top of page
  • Příběhy klientů

Tropická malárie - příběh paní I. P.

29. 12. 2022


Bylo léto 2017. Vrátili jsme se z dovolené v Chorvatsku. Byli jsme v severní části Istrijského poloostrova. Do deseti dnů po návratu dostal manžel z plného zdraví vysoké horečky se zimnicí a třesavkou, opakující se několikrát za 24 hodin. Tehdy jsem poznamenala: ,,Ty máš snad malárii.“ To jsem ještě nevěděla, jak moc jsem byla blízko pravdě.


S horečkami a dehydratací přijali manžela do nemocnice. Antibiotická léčba nezabrala. Začalo kolečko vyšetření, nakonec i odběr kostní dřeně a PET CT k vyloučení rakovinového bujení. Všechno s negativním výsledkem.


Horečky vždy po nějaké době odezněly. Přihlásily se vždy opakovaně při oslabení imunity, například při nachlazení.


Jednotlivé epizody horeček trvaly i měsíc v kuse, po dobu 4 let, bez nalezení příčiny. Zkoušeli jsme i různé alternativní diagnostiky a léčby, vše bez výsledků. Souhra okolností nás po čtyřech letech trápení, bezmoci a strachu přivedla k paní Bláhové. Diagnóza zněla jasně: ,,tropická malárie!“ Také objevila i další parazity. Nasadila léčbu, a od té doby se vysoké horečky, provázené zimnicí a třesavkou, již neobjevily. Diagnózu nemáme laboratorně ověřenou, ale zlepšení zdravotního stavu mluví za vše.


Tímto paní Bláhové ještě jednou moc děkujeme za uzdravení manžela a její jedinečný přístup.


I. P.




Komentář:

Klient ke mně přišel poprvé 29. 7. 2022. Měl i jiné patogeny, které však nejsou předmětem tohoto příspěvku. Opět si zgustnu na naší medicíně.


Zkuste se zeptat kohokoliv ve svém okolí: instalatéra, kuchaře, zemědělce, učitele, právníka:,,Co by to prosímtě mohla být za nemoc- máš vysoké horečky, potíš se, a máš zimnici s třesavkou?“ Věřte, že polovina ,,nevzdělaných“ známých odpoví správně.,,To by mohla být malárie?“ Ne tak naši lékaři. Ani po jasně popsaných symptomech a po spoustě testů neurčí správnou diagnózu. Vždyť se přeci učili, že malárie tady není, a Chorvatsko je ještě v Evropě, tak jaképak copak. Myslíte si, že by klient dopadl lépe, kdyby rovnou navštívil pracoviště tropické medicíny v Brně nebo v Praze? Co vás vede. I po nich musím přebírat nešťastné nemocné pacienty, kteří se nedočkali žádné smysluplné diagnózy. Buďte si jistí, že u nás nikdo neumí malárii z krve zjistit, a máte-li na ni po dovolené podezření, nemá ani cenu tam chodit. Jeden klient mi řekl. ,,Paní Bláhová, už dvakrát mě na tropické zklamali, teď se vracím z dovolené a zase je mi nějak divně, tak raději jdu rovnou k vám.“

Falešná indoktrinace lékařů už na fakultách je pro naše spoluobčany vražedná. Nakukali jim, že

paraziti jsou jen v Asii a Africe, a přes to nejede vlak.


Vzpomínám si na výrok jedné nejmenované parazitoložky z Prahy. V televizi ukazovali případ neštastného Ládíka Hasmandy z České Lípy, mladého muže, který už byl na tom tak zle po mnoha letech trápení, že už z něj byl nepohyblivý ležák na kortikoidech. Měl ,,sloní nohy“, a celkově byl tak oteklý, že už nemohl vstát. Zoufalí rodiče se obrátili na televizi, zda by někdo z diváků neuměl pomoci určit správnou diagnózu, protože žádný lékař mu za roky nepomohl. Dokonce několik diváků volalo do televize, že je to jasná sloní noha a že Ládík bude mít nejspíš filariózu. Když se ale TV obrátila na parazitology, ti to odmítli. Parazitoložka řekla doslova: ,,To by musel přiletět komár z Afriky a poštípat ho, aby to mohla být filarióza. To je vyloučeno“. Další parazitolog ji podpořil a ani se na něj nejeli podívat. Ládík se nakonec pod tlakem veřejnosti do nemocnice dostal, ale už pozdě, a brzo na to zemřel. Odborník by měl zvážit všechny okolnosti, i raritní. Od toho je snad odborník? Dva kilometry

od domku Hasmandových byly ubikace černošských studentů a Ládík se tam jako malý často projížděl na kole.

Česká Lípa je cca 60 km od letiště Kbely, takže ani takzvanou letištní nákazu, kdy tropický komár vyletí z kabiny letadla a doletí i kilometry od letiště, by správný odborník neměl vyloučit.


Ale ta zabedněnost, úzkoprsost a neprofesionalita na všech patrech, od laboratoří po ,,experty“, je beznadějná.

Chorvatsko, Itálie a Řecko jsou tři světově proslulé turistické destinace, kam jezdí lidé ze všech koutů planety. Klidně můžete ležet na pláži vedle Afričana nebo Asiata. Lokální komáři pak dokončí ,,globalizaci“. Týká se to nejen malárií, ale i filárií. Ty také komár může roznášet z člověka na člověka. Ty také naše medicína neumí ani diagnostikovat, natož léčit, a nikdo se neuráčil ani s rozvojem cestování začít shánět a zajistit antiparazitika pro české cestovatele. Tak se raději unisono tvrdí, nejsme endemická oblast, mikrofilária tady nejsou a hotovo. Dnes ale musíte počítat se vším. Ani u nás si nemůžete být stoprocentně jistí, že neonemocníte něčím exotickým. Vzpomeňte si, jak ,,barevná“ je třeba Praha v létě.


Klient si obstaral antimalarika na bázi pelyňku, které se velmi dobře snášejí. Čerstvá tropická malárie se většinou dá zvládnout za 12 dní, na tuto zastaralou 4 letou jsme ještě pár dní přidali.


Na kontrole 11. 11. 2022 už hlásil, že je bez horeček. Ještě ho čekal celý zbytek protokolu, aby zvládl všechny ostatní patogeny, ale počítám, že kontrola po novém roce už by mohla být poslední.


HB

346 zobrazení
Hledání podle štítků
bottom of page