top of page
Obrázek autoraPřevzatý článek

Svrab v ČR trhá rekordy, případů je dvojnásobek. Jak ho poznat a jak se chránit

Českou republikou se šíří svrab více než v předešlých letech. Do konce června lékaři zaznamenali skoro 4900 případů. V poslední době se situace mírně stabilizuje.




Padesátiletá Eliška ze středních Čech letos v zimě zažila peklo. Zřejmě z peřin na horách totiž chytila svrab. Svědivé pupínky se jí vyjma hlavy dělaly takřka všude. „Po měsíci od nákazy až třetí lékař zjistil, že je to svrab,“ řekla Deníku. Následně se léčila dva týdny, přičemž svědění cítila i měsíce poté. Není zdaleka sama, koho nemoc potrápila.


V první polovně letošního roku lékaři v Česku zaznamenali bezmála 4900 případů svrabu. To je více než dvojnásobek než za stejné období loňského roku, kdy nemocí ochořelo téměř 2400 lidí.


Za celý předešlý rok počet nemocných mírně převyšoval pět tisíc. V předchozích deseti letech se počty případů za stejné období pohybovaly od necelých třinácti set do bezmála 2200. Nejméně svrabu bylo v covidových letech.


Odborníci situaci monitorují. „Nejvíce hlášených případů, 1117, jsme evidovali v březnu. Od té doby dochází k poklesu, nicméně v absolutních číslech situace stále převyšuje měsíční maxima hlášená v minulých letech,“ sdělila Deníku Kateřina Fabiánová z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu.


Jak poznat svrab?

• Na kůži jsou vždy dvě červenější kolečka, mezi nimi spojka (jakési malé činky). • Mohou být na zápěstí, mezi prsty, na genitáliích, na dvorcích prsních bradavek, v oblasti pupku či pasu, na vnitřních plochách stehen či na kotnících. U dětí v kštici, v obličeji, na dlaních či ploskách nohou. • Zejména v noci či po koupeli člověka svědí kůže.


Například v červnu bylo hlášeno 666 případů. Do půlky července jich ústav zatím evidoval přes stovku. „Zdá se, že situace se mírně stabilizuje,“ podotkla Fabiánová. I vzhledem k prázdninovým aktivitám a cestování ale podle ní nelze předvídat další vývoj.


Přežehlit prádlo

Kvůli nárůstu počtu případů svrabu experti vypracovali informační leták. Uvádí v něm kupříkladu to, že nemoc lze přenést pohlavním stykem, spaním pod jednou přikrývkou, nošením stejného oblečení či sdílením jednoho ručníku.


Pokud někdo zanese svrab do rodiny, je podle epidemiologa Romana Prymuly nutné přežehlit prádlo na šedesát stupňů Celsia nebo jej při takto vysokých teplotách vyprat. „Případně stačí dát prádlo infikovaného na čtyři dny do igelitového pytle,“ řekl Deníku. Zákožka svrabová (parazitický roztoč, který svrab způsobuje.) totiž nedokáže mimo tělo člověka žít déle než tři dny. „Ten čtvrtý je dobré přidat pro jistotu,“ dodal Prymula.



Lékaři onemocnění léčí speciálními mastmi a krémy na předpis. Člověk se svrabem marodí v řádu týdnů.


Nemoc postihuje všechny věkové kategorie i národnosti. Daří se mu především tam, kde je pospolu větší množství lidí. Třeba ve školách, nemocnicích, ubytovnách či věznicích. Ve světě jím každý rok onemocní dvě stě až tři sta milionů lidí. Nejvíc v tropických oblastech s vysokou hustotou obyvatel. Roli hraje i chudoba a nedostatek hygieny.



CO RADÍME NA SVRAB MY

Svrabu u nás přibývá a je možné, že se s ním potkáte. Podívejte se na fotky zde, jak může vypadat. Typické je nesnesitelné svědění, hlavně v noci. Začíná na předloktích, ale rozšířit se může kamkoliv.

Jak léčit svrab pořádně neporadí ani kožní lékař, často ho nerozpozná. Svrab může být vzácně přenesen i z hospodářských zvířat nebo domácích mazlíčků, například z koček nebo ovcí, jinak se jedná o přenos z člověka na člověka, dotykem, nebo textiliemi.

Oficiálně se svrab léčí mastí INFECTOSCAB, kterou by vám měla lékárna namíchat na základě receptu. Infectoscab by měl obsahovat síru, ale lékárny sírou šetří. V masti může být až 40 % síry, ovšem obvykle je tam sotva 5%. Síra dokáže ohromně zklidnit kůži a rychleji hojit pupínky, ale když dostanete jen jedno balení a s dalším kožní lékař dělá drahoty, můžete se nakonec obejít i bez něj. Smyslem krému je ucpat průduchy v kůži, kudy zákožka svrabová dostává vzduch do svých chodbiček. Nejrychlejší cesta ke zdraví je zákožku udusit. Doporučuje se ivermectin, ale orální užívání je téměř bez užitku a koňská mast s ivermectinem obsahuje jen velmi malé množství krému, a vzhledem k tomu, jak malou plochu dokáže pokrýt, je zbytečně drahá.


První důležitá věc kterou vám kožní lékař neřekne, že byste se neměli po dobu léčení koupat. Zvláště teplá voda podporuje aktivitu zákožky, ta se začne více pohybovat, což podporuje svědění. Pacient se naposled vykoupe a umyje si vlasy, pak se nekoupe nejméně 3 dny nepřetržitě, Kritická místa může potírat mokrými kapesníčky. Na léčení se musí důkladně připravit. Zabezpečí si dostatek jídla na tři dny, aby se nemusel oblékat a vycházet ven a nakupovat. Nakoupí si velké množství jakéhokoliv hutného krému, který bude dobře držet na kůži a nebude se roztékat. Je možné použít a střídat i tekutý pudr, který uleví od svědění. Sežene si igelitovou plachtu a dvě stará prostěradla. jedno prostěradlo položí na igelitovou plachtu na postel a druhým se přikryje. Původní lůžkoviny svléci a vyvařit, ručníky a pyžamo též. Bude mastný i v noci. Tři dny bude chodit po bytě s minimem oblečení, stále namazaný všude, kde se objeví pupínky, a pokud se někde otře, musí domazávat. Musí zdesinfikovat všechny předměty, se kterými přišel do styku. Klíče, mobil, peněženku, klávesnici počítače, povrchy stolů a stolků, na židli bude stále igelit. Boty v sáčku vymrazit v mrazáku, všechno oblečení vyprat a vyvařit, v zimě rukavice čepice vymrazit. Příbuzní, pokud mají kam odjet, raději na tři dny odjedou. Vykoupat se může až čtvrtý den. Nedůsledné chování vede k nekonečnému prodlužování utrpení. Kožní lékaři neporadí nic praktického a znám případy, které se táhly týdny a měsíce. Zákožku svrabovou, Sarcoptes scabiei, najdete v počítačovém programu pod Paraziti, Insecta. Pokud se na vás někdo obrátí s podezřením na svrab, je lépe poradit mu po telefonu. vyhnete se možnosti nakazit se sami, protože při testování se dotýkáte pacientovy ruky.

HB



Zdroj článku


389 zobrazení

Comments


Hledání podle štítků
bottom of page