top of page
  • Obrázek autoraPřevzatý článek

Mladíka bolela varlata: lékaři tam našli parazity

NAÍ DILLÍ - Muži, který trpěl bolestmi a záněty v genitáliích, v šourku doslova tancovali parazitické červy. Lékařům se tuto bizarní událost podařilo zaznamenat na video. Podle nich jde o parazitická háďátka nebo škrkavky, které mohou způsobit vážná tělesná či duševní postižení.


Nejmenovaný šestadvacetiletý muž žijící v indickém městě Naí Dillí vyhledal lékařskou pomoc poté, co asi měsíc pociťoval bolesti a otoky varlat. Kromě toho měl také zvýšenou teplotu. Po provedení rychlého ultrazvukového vyšetření lékaři spatřili několik červů nahromaděných v jeho šourku.


Analýza krve odhalila, že jde o Wuchereria bancrofti, druh parazitického háďátka vyskytující se v tropických oblastech a přenášené mezi lidmi prostřednictvím štípnutí komárem. Červi mají životnost až osm let. Když se z nich v lidských lymfatických cévách vyvinou dospělí jedinci, spáří se a vyprodukují miliony vrtících se potomků zvaných mikrofilárie. Ty migrují po těle a způsobují zánětlivé onemocnění známé jako lymfatická filariáza, která může vést k silnému otoku nohou, rukou, prsů a genitálií. Výzkumníci zdokumentovali případ ve zprávě zveřejněné v časopise The New England Journal of Medicine . "Taneční znak představuje vlnění živých červů. Migrovali do lymfatických kanálů, což způsobilo dilataci a dysfunkci kanálů," vysvětlili.


Na celém světě je v kterémkoli čase nakaženo lymfatickou filariázou více než 120 milionů lidí, píše Live Science . Infekce mají tendenci začít v dětství, ale symptomy se projevují až později, což může vést k tělesnému postižení a duševním, sociálním a finančním obtížím, jako jsou deprese, stigma a chudoba. Někdy je k odstranění červů nutná operace, většinou však postačí léčba antiparazitárním lékem diethylkarbamazinem. Zmíněný pacient se vyléčil za tři týdny.
322 zobrazení

Comentarios


Hledání podle štítků
bottom of page