.

Nebývale velký případ

Případ je svým rozsahem ojedinělý. „Já jsem se osobně s takto rozsáhlým případem co do počtu obviněných nesetkal, a pokud je mi známo, tak takových případů je v naší historii trestního řízení minimum, pokud jde o počet obviněných,“ poukázal advokát Tomáš Pelikán. Rozsáhlý případ je pro policii i logisticky náročný. „Pokud u úkonů mají právo být obhájci všech obviněných, tak si představme, že stovky obhájců se účastní výslechů, kladou otázky, a pokud by každý z nich položil byť jen jednu otázku, tak to samozřejmě neuvěřitelným způsobem prodlužuje trvání těch úkonů. Nehledě na to, že některé jsou plánovány do pravděpodobně největšího sálu, který v Ústí nad Labem je k dispozici,“ říká Pelikán.Nicméně podezřením, že si lékaři nechávali platit za předepisování určitých léků, se policie zabývala i v minulosti. Ministerstvo zdravotnictví se chce nyní více zaměřit například i na větší dohled nad spolupráci lékařů a farmaceutických firem na různých dotazníkových šetřeních či vědeckých studiích. „Myslím, že by to mělo fungovat tak, že všechny tyto studie by měly být schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Ten by měl posoudit, zda mají vědecký charakter, anebo jde čistě o marketingovou věc, nebo možná podvodné jednání, které zastírá, že lékař je placen za předepisování určitých léků,“ míní ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Kontroly podle něj fungují i dnes, ale pravomoci Státního ústavu pro kontrolu léčiv by se prý měly rozšířit. Údaje ministerstva hovoří o tom, že lékový ústav provedl loni dvacet pět kontrol a uložil pokuty v řádu stovek tisíc korun. „V tomto směru nějaká kontrola existuje, ale Státní ústav pro kontrolu léčiv by měl mít širší pravomoci – jakékoliv tyto studie, i dotazníkové, by měly být jím schvalovány,“ popsal ministr možnosti, jak dohlédnout na vztah mezi lékařem a firmami.

187 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page