top of page
  • Obrázek autoraPřevzatý článek

Legionela: Je možné snížit teplotu teplé vody na 50 stupňů?

Kvůli úspoře plynu a energie někteří majitelé domů snižují teplotu teplé vody z 60 stupňů na 50 stupňů Celsia. Odborníci to však důrazně nedoporučují.

  • Abyste se ochránili před legionelou , musí být horká voda ohřátá alespoň na 60 stupňů Celsia

  • Lidé občas sníží teplotu teplé vody , aby ušetřili energii

  • Na množení legionel má vliv i proudění vody

V Německu platí druhý poplachový stupeň havarijního plánu pro plyn. Dne 23. června 2022 to oznámil spolkový ministr hospodářství Robert Habeck. Bezpečnost dodávek je stále zaručena, ale situace je napjatá. Pokud Rusko přeruší dodávky nebo dojde k dalšímu nedostatku energie, může být dokonce vyhlášen stav nouze. Spotřebitelé se proto snaží snížit své vlastní požadavky na energii z plynu . Jedna možnost: snížení teploty horké vody z 60 stupňů na 50 stupňů . Odborníci to však důrazně nedoporučují. Jelikož to podporuje růst legionel .


Co jsou legionely?

Podle Federální agentury pro životní prostředí jsou legionely "bakterie, které se přirozeně vyskytují ve sladké vodě a mohou se množit v horkovodních potrubích".


Název této bakterie sahá až k řadě nemocí v USA na konci 70. let 20. století . Bakterií se tehdy v roce 1976 ve Philadelphii (USA) nakazili bývalí legionáři na setkání veteránů v hotelu. Vdechovali vzduch silně kontaminovaný legionelou. Umožnily to aerosoly , tedy malé kapičky vody, které vznikají například při sprchování. Pokud se bakterie dostanou do plic , vedou k zánětu .


Podle Institutu Roberta Kocha (RKI) se obětí legionelózy stává pět až devět procent všech nakažených. To odpovídá několika tisícům lidí ročně. Ohroženi jsou zejména starší lidé, lidé s oslabeným imunitním systémem nebo kuřáci .


Legionelou se infikujete nejpravděpodobněji z horké sprchy nebo koupele

Spolková agentura pro životní prostředí vysvětluje, že na rozdíl od kontaminace aerosoly nemůže být pitná voda obsahující legionelu důvodem pro infekci takzvanou „legionářskou nemocí“ . To lze „vyloučit“. Infekce od jiných lidí také zatím nebyla pozorována. Největším nebezpečím je sprchování nebo koupání, pokud se legionely již vytvořily.


Podle RKI jsou ideální podmínky pro růst legionel mezi 25 a 45 stupni Celsia. Pokud je teplota vody vyšší než 55 stupňů Celsia, růst legionel je inhibován. Při překročení teploty 60 stupňů zárodky Legionel odumírají.


Je možné, že se legionely mohou vyskytovat i ve studené vodě, ale nemohou se podle RKI „výrazně množit při teplotách pod 20 stupňů “. Podle Bavorského státního úřadu pro životní prostředí (BLfU) se průměrná teplota podzemní vody pohybuje mezi 10 a 15 stupni.


Federální agentura pro životní prostředí varuje před snížením teploty z 60 stupňů na 55 stupňů nebo dokonce 50 stupňů . „Nešetřete peníze na špatném místě. Dbejte na to, aby teplá voda měla všude v potrubním systému vždy teplotu minimálně 55 stupňů Celsia. Jedině tak lze spolehlivě zabránit růstu legionel. Šetřit zde energií by bylo zdravotní riziko . Bavorský státní úřad pro zdraví a bezpečnost potravin (LGL) a Německá technická a vědecká asociace pro plyn a vodu (DVGW) se shodují, že pokud teče z kohoutku teplá voda, měla být ohřátá alespoň na 60 stupňů Celsia.


„Velké závody“ mají ze zákona povinnost kontrolovat legionelu

To však neznamená, že voda, která teče z kohoutku, má ve skutečnosti teplotu 60 stupňů Celsia. Standardně má mnoho domácností „ ochranu proti opaření “. Ta automaticky přidává studenou vodu, abyste se náhodou neopařili. Majitel bytu musí zkontrolovat, zda je voda ohřátá na 60 stupňů Celsia. V případě tzv. „velkých systémů“, tedy budov, ve kterých sídlí více než tři rodiny, jsou na rozdíl od jedno- nebo dvourodinných domů povinné intervaly prohlídek na legionelu .

Existují určité zákonné požadavky . Podle federálního nařízení o pitné vodě je třeba „koncentrace mikroorganismů, které kontaminují pitnou vodu nebo mohou nepříznivě ovlivnit její kvalitu, udržovat na co nejnižší úrovni podle obecně uznávaných pravidel technologie s přiměřeným úsilím, s přihlédnutím k jednotlivým případům“.


Ale nejen teplota je zodpovědná za vznik legionel. Pokud se rozhodnete šetřit vodou a na určitých místech ani neotočíte kohoutkem, zvyšuje se i riziko choroboplodných zárodků . Pokud již opravdu nechcete používat vodovodní přípojku, je nutné ji nejprve odborně odpojit od vodovodního řádu. V případě nevyužité vodovodní přípojky může dojít k tomu, že voda v ní dlouho „stojí“ a kontaminuje tak vodovodní systém celého domu .


Pozn.: Video není umístěné na našem serveru. Pokud již není možné video přehrát,

bylo pravděpodobně ze zdrojového serveru odstraněno.




430 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page