top of page
  • Obrázek autoraPřevzatý článek

Vitamíny a doplňky stravy jsou pro většinu lidí vyhozené peníze

Při předávkování vitamínem A může dojít k řídnutí kostí, uvolňování vápníku z kostí do krevního oběhu, k nadměrnému padání vlasů, k dvojitému vidění a k vážnému poškození jater.Mnozí je vnímají jako prospěšné pro své zdraví a jako způsob, jak doplnit mezery ve výživě.


Užívejte doplňky stravy. Reklama, která vydělává. Doplňky stravy, jako jsou vitamíny, minerální doplňky a multivitamíny mohou být ale pro lidské zdraví nebezpečné.


Vitamíny si rozdělme na dva druhy: rozpustné ve vodě a rozpustné v tucích. První druh je v podstatě neškodný, při předávkování například vitamínem C se přebytek prostě vyloučí močí.


Vitamíny rozpustné v tucích fungují jinak. Patří mezi ně vitamíny A, D, E, K. Jejich přebytky se mohou v těle ukládat a pravidelným předávkováním si můžeme uškodit až tak, že si dobrovolně „vypěstujeme“ zhoubný nádor.


Jako příklad si uvedeme vitamín A, retinol. Ve stravě téměř neexistuje. Vitamín A si tělo tvoří samo tím, že syntetizuje provitamin A, beta karoten. Toho si tělo z přijaté potravy vytvoří přesně tolik, kolik potřebuje.

Při předávkování (hypervitaminóze) může dojít k řídnutí kostí, uvolňování vápníku z kostí do krevního oběhu, k nadměrnému padání vlasů, k dvojitému vidění a k vážnému poškození jater, cirhóze, dokonce k selhání jater. V těhotenství může deformovat plod.


Není vůbec jasné, zda doplňky stravy pomáhají chránit před rakovinou nebo kardiovaskulárními chorobami, nebo ve skutečnosti mohou zvýšit riziko rakoviny, podle Americké pracovní skupiny pro preventivní služby (US Preventive Services Task Force).


Pro většinu lidí jsou doplňky stravy pravděpodobně ztrátou času a peněz, podle komentáře napsaného výzkumníky na Severozápadní univerzitě v Illinois.


„Vidíme, že vitamíny a doplňky stravy bohužel nejsou pro zdravé lidi všelékem,“ říká hlavní autor studie Jenny Jia, „většina lidí předpokládá, že vitamíny jsou zcela neškodné, ale v některých případech vidíme, že mohou být škodlivé.“


Výzkumný tým výslovně nedoporučil doplňky vitaminů E a axeroftolu, vitamínu A. Ten může zvýšit riziko rakoviny plic u kuřáků.


Dále výzkumníci zjistili, že doplňky vitaminu E nemají žádný příznivý účinek na prevenci předčasného úmrtí, kardiovaskulárních onemocnění nebo rakoviny. Objasnili, že tato nová doporučení se nevztahují na osoby s nedostatkem vitamínů a minerálů.


Užívání doplňků stravy může také lidem poskytnout falešný pocit bezpečí. V důsledku toho se mohou vzdát jiných, účinnějších opatření pro prevenci rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění, jako je zdravá strava s vysokým obsahem ovoce a zeleniny, cvičení a dodržování doporučení pro screening rakoviny.


Rybí tuky, multivitamíny a další doplňky stravy jsou obrovským výdělečným artiklem, ale nejnovější výzkumy naznačují, že jsou málo užitečné, dokonce mohou škodit.


V poslední době se objevily vážné pochybnosti o tom, zda je pro nás rybí tuk opravdu dobrý. Užívejte omega-3, stojí v reklamách. A tyto doplňky stravy nejsou zrovna levné.


Pro mnoho lidí jsou omega-3, esenciální mastné kyseliny, způsobem, jak nekonzumovat mořské ryby. Studie však naznačují, že na rozdíl od konzumace ryb užívání doplňků stravy s omega-3 nebo rybím olejem nijak nesnižuje riziko srdečních onemocnění, mrtvice nebo předčasného úmrtí.


Touha veřejnosti po vitamínech a doplňcích stravy roste s touhou převzít osobní kontrolu nad svým zdravím.

Jenomže vitamíny nejsou všelék. Lidské tělo potřebuje optimální dávku, kdežto hypervitaminóza může být opravdu lidskému zdraví škodlivá.175 zobrazení

Comments


Hledání podle štítků
bottom of page