top of page
  • Obrázek autoraMilan Bláha

V Česku se objevil nebezpečný oční červ

Přenáší ho octomilky

Oční hlístice, která se dosud vyskytovala v teplém subtropickém pásu, napadla u nás psa, který do zahraničí nikdy nevycestoval. Bezmála dvoucentimetrový červ přežije pod víčkem psa, nebo i člověka, klidně i déle než rok.

Octomilka

Parazit také známý jako orientální oční červ si to namířil do Česka. V zatím prvním doloženém případě u nás infikoval jezevčíka, jsou ale známy i případy, kdy červ napadl oko člověka! Přenášejí ho malé octomilky a život s ním není nijak příjemný. Nejčastěji se vyskytuje u psů, může však napadnout vlky, lišky, kočky a výjimečně i lidi.

Přišel nenápadně, ale už neodejde

Zprvu není nic poznat, ale jak se červ zabydluje a množí, začíná oko slzet a svědit. Může i bolet, ale kdo by si nevšiml, že se mu pod očním víčkem pohybuje dvoucentimetrový tvor? Pes nebo kočka to svému páníčkovi neřeknou, chronické onemocnění však může vyvolat až slepotu. Je proto třeba onemocnění včas vyléčit. A jak se k nám dostalo?

Na první výskyt upozornili odbornou veřejnost experti na parazitologii z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Nepůjde však nejspíš o výskyt poslední, vzhledem k tomu, že červ se podle expertů do Evropy šíří jako lavina! Byl zaznamenán jeho výskyt v Maďarsku a na Slovensku a odsud je to k nám, jak poznamenali vědci, už jen krůček.

Pošlete nám vaše červy

Ve Španělsku, kde se orientální červ již zabydlel, byl nalezen u 40 % vyšetřovaných psů! Kolonizuje Francii i Německo. Odborníci nepochybují o tom, že na vině je cestování psů a také jejich import z cizích zemí.

Onemocnění je naštěstí dobře léčitelné, parazitologové z Brna ale prosí profesionální kolegy, aby jim případné další červy poslali, a to naložené do 96% lihu. Červ se totiž nejspíš šířit nepřestane, a proto je důležité dobře zmapovat ohniska jeho výskytu.

326 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page