top of page
Obrázek autoraPřevzatý článek

Dešťovou vodu na celém světě kontaminovaly toxické látky

Dešťová voda není podle zjištění vědců bezpečná k pití nikde na světě. I v těch nejodlehlejších částech, jako je Antarktida, je hladina tzv. věčných chemikálií již na takové úrovni, že představuje hrozbu pro zdraví. O chemických látkách PFAS je známé, že řada z nich je rakovinotvorná.



Životní prostředí je zřejmě ještě více kontaminované, než jsme si mysleli. Zjistila to studie švédských vědců, kterou publikovali v odborném časopise Environmental Science & Technology. Nadlimitní množství perfluorovaných a polyfluorovaných látek (PFAS) v dešťové vodě je prý již všudypřítomné, podle současných standardů je proto nevhodná k pití ve všech koutech světa.


"Přestože v industriálním světě dešťovou vodu obvykle nepijeme, mnoho lidí na celém světě předpokládá, že je k pití bezpečná. A zásobuje mnoho našich zdrojů pitné vody," řekl hlavní autor studie Ian Cousins. Bezpečná ale není, a to ani v částech světa, kde bychom znečištění toxickými látkami nečekali, například na Antarktidě, v arktické oblasti nebo na Tibetské náhorní plošině.


Už před desetiletími se odborníci začali zabývat látkami PFAS v pitné vodě, kde byla jejich úroveň za posledních 20 let výrazně snížena. "Například hodnota jedné dobře známé látky ze skupiny PFAS, tedy rakovinotvorné kyseliny perfluoroktanové (PFOA), se v USA snížila 37,5milionkrát," řekl Cousins. Naopak dešťová voda by podle těch samých směrnic byla všude na světě hodnocená jako nebezpečná k pití.


Aby tuto skutečnost zjistili, prováděli vědci ze Stockholmské univerzity v uplynulém desetiletí terénní výzkum výskytu a putování PFAS v atmosféře. Ukázalo se, že hladina některých látek neklesá, přestože je jejich hlavní výrobce přestal při výrobě používat už před dvěma desítkami let. I proto se skupině PFAS říká věčné chemikálie – zůstávají v životním prostředí po velmi dlouhou dobu.


Do atmosféry se neustále vracejí z mořské vody prostřednictvím aerosolů. "Extrémní perzistence a nepřetržitý globální cyklus vedou k neustálému překračování limitů pro kvalitu vody u některých látek PFAS," konstatoval spoluautor studie Martin Scheringer, který působí mimo jiné i na Masarykově univerzitě v Brně.


PFAS v atmosféře, a tedy i v dešťové vodě, se jen tak nezbavíme. Jedná se přitom o látky, které souvisí s celou řadou závažných zdravotních problémů. Například s neplodností, komplikacemi v těhotenství, zvýšeným cholesterolem, poruchami imunitního systému nebo rakovinou.


To je podle odborníků alarmující. "Není možné, aby z toho mělo ekonomický prospěch několik málo lidí, zatímco další miliony mají znečištěnou pitnou vodu a vážné zdravotní problémy," upozorňuje výkonná ředitelka nadace Food Packaging Forum Foundation Jane Munckeová.





1 271 zobrazení

Comments


Hledání podle štítků
bottom of page