top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

Chemoterapia a ozarovanie je len o biznise a zisku

Podľa novej štúdie sa jeden z piatich nových prípadov rakoviny týka niekoho, kto túto chorobu už predtým mal. Zistili, že takéto sekundárne (opakované) prípady rakoviny sú dnes na výraznom vzostupe.

Ďalej tiež zistila, že počet prípadov druhých rakovín, ktoré nie sú opakovanou rakovinou, ale jej úplne novým typom, sa od 70. rokov zvýšil o ohromných 300 %.

V rovnakom časovom rámci prudko, až o 70 %, vzrástol počet ľudí, ktorí mali rakovinu prvýkrát.

Svet západnej medicíny pokračuje vo svojich zvyčajných vysvetleniach, či skôr v ich absencii, tvrdiac, že si dôvody nárastu nie sú vedomí, poukazujúc však na fakt, že ľudia žijú dlhšie, a tak sú aj chorobou viac ohrození.

Ale to, že sa dožijete osemdesiatky či deväťdesiatky, by nemalo zaručovať, že dostanete rakovinu.

Genetika je síce faktorom, no keď ide o stanovenie vášho rizika, či dostanete rakovinu, viac než váš vek k tomu môžu prispievať iné vplyvy – ako sú vaše prostredie, jedlo, ktoré jete, voda, ktorú pijete, vakcíny, ktoré si picháte a dokonca aj zdravotná liečba, ktorej sa vám dostáva.

Pokračujúci výskum neustále dokazuje, že riziko vzniku rakoviny nesmierne ovplyvňujú pesticídy, ťažké kovy a napodobneniny hormónov, ako sú bisfenoly A (BPA) a bisfenoly S (BPS), ako aj iné environmentálne znečistenia.

Tí z vás, čo máte smolu, že vám rakovina bola diagnostikovaná znovu, za to možno môžete viniť práve lieky, ktoré ste dostali na liečbu svojej prvej rakoviny.

Spôsobujú lieky proti rakovine ďalšiu rakovinu?

Dokument Americkej spoločnosti pre rakovinu s názvom „Sekundárna rakovina u dospelých“ pripúšťa, že opakované rakoviny môžu byť spôsobené samotnou rakovinovou liečbou.

„Liečba ožarovaním bola už pred mnohými rokmi uznaná za potenciálnu príčinu rakoviny“, uvádza Americká spoločnosť pre rakovinu.

Tiež pripúšťajú, že väčšina typov leukémie, vrátane akútnej myeoloblastovej leukémie (AML), chronickej myeloblastovej leukémie (CML) a akútnej lymfoblastickej leukémie (ALL), môžu byť všetky spôsobené ožarovaním.

Väčšina rakovín spôsobených liečbou ožarovaním sa vyvinie v priebehu niekoľko pár rokov po ožarovaní, pričom ochorenie dosahuje maximum po piatich až deviatich rokoch od ožarovania.

Podobne tak sa s rozličnými typmi sekundárnych rakovín spájajú aj chemoterapeutické lieky. Najbežnejšou býva myelodysplastický syndróm (MDS) a AML (druh leukémie). S týmito liekmi proti rakovine sa spája aj ALL (leukémia).

Lieky proti rakovine spôsobujú na Slovensku každý rok stovky až tisíce prípadov novej rakoviny

Aby sme vám pomohli lepšie to pochopiť, MDS (Myelodysplastický syndróm) diagnostikujú každý rok u nás zhruba 200 ľuďom.

Okrem ožarovania a chemoterapie patria k ďalším príčinám toxíny, prítomné v tabakovom dyme a vysoké hladiny chemikálií priemyselného typu, ako je benzén, karcinogénny ropný produkt, ktorý sa vo veľkom používa v plastoch, syntetických vláknach, lubrikantoch na gumu, živiciach, farbivách, saponátoch, liekoch a pesticídoch.

Takmer 300 ďalším ľuďom ročne diagnostikujú AML (akútna myeloidná leukémia), pričom viac než polovica tých prípadov sa končí smrťou a približne 100 ľuďom každý rok diagnostikujú ALL (akútna lymfoblastická leukémia).

To znamená, že najmenej 600 výskytov rakoviny sa môže priamo pripísať liekom na rakovinu.

Stanoviť, koľko ľudí zomiera z liekov proti rakovine je nesmierne ťažké, keďže ako dôvod väčšiny úmrtí sa uvádza rakovina a nie liečba.

Nezabúdajte, že rakovinový priemysel je jeden z najlukratívnejších biznisov na svete, ktorý za minulý rok vygeneroval 100 miliárd dolárov.

Očakáva sa, že jeho zisky budú nasledovné tri roky každoročne narastať o asi 8 %, keďže rakovina bude diagnostikovaná čoraz väčšiemu počtu ľudí a čoraz viac sa ich na ňu bude aj liečiť.

301 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page