top of page
  • Příběhy klientů

Svalovec - případ paní H.L.

30. 8. 2021 dopis píše matka Milá paní Bláhová, jestli můžu paní Haničko,

z celého srdce Vám děkuji za Vaši rychlou a skvělou pomoc mojí dceři Helence L. Už jsme byli všichni doma zoufalí, když jsme ji viděli trpět a po mnoha týdnech a měsících marného běhání po lékařích a nemocnicích jsme díky Vám uviděli světlo na konci tunelu.

Naprosto chápu, že to musí být pro Vás dost často boj s větrnými mlýny… Boj s neznalostí a nezájmem našeho zdravotního systému, ale také v běžné komunikaci s klienty, kteří nevěří, bojí se, protože jsou tak zvanými „odborníky“ z řad lékařů, zrazováni.

Vím, že dcera má před sebou ještě delší cestu uzdravování tak jako já, ale víme, že to funguje a jdeme do toho! V pátek, když přijela vypadala jako zombie a dnes se směje, baví se s dcerkami, což už poslední dny neměla ani sílu a připravuje se na další uzdravování a studuje Vaše knihy, že pomůže dalším.

Paní Haničko, jsem Vám moc vděčná a opatrujte se. Srdečně Vás zdraví M. K. Komentář Ing. Hany Bláhové: V pátek večer přijela klientka, která si rukama držela břicho v předklonu. Nezdravě pohublá, se strhaným obličejem, bolesti jí nedají spát, noci prochodí, cítí křeče, nemůže jíst. Měla problém dokonce vydržet sedět při měření. Kromě jiného jsem našla svalovce stočeného ve svalovině břicha a v dalších orgánech. Doporučila jsem ihned vysoké dávky albendazolu a v krátkých intervalech opakovat. Klientka měla obavy vzít si jakoukoliv chemii, protože poslední dobou jí dělá problém i každé jídlo. Vysvětlila jsem situaci. Odjela k matce, kde si vzala první velkou dávku. Hned večer jsem dostala zprávu, že křeče jsou menší. V neděli večer si vzala druhou dávku a v pondělí dopoledne jsme se viděly ještě jednou, něco jsme doměřovaly. Přišel úplně jiný člověk. Přišla vzpřímeně, normální chůzí, obličej vyhlazený, zase to byla ta osoba, kterou jsem znala. Čeká nás ještě dlouhá práce, protože to, co dokázala odstranit do srpna, zase během dovolené nachytala.


Trichinella spiralis Není zcela běžný parazit, ale přesto na něj čas od času narazíme. Symptomy zcela závisí od počtu jedinců, kterými se pacient infikoval. Nejčastěji se nakazíme tepelně nedokonale upraveným vepřovým masem nebo zvěřinou. Dospělá hlístice parazituje v tenkém střevě a ve svalovině. Samičky dosahují délky 3-4 mm, samčci 1,5 mm. Žijí 6-8 týdnů, roznáší se krevní a lymfatickou cestou. Ve svalovině se během 3 týdnů opouzdří. Obal larvy může během půl roku zvápenatět, ale larva uvnitř zůstává živá mnoho let. Samičky ve střevech i larvy ve svalovině vylučují toxiny. Toxiny ve svalech působí degenerativně, svalovina tuhne a to vyvolává bolesti svalů, křeče, horečky. Dostane-li se larva do svaloviny kolem hltanu nebo plic, vyvolává bolestivé dýchání nebo polykání. Trichinely parazitují především u prasat, všežravců, šelem, hlodavců, koní..

Člověk je ohrožen jako konzument masa.


Zdroj: Skripta pro střední veterinární školy. Mikrobiologie a parazitologie MVDr. Anna Zachovalová: Tauferova střední odborná škola veterinární

751 zobrazení

Comentarios


Hledání podle štítků
bottom of page